Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Więcej niż tylko droga w kosmos, „jeden z tych sposobów jest twój”

Były astronauta NASA, Cady Coleman, opowiada o tym, co Inspiration4 może oznaczać dla przyszłości podróży kosmicznych.

Wspaniały: Opowieści ze Stacji Kosmicznej / Propaganda Brygady

Miliarderzy Jeff Bezos i Richard Branson podróżowali już w tym roku na skraj kosmosu, ale w zeszłym tygodniu termin „astronauta amator” oficjalnie nabrał nowego znaczenia. Czterech „zwykłych ludzi” Sobota wraca z trzydniowej misji Na orbicie Ziemi, cały i zdrowy.

Załoga składa się z asystenta medycznego, biznesmena, inżyniera danych i profesora geologii. To jest poprawne. Na pokładzie SpaceX, który leciał 357 mil (575 kilometrów) nad naszą planetą, czyli około 100 mil wyżej niż Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, nie było żadnych profesjonalnych astronautów.

I choć widok cywilów był piękny, Zapierające dech w piersiach zdjęcia To może być coś więcej niż tylko przyszłość wypełniona podróżami kosmicznymi. Złapali cztery osoby, które symbolizują tę wizję w sposób, w jaki Bezos i Branson nie mogą.

Były astronauta powiedział mi: „Jest więcej niż jedna ścieżka do kosmosu i jest więcej niż jedna ścieżka do zbadania – a jedna z tych ścieżek ci odpowiada”. Cady Coleman z NASA przez Zoom w czwartek, podkreślając przesłanie dostarczone przez misję Inspiration4 Shutdown.

Jared Isakman, miliarder, który sfinansował misję, celowo wybrał trzech cywilnych astronautów, z których każdy reprezentował coś potężnego.

29-letnia doktor wojskowa Hayley Arsenault, która przeżyła raka, jest najmłodszą Amerykanką, która kiedykolwiek poleciała w kosmos. Inżynier Christopher Sembrowski jest weteranem amerykańskich sił powietrznych, a Sian Proctor, profesor Community College w Tempe w Arizonie, jest czwartą Afroamerykanką, która żyje wśród gwiazd.

„Zabija mnie, gdy mówię, że to już czwarty”, powiedział Coleman, który trzykrotnie podróżował w kosmos w swojej karierze. „Fakt, że ta liczba może wynosić cztery, a nie 40 czy 400”.

Zespół Inspiracji4 od lewej do prawej: Chris Simbrowski, Sian Proctor, Jared Isakman i Hayley Arsenault.

Inspiracja 4

Przypadkowo, premiera SpaceX nadeszła w samą porę na wydanie nowego filmu dokumentalnego, Coleman, w którym występuje, Wspaniały: Historie ze Stacji Kosmicznej. Można go oglądać w serwisach streamingowych, w tym Amazon Prime Video i iTunes.

Rewolucyjna misja, intymny film i sam Coleman są szczególnym przypomnieniem.

Przestrzeń należy do nas wszystkich.

To może być ja.”

Ubrana w kultowy niebieski mundur NASA i usadowiona na sofie przed prostą beżową paletą, Coleman przepełnia empatia, refleksja i nostalgia, gdy opowiada o swoim własnym doświadczeniu zostania astronautą i obecnym stanie eksploracji kosmosu.

60-letnia astronauta-weterka dobrze pamięta, kiedy po raz pierwszy przyszło jej do głowy, że jest w stanie odwiedzić kosmos.

Wtedy Sally Ride, pierwsza Amerykanka w kosmosie, przemawiała w swoim college’u, Massachusetts Institute of Technology. Wpływ Reade był tak silny, że rozmawiała bezpośrednio z Colemanem.

„Pamiętam miejsce w audytorium, na którym siedziałem” – powiedział Coleman. „Co najważniejsze, pamiętam, jak się czułem, gdy ją obserwowałem, słuchałem jej przemówienia i zdałem sobie sprawę, że ważne jest, aby być naukowcem, dobrze wyszkolonym i zawsze wydawał się ciekawy.

„Pomyślałem:„ Wow, to mogę być ja ”. “

Rzeczywiście, Coleman ukończył chemię na MIT, dołączył do Sił Powietrznych ROTC i ukończył doktorat. w Polimer Science and Engineering na Uniwersytecie Massachusetts w Amherst.

W 1992 roku NASA wybrała ją do pracy w agencji.

Warto zauważyć, że jedna z jej trzech misji kosmicznych wymagała od niej przebywania na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przez sześć miesięcy, dłużej niż wszystkie misje RAID razem wzięte.

Dzisiaj globalne zainteresowanie podróżami kosmicznymi rośnie wraz z zaskakującą liczbą niekonwencjonalnych astronautów wchodzących na orbitę. Ale możemy przestać myśleć o tym, kto oferuje osobie siedzącej w audytorium Colemana ten sam moment „aha” co ja.

Chociaż Bezos i Branson pokazali, że prywatne organizacje w rzeczywistości mogą uzyskać dostęp do kosmosu, są miliarderami, raczej mężczyznami niż w mniejszości. Członkowie załogi Inspiration4 opowiadają inną historię.

„Kiedy myślisz o miliardach ludzi na Ziemi, każdy może znaleźć coś, co sprawi, że pomyśli: „Widzę w nich siebie, tylko tych czterech” – powiedział Coleman.

Eksploracja kosmosu i równa reprezentacja

„Dla młodej dziewczyny lub dziewczyny, która jest w mniejszości, patrzenie na siebie w kosmosie jest dla mnie bardzo ważne” – mówi Coleman, przemawiając jako kobieta, która twierdzi, że podczas szkolenia na astronautę znalazła się pod niesprawiedliwym nadzorem. Częstym pytaniem było: „Czy nie masz nic przeciwko opuszczeniu rodziny na Ziemi?”

Powiedziała: „Oczywiście, że tak”. „W tym samym czasie jest to w rzeczywistości krzywda dla naszych astronautów, którzy również naprawdę się tym zajmowali”.

Śmiała się czule ze sposobu, w jaki jej syn dzwonił czasem podczas treningu w Rosji i zadawała stare pytania w stylu: „Mamo, moje czarne spodnie, gdzie one są?” Coleman zwraca uwagę, że bycie matką nie obejmuje całej jej tożsamości, w przeciwieństwie do tego, co opinia publiczna subtelnie pielęgnuje na temat astronautek.

Na przykład w 2000 roku została poproszona o obejrzenie filmu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, filmu z załogą pozbawioną kobiet lub mniejszości.

„Dla mnie to był nagły wypadek” – powiedział Coleman. „Mniej więcej w 2000 roku będziemy mieli film o tym, jak to jest żyć w kosmosie iw obsadzie, nie ma ani jednego faceta, który nie byłby białym facetem”.

Powiedziała: „Co powiesz na 9-latka, który zostaje w domu i patrzy na to i myśli, jakie to fajne, ale w środku jest mała wiadomość, która mówi:„ Przy okazji, to może nie być ty ”. Z kolei w 2013 roku Coleman Sposób Zdobywczyni Oscara Sandra Bullock za pomoc w roli astronauty w filmie science fiction Gravity Alfonso Cuaróna.

Albo weź rozmiary skafandrów. W pewnym momencie, wyjaśnił Coleman, NASA nie miała wystarczających zasobów, aby wykonać każdy rozmiar, więc zrezygnowali z bardzo małych i bardzo dużych. Później uzupełnili bardzo duże kostiumy, ale nie te małe. – Właściwie wykluczyłem osiem na dwadzieścia kobiet, które nie noszą tego skafandra, na papierze – powiedział Coleman. Była jedną z nich.

Aby utrzymać astronautów z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przy życiu, potrzebne są ogromne, charakterystyczne białe skafandry, co oznacza, że ​​kobiety te zostały pominięte w gronie kandydatów na spacery kosmiczne.

Opisując The Wonderful jako wspaniały film ze względu na udział międzynarodowych astronautów, zarówno płci męskiej, jak i żeńskiej, Coleman sugeruje, że Inspiration4 również przedstawia bioróżnorodność.

Następnym krokiem w podróży kosmicznej, mówi, jest znalezienie sposobu, aby pomóc ludziom, którzy projektują i budują skafandry kosmiczne przyszłości, zrozumieć, że ludzie tacy jak ja wnoszą tak wiele do spacerów kosmicznych.

Swoje użycie skafandrów zinterpretowała w najszerszy, metaforyczny sposób.

Ponieważ komercyjne podróże kosmiczne dopiero się rozpoczęły, ludzkość ma szansę w pełni zrozumieć niuanse stechiometryczne.

Dziś powracający z kosmosu Arceneaux jest pierwszą osobą w historii, która udała się tam z protezą kończyny. Podczas treningu powiedziała tekstowy Okazało się, że proteza w kości udowej może wytrzymać maksymalną siłę – o czym świadczy jego pilotowanie myśliwca – tłumaczy ortopeda.

Nasz statek ląduje. Przestrzeń jest naszym domem

W kwietniu 2019 r. Coleman przekazał darowiznę Ted mówi: „Jak to jest żyć na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej”. Zakończył słowami “Ziemia jest naszym statkiem. Przestrzeń jest naszym domem”.

Dostaję gęsiej skórki za każdym razem, gdy o tym myślę.

Jako ludzie mamy tendencję do odrzucania idei przestrzeni. Trudno wyobrazić sobie miejsce mierzone miliardami i żyjące zgodnie z fizyką, którą ograniczamy w naszych podręcznikach, zwłaszcza bez zadawania sobie pytań egzystencjalnych.

Ale czy nam się to podoba, czy nie, przestrzeń jest naszym domem.

Ożeniony z artystą Joshem Simpsonem, który tworzył inspirowaną kosmosem i planetą sztukę ze szkła, Coleman uśmiecha się, przypominając sobie, jak była w kosmosie, żałując, że nie może patrzeć na Ziemię przez jej cel. W ten sposób może to odtworzyć.

Josh Cady

Była astronauta NASA Cady Coleman i jej mąż Josh Simpson.

propaganda brygadowa

„Kiedy patrzę na mój aparat, mówię „Wow”, to nie oddaje tego, jak się czujesz, gdy widzisz ten zachód słońca” – powiedziała. „To trochę tak samo, gdy patrzysz na ziemię. . do tej zakrzywionej krawędzi. Jest tyle bluesów – nie potrafię ich opisać.”

Obejrzałem dziesiątki filmów na YouTube, próbując się dowiedzieć co lub co? Różnica polega na tym. Jak naprawdę wygląda Ziemia z kosmosu bez cząstek zasłaniających nasz widok, w próżni i na tle nicości?

Powinienem to wiedzieć.

Ale moja niezdolność do prawdziwego zrozumienia – i trudności, jakie astronauci mają z wyjaśnieniem wielkości Ziemi z góry – uwydatniają inny rodzaj reprezentacji w kosmosie, który może przynieść korzyści: różnorodność myśli. Na przykład artyści mają perspektywy, których brakuje naukowcom.

„Jedną z fundamentalnych rzeczy dla naszej planety, zwłaszcza w tej chwili, jest możliwość rozwiązywania problemów w przyszłości” – mówi Coleman.

Inspiration4 też jest na dobrej drodze, by tam dotrzeć. Isaacman poświęcił wiele uwagi ekspedycji mającej na celu zebranie funduszy na Szpital St. Jude Children’s Research Hospital, w którym Arsinoe był chory i obecnie pracuje jako sanitariusz.

„To nie jest tylko misja kosmiczna” – powiedział Coleman. „To szalona misja”. „To misja charytatywna, jest to misja dla dzieci i jest to misja dla większej liczby ludzi, aby udać się w kosmos”.

„Więcej fal wydarzy się od wydarzeń, które rozpoczęli”.

READ  Rak prostaty wkrótce zostanie uznany za specjalistów