Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Holendrzy, mistrzowie świata pod względem wielkości, kurczą się

Opublikowano w poniedziałek, 20 września 2021 o 10:38 rano

Są największe na świecie… ale maleją: pokolenie Holendrów urodzonych w 2001 roku jest mniejsze niż pokolenie urodzone w 1980 roku, wynika z badania przeprowadzonego przez Główny Urząd Statystyczny (CBS) w piątek.

Przeciętny 19-letni Holender mierzy 182,9 cm, w porównaniu do 183,9 cm dla mężczyzny urodzonego w 1980 roku. Przeciętny 19-letni Holender mierzy 169,3 cm, w porównaniu do 170,7 cm urodzonych w 1980 roku.

Badanie wykazało, że za zmianą skali prawdopodobnie stoją różne czynniki, w tym imigracja i dieta, co odzwierciedla półtora wieku szybkiego wzrostu w kraju.

W badaniu zauważono: „W ciągu ostatniego stulecia nasz wzrost stawał się coraz większy, ale od 1980 r. wzrost się zatrzymał”.

„Mężczyźni urodzeni w 2001 roku stracili średnio 1 cm w porównaniu z kohortą z 1980 roku, a kobiety średnio 1,4 cm”.

Ale nie wszystko stracone.

„Holandia pozostaje największym krajem na świecie” – powiedział CBS w oświadczeniu.

Holendrzy wyprzedzają na drugim miejscu Czarnogórców, przed Estonią i Bośnią. Cytując dane z Global Network of Health Scientists (NCD-RisC), CBS powiedział, że Holenderki są wyższe niż kobiety w Czarnogórze, Danii i Islandii.

Młodszych mężczyzn można znaleźć w Timorze Wschodnim, podczas gdy mniejsze kobiety można znaleźć w Gwatemali.

– Złe nawyki żywieniowe –

Przyczyny tego spowolnienia nie są do końca jasne.

Według badania jednym z czynników jest imigracja, „szczególnie dla osób pochodzenia niezachodniego”, która wydaje się być mniejsza.

Ale mówi, że wzrost jest również “stagnacją” wśród Holendrów, których rodzice i dziadkowie urodzili się w Holandii. Mężczyźni nie urosli od lat 80., podczas gdy wśród kobiet panuje „tendencja spadkowa”.

Można to wytłumaczyć „limitem biologicznym”, ale prawdopodobnie wiąże się to również ze „złymi nawykami żywieniowymi i nadmiernym zużyciem energii w okresie wegetacji”.

READ  W Grecji kilka wiosek zostało ewakuowanych z powodu dużego pożaru

Badanie opiera się na subiektywnych pomiarach 719 000 Holendrów w wieku od 19 do 60 lat.

Holendrzy nie zawsze byli tak wysocy.

Na początku XIX wieku był mały jak na standardy europejskie, a jego ranga zaczęła rosnąć dopiero w latach 40. XIX wieku.

Sto lat temu najwyżsi mężczyźni byli w Stanach Zjednoczonych lub Skandynawii. Dopiero pokolenie urodzone pod koniec lat pięćdziesiątych ostatecznie zdobyło tytuł Holendrów.

Przyczyny wielkości Holendrów wciąż nie są jasne.

Powszechny mit, że holenderscy miłośnicy serów są fajni, ponieważ spożywają tak dużo nabiału, został obalony przez naukowców.

CBS powiedział, że większy dobrobyt, a także „dobór naturalny, w którym wyżsi mężczyźni i kobiety mają więcej dzieci niż mniejsze pary”, są prawdopodobnie prawdziwym powodem.