Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wypuszczanie genetycznie zmodyfikowanych komarów na Florydzie

Leczyć zło złem. W nadchodzących tygodniach Floryda wypuści prawie 144 000 samców komarów Modyfikowany genetycznieI Doniesienia z artykułów NBC News. Celem tej naukowej inicjatywy jest zwalczanie komarów Aedes aegypti przenoszących wirusy, takie jak denga, zika i żółta febra, a także robaka sercowego.

Nie martw się, te komary zaprojektowała brytyjska firma Oxitec, Nie gryzie. Zostały po prostu stworzone do kojarzenia się z gryzącymi samicami, których potomstwo nie mogło przeżyć. Radykalny sposób na kontrolowanie populacji tych owadów. I nie bez powodu, jeśli gatunek to Aedes aegypti Stanowi tylko 4% populacji komarów w Keys, archipelagu wysp położonych na Florydzie, który jest odpowiedzialny za prawie wszystkie choroby przenoszone na ludzi.

„Ponieważ jesteśmy świadkami rozwoju odporności na niektóre z naszych obecnych metod zwalczania, potrzebujemy nowych narzędzi do walki z tym komarem”. Andrea Lyell, dyrektor wykonawczy Florida Keys Mosquito Control (organizacja kontrolująca komary w Keys), powiedział w komunikacie prasowym.

Skuteczna metoda

Po latach planowania projekt został zatwierdzony przez Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska, organ doradczy Centers for Disease Control and Prevention oraz Florida Department of Agriculture and Consumer Services (Florida State Department of Agriculture and Consumers).

Ta metoda została faktycznie sprawdzona kilka lat temu, kiedy wirus Zika Występujący w Azji i Afryce zaczął rozprzestrzeniać się na kontynencie amerykańskim. Przed Florydą Oxitec w 2016 roku rozpoczął podobny eksperyment, ale na małą skalę, w Piracicaba w Brazylii. Wyniki pokazały, że transgeniczne komary zmniejszyły populację Aedes aegypti o 80%.

Nie jest to również pierwszy przypadek, kiedy władze tego amerykańskiego kraju zezwoliły na nowe metody zwalczania tego typu komarów. Samce komarów przenoszą tak zwane bakterie Wolbachia, Co sprawiło, że ich potomstwo stało się niezdolne do życia, zostali wypuszczeni na Key West w 2017 roku, a następnie w Miami w 2018 roku.

READ  Rosja zdecydowała się nakręcić film w kosmosie, co niepokoi naukowców