Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

zdrowie. Światowa Organizacja Zdrowia twierdzi, że ponad połowa osób z nadciśnieniem nie jest leczona

Badanie finansowane przez Światową Organizację Zdrowia wykazało, że ponad połowa ludzi na świecie z wysokim ciśnieniem krwi, czyli 720 milionów, nie otrzymuje leczenia, co naraża ich na poważne choroby sercowo-naczyniowe.

Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała w środowym oświadczeniu po opublikowaniu badania w czasopiśmie medycznym, że wysokie ciśnienie krwi znacznie zwiększa ryzyko chorób serca, mózgu i nerek, które są jedną z głównych przyczyn zgonów i chorób na świecie. skalpel.

8,5 miliona zgonów

Według naukowców ponad 8,5 miliona zgonów na całym świecie jest rocznie związanych z nadciśnieniem. Widzą, że oddziaływanie na ten parametr mogłoby umożliwić zmniejszenie liczby zawałów serca o 20-25% io 35-40% incydentów mózgowo-naczyniowych.

Badanie przeprowadzone przez Imperial College London wykazało, że liczba osób z wysokim ciśnieniem krwi na całym świecie podwoiła się w ciągu trzydziestu lat, z 650 milionów w 1990 roku do 1,28 miliarda w 2019 roku.

Jednak ten wzrost wartości bezwzględnej koreluje ze wzrostem światowej populacji i starzeniem się: w stosunku do odsetka osób z nadciśnieniem zmienił się on niewiele w ciągu 30 lat (około jednej trzeciej dorosłej populacji świata).

READ  Szczepionka donosowa będzie w stanie zapobiegać wszystkim rodzajom transmisji i będzie skuteczna przeciwko wszystkim wariantom!