Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Zachęcanie do postępu w raku prostaty i piersi

Operacja kobiety chorej na raka piersi z przerzutami 10 czerwca 2021 r. w Angers (AFP/LOIC VENANCE)

Operacja kobiety chorej na raka piersi z przerzutami 10 czerwca 2021 r. w Angers (AFP/LOIC VENANCE)

Są to dwie nadzieje na leczenie szczególnie zaawansowanych postaci nawrotowych nowotworów: raka prostaty i raka piersi. Najnowsze dane sugerują, że możliwe jest przedłużenie życia niektórych pacjentów.

Zostały one zaprezentowane na dorocznej konferencji Europejskiego Towarzystwa Onkologii Medycznej (Esmo), jednym z najważniejszych światowych spotkań poświęconych badaniom nad rakiem, która kończy się we wtorek.

Odkrycia te dostarczają możliwości przedłużenia przeżycia pacjentów z dwiema zaawansowanymi postaciami raka najczęściej występującymi u mężczyzn i kobiet: rakiem prostaty i rakiem piersi.

Oba dają duże szanse na przeżycie, jeśli zostaną wcześnie zdiagnozowane, ale są one znacznie zmniejszone, gdy rozwijają się przerzuty.

Przed 2015 rokiem mniej niż połowa mężczyzn, u których zdiagnozowano raka prostaty z wieloma przerzutami, mogła spodziewać się życia dłużej niż trzy lata, przypomniał onkolog Karim Vizazy w oświadczeniu Esmo.

Od teraz „mogą spodziewać się, że będą żyć dłużej niż pięć lat”, twierdzi Vizzi, opierając się na badaniu, które przedłożył na konferencję i opublikował w czasopiśmie Esmo.

Wreszcie możemy poprawić przeżywalność, grając na wszystkich frontach, zgodnie z badaniem przedstawionym na dorocznej konferencji Europejskiego Towarzystwa Onkologii Medycznej (Esmo) (AFP / FRANCK FIFE)

Wreszcie możemy poprawić przeżywalność, grając na wszystkich frontach, zgodnie z badaniem przedstawionym na dorocznej konferencji Europejskiego Towarzystwa Onkologii Medycznej (Esmo) (AFP / FRANCK FIFE)

Co się zmieniło ? Do 2015 roku zaawansowany rak prostaty był leczony tylko w jeden sposób: poprzez blokowanie przez pacjenta produkcji hormonów, takich jak testosteron.

Następnie lek chemioterapeutyczny, docetaksel, okazał się skuteczny i zaczął być stosowany w połowie 2010 roku.

Wkrótce do arsenału dodano kolejny lek. Abiraterone odnotował dobre wyniki, zachowując się jak pierwsze kuracje hormonalne, ale w inny sposób.

To były trzy utwory. Ale jak to się wyraża? Do tej pory regułą było wybieranie dwóch rodzajów: albo dodać chemioterapię do konwencjonalnego leczenia, albo dodać abirateron.

Wreszcie możemy iść do przodu, grając na wszystkich frontach, zgodnie z badaniem przedstawionym przez pana. Po pięciu latach pacjenci leczeni wszystkimi trzema rodzajami leczenia mieli znacznie wyższy wskaźnik przeżycia niż ci, którzy nie otrzymywali abirateronu.

Dla autorów badania wniosek jest jasny: musimy zmienić sposób, w jaki leczymy najniebezpieczniejsze rodzaje raka prostaty, stosując kombinację trzech metod leczenia.

Nie są osamotnieni w myśleniu: „Te odkrycia zmienią standardy opieki” – powiedziała Maria de Santis, onkolog spoza badania, w artykule Esmo.

– „Jest jeszcze dużo pracy do wykonania” –

Mówi, że może to nastąpić szybko, ponieważ związane z tym zabiegi są łatwo dostępne. Wystarczy wyrazić to w nowy sposób.

W przypadku raka piersi dużym zainteresowaniem cieszy się nie nowa kombinacja leków, ale nowe dane dotyczące skuteczności konkretnego leczenia: rybocyklibu, opracowanego przez szwajcarską firmę Novartis.

Tu znowu chodzi o pacjentów w zaawansowanym stadium choroby. Dokładniej, te kobiety po menopauzie mają tak zwane raki HR+/HR2, które odpowiadają za połowę wszystkich form przerzutów.

Siedziba firmy Novartis w Bazylei, Szwajcaria, 25 października 2011 (AFP / SEBASTIEN BOZON)

Siedziba firmy Novartis w Bazylei, Szwajcaria, 25 października 2011 (AFP / SEBASTIEN BOZON)

Rybocyklib to rodzaj leczenia, którego celem jest zmniejszenie działania białka promującego wzrost guza w piersi. Leki te nie są podawane same, ale w połączeniu z innymi metodami leczenia, które spowalniają produkcję estrogenu.

Ale jego skuteczność jest nadal wątpliwa. W badaniach klinicznych nie wykazano, aby główna cząsteczka w tej klasie, palbocyklib z amerykańskiej firmy Pfizer, wydłużała życie pacjentów.

Jednak pacjenci leczeni rybocyklibem na ogół żyli dłużej niż ci, którym podawano placebo, zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez onkologa Gabriela Hortopaje i finansowanym przez Novartis.

Połowa osób, które otrzymały placebo, przeżyła ponad pięć lat, podczas gdy u połowy osób, które otrzymały placebo, liczba ta spada do 4,3 roku.

Chociaż te dane należy traktować z ostrożnością, w oczekiwaniu na niezależną recenzję badania, zostały one szeroko przyjęte na konferencji.

„Wciąż jest wiele do zrobienia, aby móc leczyć tych pacjentów, ale jest to bardzo ważny wynik” – powiedział na Twitterze onkolog Matteo Lambertini, który nie był zaangażowany w badanie.

jdy / ito / uh / swi / shu

READ  Mam nadzieję, że kiedy wrócę z misji, znajdę normalną planetę.