Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wszystko, co musisz wiedzieć o wirtualnej dziewiątej planecie „Phattie” w 9 pytaniach

Jego istnienie jest podejrzewane, ale nigdy nie udowodnione. Może to być dziewiąta planeta w Układzie Słonecznym, poza orbitą Neptuna. Co wiemy o tej hipotetycznej gwieździe, której astronomowie wciąż poszukują?

Czy w głębi Układu Słonecznego pozostała do odkrycia dziewiąta planeta? Pytanie jest otwarte. Ponieważ wspomniano o możliwym istnieniu Planety Dziewięć, ten scenariusz jest regularnie wspierany lub kwestionowany przez społeczność naukową. Skąd bierze się ta hipoteza? Jak wyglądałaby Planeta Dziewiąta, gdyby rzeczywiście istniała?

Oto wszystko, co musisz wiedzieć o hipotetycznej dziewiątej planecie w Układzie Słonecznym.

Pierwszymi elementami, które przywołały ścieżkę hipotetycznej dziewiątej planety w Układzie Słonecznym, były Wprowadzony w 2014 r.. Następnie dwóch astronomów wyczarowuje zakłócenie orbity znajdujących się w nim obiektów Pas Kuipera Zbiornik zamarzniętych ciał na skraju Układu Słonecznego. Z kolei inni uczeni z Caltech opublikowany Ich praca dostarcza matematycznych dowodów (nie bezpośrednich obserwacji) istnienia tej gwiazdy w Układzie Słonecznym. Orbity małych lodowych ciał w pasie mają tendencję do skupiania się razem. Naukowcy podejrzewali, że obecność Planety Dziewiątej może wyjaśnić to zjawisko.

Różne publikacje na ten temat nie były jeszcze wystarczające, aby udowodnić, że w Układzie Słonecznym faktycznie istnieje inna planeta. Planeta Dziewiąta to wciąż hipotetyczny obiekt, którego nigdy bezpośrednio nie zaobserwowano. Ten scenariusz to tylko możliwość, która mogłaby wyjaśnić orbity niektórych obiektów w Pasie Kuipera. Planeta Dziewiąta nie została odkryta, a możliwość jej istnienia była dyskutowana wśród naukowców.

Astronomowie z California Institute of Technology nazwali obiekt, który przewidzieli w swoich obliczeniach, Planet Nine. To tylko tymczasowa nazwa, ponieważ nazywanie ciał niebieskich, takich jak planety, wymaga podążania precyzyjna procedura, ustanowiony przez Międzynarodową Unię Astronomiczną. Planety były tradycyjnie nazywane w odniesieniu do bogów mitologii rzymskiej.

Planeta Dziewiąta jest czasami nazywana „Phattie”, ale pochodzenie tego pseudonimu jest stosunkowo niejasne.

Według wskazówek matematycznych zgłoszonych przez naukowców z Caltech, może to być dziewiąta planeta Wielkość Neptuna.

Jeśli chodzi o jego masę, może być około 10 razy większa od masy Ziemi.

Planeta Dziewiąta będzie na bardzo długiej orbicie, która znajdowałaby się poza orbitą Plutona. Hipotetyczna gwiazda okrąży Słońce, 20 razy dalej niż Neptun. Tak więc ukończenie jednej orbity wokół Słońca zajęłoby od 10 000 do 20 000 lat (Ziemia). Ale to nie jest niemożliwe Dziewiąta planeta znajduje się w pobliżu słońca.

Dziewiąta planeta bawi się w chowanego w Układzie Słonecznym. // Źródło: Nino Barbie na Nomirama

Biorąc pod uwagę szacowany rozmiar i masę Dziewiątej Planety, wydaje się mało prawdopodobne, aby była to planeta skalista (jak Ziemia), gdyby kiedykolwiek istniała. Alternatywnie może to być gazowy gigant (zbudowany głównie z wodoru i helu, jak Jowisz).

Wśród różnych założeń dotyczących cech charakterystycznych Phattie można sobie wyobrazić, że może to nie być planeta, ale mniejsza planeta. Czarna dziura. Dokładniej, byłaby to pierwotna czarna dziura, co oznacza, że ​​mogła powstać w czasach starożytnych w historii wszechświata, które mogły zostać przechwycone przez układ słoneczny.

Ponieważ czarna dziura jest z definicji niewidzialna, wyjaśnia to, dlaczego nie znaleziono dziewiątej planety. Omawiana czarna dziura, zakładając, że istniała, miałaby zaledwie trzy cale średnicy. Hipotezę tę rozważają uczeni, którzy już zakwestionowali Jak możemy mieć nadzieję na znalezienie tej potencjalnej czarnej dziury?.

Próba wyrzucenia Dziewiątej Planety, która musiałaby być obiektem bardzo oddalonym od Słońca, a zatem niezbyt jasna, wymagałaby zapakowania teleskopów o wysokiej wydajności. Niektóre obserwatoria mogą to zrobić, takie jak Teleskop Subaru lub obserwatoria Mauna Kea, dwa obiekty zlokalizowane na Hawajach. futurystyczny teleskop kosmiczny Jamesa Webba Będzie miał również możliwość nadsyłania zdjęć Phattie. Metody wykrywania prób zdobycia Planety Dziewiątej są i tak ambitne, Jak przesunięcie w stosie.

regularnie, Hipoteza dziewiątej planety została zakwestionowana. W ten sposób naukowcy wskazują, że nie będą musieli dzwonić do Phattie, aby wyjaśnić dane obiektów poza orbitą Neptuna. Inni wskazywali, że może istnieć artefakt, wynikające ze sposobu, w jaki obserwuje się sprawy w tym obszarze.

Nie można jednak całkowicie wykluczyć hipotezy dziewiątej planety. Dlatego konieczne będzie znalezienie go absolutnie wszędzie na niebie i nie znalezienie go. Mówimy jednak o regionie szczególnie oddalonym od Słońca, gdzie trudno jest dokładnie zbadać orbity i właściwości ciał niebieskich.

Zagadka pozostaje. Co więcej, możesz wnieść swój wkład w poszukiwania dziewiątej planety, Uczestnicząc w tym wspólnym projekcie naukowym.

Zobacz świat zprzestrzeń

Udostępnij w mediach społecznościowych

Kontynuacja wideo

READ  Rosja kręci swój pierwszy film w kosmosie