Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Strasburgu trwają polowania na komary tygrysie

Opublikowano we wtorek, 24 sierpnia 2021 o 12:24

Mały, skryty i miejski, jest też krwiożerczy i potencjalnym nosicielem groźnych chorób: w Strasburgu, gdzie rozmnaża się komar tygrysi, w ogrodach trwają poszukiwania stojącej wody.

„Moja żona już nie przychodzi z tego powodu”, mówi Jose Sampaio przy wejściu do dużego rodzinnego ogrodu, który wynajął. Pobyt na zielono tego lata często kończy się koncertem klapsów w powietrze i sesjami skreczowania.

Ulewne deszcze spowodowały rozprzestrzenienie się tak zwanego „rodzimego” komara, a także komara tygrysiego, Aedes albopictus, rozpoznawalnego po pięknych białych paskach.

„Jest więcej niż zwykle” – twierdzi Jean-Pierre Danard, skarbnik Stowarzyszenia Ogrodów Schiltegem, które uprawia trawę cytrynową, podobno odstraszającą, w swoim ogrodzie botanicznym w tym mieście sąsiadującym ze Strasburgiem.

Uzbrojeni w zwój moskitier i długą szufelkę do sprawdzania larw i ulotek, Christelle Bender i Alexis Bergeron ze Związku Kontroli Komarów Bas-Rhin (SLM67), głównego operatora oddziału, zbadali alejki tysięcy ogródków działkowych w Strasburgu edukować ogrodników o zagrożeniach stwarzanych przez komary tygrysie.

– komar miejski –

„100% miejski”, Aedes albopictus rośnie u 80% osobników i jest bardziej szkodliwy, ponieważ gryzie stale w ciągu dnia i może przenosić choroby wirusowe, takie jak denga, chikungunya lub Zika, wcześniej ukąszona przez pacjenta.

„Zdecydowanie wszystko, co może zatrzymywać wodę i być sztuczne, może stanowić pożywkę” – wyjaśnia Christelle Bender, dyrektor techniczny SLM67, która zaleca opróżnianie wszystkiego, co może gromadzić wodę deszczową, a nie małej popielniczki.

Moskitiera na beczce do zbierania wody deszczowej José Sampaio została odnowiona i okazała się dobrze wyregulowana. Ale na sąsiedniej działce znajduje się dmuchany basen obok perforowanej beczki, na podłodze stos kubków i konewka. Krótko mówiąc, raj dla komarów tygrysich.

„Przy posiłku z krwi komar tygrysi może złożyć do 200 jaj”, wyjaśnia Alexis Bergeron, technik z SLM67, który po zanurzeniu w wodzie będzie produkować larwy i około tydzień później niż komary.

READ  Jakie tłuszcze jemy tego lata?

Komar tygrysi został po raz pierwszy zauważony we Francji kontynentalnej w 2004 r. w Alpach Nadmorskich, zanim stopniowo rozprzestrzenił się na około sześćdziesiąt prowincji, mniejszych i bardziej skrytych niż komary pospolite, które gryzą nocą i ryczą.

W regionie Bas-Rhin po raz pierwszy pojawił się w 2015 roku. Od tego czasu „obszar kolonizacji podwajał się z roku na rok”, mówi Kristel Bender.

„Gdy już gdzieś zostanie zainstalowany, pozostaje, więc celem jest zmniejszenie populacji. Obywatel odgrywa bardziej znaczącą rolę w walce z komarem tygrysim” – podkreśla. Stąd znaczenie tych środków zapobiegawczych do końca lata, ponieważ komar tygrysi przeżywa szczyt swojej aktywności w sierpniu i wrześniu, po komarze pierwotnym.

– Choroby –

W Var wykryto dwa przypadki „oryginalnej” dengi u osób, które ostatnio nie podróżowały.

Nic takiego w Grand Est, gdzie skolonizowane są tylko Bas-Rhin i Haut-Rhin, określa Regionalna Agencja Zdrowia (ARS). Ale pięć „importowanych” przypadków ludzi podróżowało w tym roku w Alzacji, co wymagało dwóch nagłych operacji zwalczania komarów. Celem było uniknięcie wszelkiego ryzyka przeniesienia na inne osoby „gdy pacjent znajduje się w obszarze zarażonym tygrysimi komarami”.

W obu przypadkach deltametryna została spryskana w nocy w odnośnych gminach po poinformowaniu mieszkańców.

(Obecność komara tygrysiego można zgłaszać na stronie www.signalement-mustique.fr)