Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Jak czyścić odpady na orbicie?

opublikowany

Francja 2
Artykuł autorstwa

M Supra Gomes, iDillion, F Genli, i Palmer, Zdjęcia: NASA / ESA – Wolna przestrzeń Francja 2

Telewizory francuskie

Głównym zagrożeniem dla astronautów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej jest ryzyko zderzenia z gruzem. W jaki sposób monitoruje się te odpady unoszące się na orbicie?

Nawet do 800 km nad naszymi głowami w kosmosie gromadzą się odpady. Satelity, rakiety i fragmenty gruzu z 60 lat eksploracji kosmosu unoszą się na orbicie i zwiększają ryzyko kolizji. W zeszłym tygodniu, gdy kapsuła była w drodze na Międzynarodową Stację Kosmiczną z Thomasem Pesquetem na pokładzie, na jej drodze umieszczono obiekt. Następnie Centrum Operacyjne NASA ostrzega załogę.

„Wystąpiły niewielkie wpływy na stację, widzimy bardzo małe rzeczy, większe przepływy na innych orbitach i są one monitorowane na Ziemi. Zwracamy na to uwagę, starając się nie produkować”. Astronauta Thomas Pesquet wyjaśnia. W Tuluzie (Haute-Garonne) naukowcy na zmianę obserwują szczątki, badają ich ścieżki, prędkości i manewry, aby uniknąć zderzenia z satelitami. Jak czyścisz to miejsce? Inżynierowie wyobrażają sobie techniki uchwycenia rzeczy, które stały się niekontrolowane.

READ  Posłuchaj potwornej czarnej dziury Drogi Mlecznej!