Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wśród Palestyńczyków proces więźniów został w końcu wznowiony o lojalność wobec arabskich Izraelczyków

Wiadomość z Jerozolimy

Prawie dwa tygodnie biegania, przełaj, a potem zimne prysznice. Aresztowanie sześciu Palestyńczyków, którzy uciekli z izraelskiego więzienia w Gilboa 10, 11 i 18 września, wywołało wśród Palestyńczyków wielkie rozczarowanie. Według prawników dwóch mężczyzn, oznaczonych jako bohaterowie narodowi, grupa najwyraźniej nie miała planu, gdy przekroczyli mury więzienia. Schwytany pięć dni później, pierwszej czwórce nie udało się przedostać na Zachodni Brzeg, wędrując w małych grupach po wsiach, żywiąc się jagodami i walcząc o wodę.

Ich uszy były przyklejone do radia, aby śledzić wiadomości o ich pościgu, i jasne jest, że nie otrzymali wsparcia od swoich organizacji (Fatah i Islamski Dżihad, mała grupa oddana przemocy). Według władz izraelskich, w okolicach Nazaretu dwóch z nich próbowało zbierać żywność od mieszkańców. Zostali schwytani w pobliżu góry Qafzeh, na południe od miasta.

Najbardziej znanym z nich jest Zakaria Al-Zubaidi. Były szef brygad Fatah w JeninW północnej Jordan Sej, podczas drugiej intifady (2000-2005), niedługo potem znaleziono ją odwodnioną na parkingu na wschód od Nazaretu. Jego prawnik powiedział, że mężczyźni, którzy go aresztowali, złamali mu szczękę i żebra, gdy był skuty kajdankami. Dwóch innych aresztowano w Jenin w sobotę 18 września. Ukrywali się poza miejskim obozem dla uchodźców, który od dwóch tygodni był w stanie wojny i poddali się bez oporu.

Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Przeczytaj także Na ulicach Jenin cuchnie zapach nocy z bronią w ręku

Ale najtrudniejsze dla opinii palestyńskiej jest to, że mieszkańcy Nazaretu, arabskiego miasta w Izraelu, którzy widzieli ich podczas wędrówek, ułatwili im aresztowanie, zdaniem izraelskiej policji, zdradę sprawy narodowej. „Przez cztery dni uciekinierzy myśleli, że otrzymają pomoc i wsparcie od Arabów izraelskich i byli w błędzie”. Izraelski minister bezpieczeństwa publicznego Omar Bar-Lev został przyjęty 11 września.

READ  Stany Zjednoczone atakują proirańskie milicje w Iraku i Syrii

Nazwiska i zdjęcia mieszkańców Nazaretu, oskarżonych o potępienie zbiegów, rozpowszechniły się w palestyńskich mediach społecznościowych. Zaangażowane strony zaprzeczyły. Mieszkańcy Dżeninu odradzali mieszkańcom Nazaretu odwiedzanie ich miasta. Arabowie z Izraela zwykle przyjeżdżają tłumnie, aby spędzić tam weekend, zrobić zakupy lub uzyskać pomoc medyczną w niskiej cenie.

Jamal Al-Zubaidi, wujek Zakarii, powiedział to na Facebooku„Od dzisiaj, w czym [le] zainteresowany, [les Palestiniens d’Israël] Są to izraelscy Arabowie – izraelscy Beduini, izraelscy Druzowie, izraelscy chrześcijanie i izraelscy Czerkiesi – a wszystkie ich dzieci służą w izraelskiej armii i [travaillent] W izraelskich firmach obronnych są z tego dumni, podnoszą izraelską flagę i śpiewają Hatekva »Hymn Izraela.

Masz do przeczytania 57,5% tego artykułu. Reszta przeznaczona jest tylko dla subskrybentów.