Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Odkryj najszybszą asteroidę krążącą wokół Układu Słonecznego

Jedno z praw Keplera wskazuje, że ciało niebieskie krążące wokół Słońca po elipsie porusza się szybciej w pobliżu Słońca. Właśnie odkryliśmy 2021 PH27, asteroidę, która czasami znajduje się bliżej Słońca niż Merkury i jest w tym czasie szybsza.

Będziesz również zainteresowany


[EN VIDÉO] Wywiad: Ziemia jest zagrożona przez asteroidy?
W ostatnich latach naukowcy badali potencjalne zagrożenie dla obiektów znajdujących się blisko naszej planety. Podobnie jak w przypadku scenariusza wyginięcia dinozaurów, czy te asteroidy stanowią zagrożenie dla życia na Ziemi? Aby dowiedzieć się więcej, Futura-Sciences przeprowadziło wywiad z Jean-Pierre Luminetem, słynnym astrofizykiem.

Na początku swojej słynnej ścieżki ogólna teoria względności, Nagroda Nobla budowa ciała Stephen Weinberg, niedawno zmarły, wyjaśnił, że przez kilkadziesiąt lat Astronomowie podwoili hipotezy, aby wyjaśnić tajemniczą anomalię związaną z Merkurym: nienormalny postęp jego peryhelium. Od Keplera wiemy, że planety poruszają się po orbitach eliptycznych i Niuton Udowodnił, że jest to konsekwencją jego praw mechaniki i grawitacji. Ale późniejsze prace matematyków, takich jak Lagrange, Laplace i Gauss, również pokazały, że gdy mamy więcej niż dwa ciała, perturbacje grawitacyjne, które wywierają na siebie, prowadzą do zmian w ciałach. ruchy tych obiektów, które nie są już prostymi owalami, których parametry określają kształt i położenie w przestrzeni tych konkretnych elips o Soleil zmieniać się w czasie.

Możemy zatem obliczyć punkt A orbitowanie eliptyczny dla planety najbliższej Słońcu, jego dno skalneZ czasem może się powoli zmieniać. To jest dla Mercure, tak że przy każdej okrężnej orbicie porusza się peryhelium. Ale jakich obliczeń dokonano na podstawie głównych ciał niebieskich znanych w jego czasach, francuskiemu astronomowi? Urban Le Verrier, co zostało już zilustrowane odkryciem z relacją Neptun W 1846 anomalia ruchuUrandoszli do wniosku w 1859 roku, że nie da się wyjaśnić całości ruchu peryhelium Mercure Bez wprowadzania grawitacji nowej planety krążącej wokół Słońca, którą nazwał volkin.

Niezidentyfikowane ciała czy nieznana budowa ciała?

Uważany za mały i bliski, zbyt blisko słońca, aby można go było wcześniej odkryć, przegonił Wulkana przez Naukowcy astronomii Niektórzy uważają, że zauważyli to gdzieś na orbicie Merkurego, ale bezskutecznie. Jednak, jak wyjaśnia Weinberg, ten brak wykrywania można wytłumaczyć albo obecnością mniejszych, trudniejszych do wykrycia ciał niebieskich, takich jak asteroidy, albo modyfikacją prawa Newtona do 1/r.2 grawitacji z założenia, jak zrobił kanadyjsko-amerykański astronom i matematyk Simon Newcombe, prawo z wykładnikiem nieco innym niż 2, a nawet przy założeniu, że Słońce nie było idealnie kuliste. Możemy rzeczywiście wykazać, opierając się na słynnej teorii potencjału grawitacyjnego dowolnego ciała o dowolnym kształcie i gęstości, że wystarczy nieznacznie zmodyfikować ten kształt, aby uzyskać wyrażenia korygujące prawo w 1/r2 Bez zmiany teorii Newtona i wyjaśnienia ruchu Merkurego.

READ  „Rój” czarnych dziur przemieszcza się obecnie przez Drogę Mleczną

Wszystkie te pomysły nie są pozbawione problemów i obecnie uważa się w szczególności, że między Słońcem a Merkurym nie ma wystarczającej ilości materii, nawet w postaci rozproszonego pyłu odpowiedzialnego za światło zodiaku, aby obliczyć ruch Merkurego. To w końcu Ogólna teoria względności Einsteina Można to doskonale wytłumaczyć, ale na pewno trzeba będzie poczekać kilkadziesiąt lat od powstania jego teorii w 1915 roku.

Jednak dzisiaj nadal zastanawiamy się, czy istnieje hipotetyczna mała grupa asteroid, których orbity nadal są skierowane do wewnątrz do orbit Merkurego, które nazwaliśmy wulkanoidami. Z drugiej strony wiemy, że istnieje grupa małych ciał niebieskich na orbitach, które istnieją na orbicie Ziemi i że nazwaliśmy je asteroidami apohelicznymi lub nawet asteroidami Atira (163693) Atira, pierwsza tego rodzaju odkryta w 2003 który Drzwi Imię bogini plemienia Pawnee.

2021 PH27, wymarła kometa?

Nowy asteroida Atira właśnie została odkryta i otrzymała tymczasową nazwę 2021 PH27. Pierwsze szacunki dotyczące jej parametrów orbitalnych i właściwości czynią z niej rekordzistę, ponieważ jest to planetoida najbliższa Słońcu znana do tej pory, gdy przechodzi przez peryhelium i jest najszybsza. Wydaje się, że ma około kilometra średnicy i może zbliżyć się do Słońca na około 20 milionów kilometrów. W rzeczywistości jego temperatura na powierzchni może sięgać 500 stopni Celsjusza, co wystarczy do stopienia Przywództwo. Dla przypomnienia, peryhelium znajduje się około 46 milionów kilometrów od Słońca. ten orbitalny Od 2021 PH27 to 113 dni.

2021 PH27 wydaje się być na niestabilnej orbicie i prawdopodobnie zderzy się z Merkurym, Wenus albo słońce w ciągu kilku milionów lat, albo wyrzucenie z wewnętrznego układu słonecznego przez grawitacyjny wpływ planet wewnętrznych.

Ten los może nie różnić się od jego przeszłości. W rzeczywistości 2021 PH27 znajduje się na nieco ekscentrycznej orbicie, która sprawia, że ​​przecina orbity Merkurego i Wenus. To nie jest NEO, ale jak wszystkie Atira, naprawdę jest obiekt blisko ziemi (NEO) i jest możliwe, że pierwotnie był częścią głównego pasa planetoid przed, ponownie, zaburzeniami grawitacyjnymi, takimi jak te spowodowane przez Jowisz I Saturn Wyślij go na obecną orbitę.

READ  Covid-19 we Francji: 1560 pacjentów na oddziale intensywnej terapii i 52 nowe zgony

Jednak jego orbita jest nachylona o około 32 stopnie w stosunku do płaszczyzny orbityekliptyka, co sugeruje, że może to być również jądro starożytnej komety, które straciło cały swój lód, a kometa Więc wymarło. Pewne jest, że jego bliskość do Słońca powinna narażać je na większe wpływy relatywistyczne niż w przypadku Merkurego, a zatem wstęp Największe względne koryto.

Jak wszystkie asteroidy odkryte na wewnętrznych orbitach Ziemi, istnieje zmierzchTuż po zachodzie słońca lub przed wschodem najłatwiej go dostrzec. W tym przypadku odkrycie było w rzeczywistości produktem ubocznym programu badawczego związanego z:ciemna energia Prowadzone za pomocą teleskopu wyposażonego w DECam (dla kamera ciemnej energii), jedno z najpotężniejszych urządzeń do obrazowania szerokokątnego CCD na świecie: ten Ankieta dotycząca ciemnej energii (z).

Chociaż początkowo skupiał się na nauce galaktyki i Międzygalaktyczne kochankiDES umożliwia również badanie małych ciał niebieskich w Układzie Słonecznym. Możemy przytoczyć jedno z jego odkryć Asteroida (2015) HM10 Albo gigantyczna kometa Bernardinelli – Bernstein.

Zainteresowany tym, co właśnie przeczytałeś?