Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wyróżnij konkurencję

Wiele rekordów pobito w 22. edycji mundialu, którą zakończyła niedzielna koronacja Argentyny.

22. edycja mundialu zakończyła się w niedzielę 18 grudnia eliminacyjnym zwycięstwem Argentyny nad Francją (3:3, 4:2 w zakładce). Od niespełna miesiąca mundial w Katarze obfituje w bramki i rekordy. Informacje o Francji: sport Przedstawia osiem kultowych postaci w rywalizacji.

3 gwiazdki dla Argentyny

Argentyna zdobyła mistrzostwo świata po raz trzeci w swojej historii, pokonując w finale Francję. Reprezentacja Argentyny czekała 36 lat, aby wyhaftować nową gwiazdę na koszulce, po 1978 i 1986 roku. Obecnie zajmuje dopiero czwarte miejsce w rankingu krajów odnoszących największe sukcesy, za Brazylią (5), Włochami i Niemcami (4).

8 goli strzelonych przez Mbappe

Dzięki hat-trickowi w finale rodak Bondy’ego (Seine Saint-Denis) został królem strzelców tego mundialu, wyprzedzając Lionela Messiego (7) i duet Oliviera Girouda – Juliena Alvareza (4). To najwyższa suma goli w jednej edycji od czasu Brazylijczyka Ronaldo w 2002 roku, któremu dorównał. Z 12 golami w dwóch meczach mistrzostw świata, 23-letni napastnik jest już szóstym najlepszym strzelcem w historii rozgrywek, remisując z Pele.

26 meczów na mundialu dla Messiego

W pięciu meczach Lionel Messi rozegrał 26 meczów mistrzostw świata. Rekord należał wcześniej do Niemca Lothara Matthausa (25). W sumie Messi strzelił trzynaście goli, w tym siedem podczas mundialu w Katarze. Just Fontaine zajmuje czwarte miejsce w tabeli strzelców w historii ligi.

Pierwsza afrykańska drużyna w półfinale

Maroko zapisało historię mistrzostw świata podczas dwudziestej drugiej edycji. Reprezentacja Maroka jako pierwszy kraj afrykański awansowała do ćwierćfinału mistrzostw świata. Wcześniej z ćwierćfinału odpadły trzy drużyny: Kamerun w 1990, Senegal w 2002 i Ghana w 2010. Pokonani przez Chorwację w minifinale (2:1), Atlas Lions zajęli czwarte miejsce.

53 gole w reprezentacji Francji dla Giroud

Dzięki golowi przeciwko Polsce w 1/8 finału (3:1) Olivier Giroud pobił rekord strzelecki reprezentacji Francji, należący wcześniej do Thierry’ego Henry’ego (51 bramek). W sumie Milan strzelił cztery gole na tych Mistrzostwach Świata, co daje łącznie 53 punkty dla niebieskiej koszulki. Kolega z drużyny Hugo Lloris pobił rekord selekcji w reprezentacji Francji (145), który należał do Lilian Thuram (143).

READ  Madonna di Campiglio - Daniel Jol wygrywa slalom, Clément Noel znów nie trafia, Alexis Pintorault XIV

Strzelono 172 gole

Ten Puchar Świata był najbardziej owocny w historii, przewyższając edycje z 1994 i 2014 roku o jedną jednostkę (171). Sześć goli padło również w finale Argentyna-Francja, podobnie jak w 2018 roku (Francja 4:2 Chorwacja). Dopiero mistrzostwa świata w 1958 roku zapewniły bogatszy mecz finałowy (Brazylia 5:2 Szwecja).

5 rzutów karnych

Pięć meczów, w tym finał, zakończyło się rzutami karnymi, co jest najwyższą sumą w jednej edycji. Argentyna (z Holandią w ćwierćfinale i Francją w finale) i Chorwacja (z Japonią w ćwierćfinale i Brazylia w ćwierćfinale) odniosły dwukrotne zwycięstwo w ćwiczeniu. Maroko, w 1/8 finału przeciwko Hiszpanii, dopełnia obrazu.

5 finałów mistrzostw świata z bramką Cristiano Ronaldo

Chociaż Portugalia została wyeliminowana w ćwierćfinale przez Maroko (1:0), Cristiano Ronaldo został jedynym piłkarzem w historii, który strzelił gola w pięciu różnych edycjach mistrzostw świata. Strzelił tylko jednego gola na tych mistrzostwach świata (przeciwko Ghanie), podobnie jak w 2006, 2010 i 2014 roku. CR7 strzelił cztery gole w 2018 roku.