Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

ZA DARMO: miliarder Xavier Niel chce wycofać Iliadę z giełdyTrzynasta największa fortuna we Francji, Xavier Niel jest obecnie właścicielem bezpośrednio i pośrednio 70,6% kapitału i 78,7% praw głosu spółki. Ustaw cenę odkupu pozostałych akcji na 61% powyżej ceny zamknięcia z poprzedniego dnia, tj. 182 EUR. Co oszacowałoby wartość Iliady na 10,85 mld euro. Ogłoszenie mechanicznie spowodowało, że tytuł 61% zniknął z paryskiej giełdy na pierwszych giełdach, w piątek rano.

Założona w 1999 roku firma macierzysta odtwarzacza Free jest obecna we Francji, Włoszech i Polsce za pośrednictwem odtwarzacza Play. Szósty co do wielkości operator telefonii komórkowej w Europie pod względem liczby abonentów, Iliad ma 42,7 miliona abonentów i wygenerował sprzedaż w wysokości 5,9 miliarda euro w 2020 roku. W pierwszej połowie 2021 roku grupa odnotowała szacowany zysk netto w wysokości 239 milionów euro, co stanowi wzrost o 14,6% rok Pierwszy.

„Od teraz nowa faza rozwoju Iliady wymaga szybkich zmian i znaczących inwestycji, które można łatwiej wdrożyć jako firma nienotowana na giełdzie”, powiedział Xavier Neel w komunikacie prasowym.

„Nasza ambicja dla Iliady motywuje nas do przyspieszenia jej rozwoju, aby stała się liderem w dziedzinie komunikacji w Europie” – dodał.

zewnętrzna presja rynkowa

Proces został zatwierdzony przez zarząd w czwartek. Do tej pory Xavier Niel, kadra kierownicza wyższego szczebla i historyczni akcjonariusze Iliad, którzy zobowiązali się do zaoferowania swoich akcji w ofercie bezpośrednio i pośrednio, posiadają 74,9% kapitału zakładowego i 83,6% praw głosu grupy.

„Na koniec oferty, jeśli liczba akcji nieoferowanych w ofercie stanowi nie więcej niż 10% kapitału zakładowego i praw głosu Iliad, HoldCo II zwróci się do Autorité des marchés Financiers (AMF) o wykonanie Iliad” – podała firma w komunikacie prasowym.

Proces ten nie jest odosobniony w sektorze telekomunikacyjnym. Miliarder Patrick Drahy, założyciel i większościowy udziałowiec Altice Group, również wycofał swoją europejską grupę (SFR, RMC, BFMTV itp.) z notowań w styczniu ubiegłego roku.

READ  Form Nutrition znajduje szansę na zatłoczonym rynku - najnowsze wiadomości

Patrick Drahi wyjaśnił, że proces ten powinien umożliwić Altice Europe łatwiejszą realizację strategii i lepszą koncentrację na celach długoterminowych, bez analizowania wyników kwartalnych przez rynki.

Z zastrzeżeniem zawiadomienia o zgodności od AMF, Xavier Niel Show rozpocznie się 8 września 2021 r. Na podstawie orientacyjnych harmonogramów przesłanych przez Iliad. Oferta kończy się 23 września 2021 r.

Wspieraj profesjonalny zespół redakcyjny obsługujący Bretanię i Brytyjczyków: subskrybuj od 1 euro miesięcznie.

popieram