Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wideo. Kosmos: Niesamowite zdjęcia astronautów z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej powracających na Ziemię po 160 dniach

Podstawowy
W celu odzyskania kapsuły i astronautów rozlokowano łodzie. Amerykańska agencja kosmiczna stwierdziła, że ​​załoga, składająca się z trzech Amerykanów i Japończyka, jest zdrowa.

Statek kosmiczny SpaceX wrócił na Ziemię w niedzielę 2 maja, czterech astronautów z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), po 160-dniowej misji kosmicznej. Ich kapsuła wylądowała o północy o godzinie 2:56 (8:56 czasu francuskiego) w Zatoce Meksykańskiej, niedaleko Panama City na Florydzie, w południowo-wschodnich Stanach Zjednoczonych, po sześciu i półgodzinnym locie z Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, według promieni rentgenowskich Podczerwień transmitowana przez urządzenie poszukiwawcze NASA na dużych wysokościach.

W celu odzyskania kapsuły i astronautów rozlokowano łodzie. Amerykańska agencja kosmiczna stwierdziła, że ​​załoga, składająca się z trzech Amerykanów i Japończyka, jest zdrowa. „Trenowaliśmy, aby w dzień iw nocy odzyskiwać załogi” – powiedział Steve Stitch, dyrektor programu lotnictwa komercyjnego w NASA, z którym przeprowadzono wywiad na krótko przed opuszczeniem kapsuły. „Łodzie mają dużo oświetlenia”, powiedział, i będziemy mieli „światło księżyca”, opisujące doskonałe warunki pogodowe i spokojne morze.

Jakie to uczucie wiedzieć, że astronauci biorący udział w misji NASA SpaceX Crew-1 bezpiecznie wrócili na naszą planetę. UD83D UDC99 pic.twitter.com/CANUXMar9B

– NASA Johnson Space Center (@ NASA_Johnson) 2 maja 2021 r

Amerykanie Michael Hopkins, Victor Glover, Shannon Walker i Japonka Soishi Noguchi w listopadzie byli pierwszymi astronautami wykonującymi „operacyjną” misję, którzy zostali przetransportowani na Międzynarodową Stację Kosmiczną przez firmę kosmiczną Elon Musk, która została wyznaczona jako główny partner NASA.

Siedmiu innych astronautów na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Czterej powracający astronauci zostawili kolejnych siedmiu, w tym Francuza Thomasa Pesqueta, na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. „Dziękuję za gościnę, (…) spotkamy się ponownie na Ziemi”, jak nazwał to Michael Hopkins, do tytułu siedmiu astronautów, którzy pozostali na pokładzie stacji w chwili pożegnania.

READ  Czy można mieć mięśnie brzucha bez ćwiczeń?

Dwóch Amerykanów faktycznie odbyło podróż w obie strony na pokładzie Smoka w 2020 roku, podczas dwumiesięcznej misji testowej na pokładzie stacji. Był to pierwszy lot na Międzynarodową Stację Kosmiczną wystrzelony ze Stanów Zjednoczonych od zakończenia promów kosmicznych w 2011 roku i pierwszy, który wykonała prywatna firma z astronautami na pokładzie. Tym razem jest to pierwsza regularna misja sprowadzona na Ziemię przez SpaceX.

Na koniec, astronauci znajdują się na pokładzie tego samego statku kosmicznego Dragon, zwanego „Resilience”, który zabrał ich na orbitę, którą SpaceX planuje ponownie wykorzystać do innych misji, po modernizacji. NASA stwierdziła, że ​​Dragon prowadzi również „naukowe zamrażarki wypełnione próbkami badawczymi”, które są przeprowadzane w stanie nieważkości.

Odlot tej załogi, Crew-1, następuje po przybyciu na Międzynarodową Stację Kosmiczną w zeszłym tygodniu w ramach drugiej regularnej misji amerykańskiej firmy (Crew-2), w skład której wchodzi astronauta. Minęło w ostatnich dniach.

„Podaj szybko”

Shannon Walker przekazał dowództwo nad Międzynarodową Stacją Kosmiczną Astronaut Crew 2 we wtorek podczas symbolicznej ceremonii. „Będę pielęgnować te chwile na zawsze” – powiedziała przy okazji.

W sumie załoga-1 spędzi w kosmosie 168 dni. „Czas leci, minął tak szybko” – powiedział Victor Glover. Ze swojej strony Michael Hopkins powiedział: „Wszyscy jesteśmy, jak możecie sobie wyobrazić, bardzo podekscytowani tym lądowaniem na wodzie, co będzie dozwolone, czyli powrót do naszych rodzin”. „Jesteśmy bardzo zadowoleni z tej pracy. Myślę, że wszyscy nie możemy się doczekać powrotu do domu”.

Początkowo miały opuścić Międzynarodową Stację Kosmiczną w środę, a następnie w piątek, ale za każdym razem musiały być odkładane z powodu złej pogody w miejscu lądowania.

Rozszerzona ochrona

NASA i SpaceX „ściśle współpracują ze Strażą Wybrzeża Stanów Zjednoczonych w celu ustanowienia strefy bezpieczeństwa 10 mil morskich wokół miejsca lądowania, aby zapewnić bezpieczeństwo publiczności” i osobom odpowiedzialnym za podróż. Astronauci wyzdrowieli, podała amerykańska agencja kosmiczna w oświadczeniu. Podczas powrotu astronautów z misji testowej w sierpniu 2020 roku łodzie rekreacyjne zbliżyły się bardzo blisko miejsca wylądowania kapsuły i musiały zostać usunięte.

READ  Cenny babciny hack, który pokochasz!

Oprócz czterech astronautów Crew-2, innego amerykańskiego astronauty i Rusana, którzy przybyli na pokład rakiety Sojuz, pozostają na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Przed opuszczeniem załogi-1 stację kosmiczną zamieszkiwało co najmniej 11 osób.