Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Hiszpanii na Wyspach Kanaryjskich wybuchł wulkan Cumbre Vieja

Był pod intensywną obserwacją przez kilka dni z powodu intensywnej aktywności sejsmicznej. Jak podały lokalne władze, w niedzielę (19 września) wybuchł wulkan Cumbre Vieja na hiszpańskiej wyspie La Palma w Archipelagu Wysp Kanaryjskich. Duże pióropusze dymu, popiołu i strumieni lawy uciekły z kilku punktów wulkanu.

„Erupcja wulkanu rozpoczęła się w regionie Cabeza de Vaca w El Paso”Lokalny rząd wyspy poinformował za pośrednictwem swojego konta na Twitterze, że rozpoczął przeprowadzanie ewakuacji na zaludnionych obszarach w pobliżu wulkanu.

Erupcja wulkanu Cumbre Vieja, Wyspy Kanaryjskie

„Mieszkańcy muszą być bardzo ostrożni i trzymać się z dala od obszaru wybuchu, aby uniknąć niepotrzebnego ryzyka”., zakończył. „Wulkan wybuchł na zalesionym terenie”Ze swojej strony prezydent Wysp Kanaryjskich, Angel Victor Torres, wezwał do ostrożności.

Prezydent Wysp Kanaryjskich, Angel Victor Torres, potwierdził te ” Zbieg okoliczności “ Że ta erupcja miała miejsce „na ziemi niczyjej” Z tej wyspy, liczącej ponad 80 000 mieszkańców, jeden z siedmiu archipelagów leży u północno-zachodniego wybrzeża Afryki.

Przeczytaj także Nie lekceważ niebezpieczeństw wulkanów

Kilka tysięcy trzęsień ziemi od soboty

Premier Pedro Sanchez, który miał udać się do Nowego Jorku, aby wziąć udział w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, zdecydował się tam natychmiast udać. “Ze względu na sytuację na wyspie La Palma premier przełożył swoją dzisiejszą podróż do Nowego Jorku i dziś po południu odwiedzi Wyspy Kanaryjskie, aby śledzić rozwój sytuacji”., podała w oświadczeniu służba prasowa rządu hiszpańskiego.

Od zeszłej soboty Kanaryjski Instytut Wulkaniczny zarejestrował znaki ostrzegawcze erupcji, kilka tysięcy trzęsień ziemi o małej sile. Miliony metrów sześciennych magmy przemieszczały się wewnątrz wulkanu, podczas gdy grunt podniósł się o około 10 centymetrów na obszarze wulkanu.

Władze, które kazały mieszkańcom być przygotowanym na kilka dni, na kilka godzin przed erupcją, przystąpiły do ​​ewakuacji osób o ograniczonej sprawności ruchowej w gminach najbliżej wulkanu, na tej wyspie u wybrzeży wulkanu na północy. -Afryka Zachodnia.

Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Przeczytaj także Mężczyźni i kobiety pochowani przez Wezuwiusza mają różne listy

„Wszystkie działy są gotowe do skoordynowanej pracy”Premier zapewnił go na swoim koncie na Twitterze. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało, że zmobilizowano ponad 200 członków sił bezpieczeństwa, a także helikopter.

Ostatnia erupcja wulkanu Cumbre Vieja miała miejsce w 1971 roku. Hiszpański archipelag Wysp Kanaryjskich, pochodzenia wulkanicznego, doznał swojej ostatniej erupcji w 2011 roku, tym razem pod wodą, na wyspie El Hierro.

Świat z AFP

READ  Prezydent Duterte ostatecznie nie będzie kandydował na wiceprezydenta w 2022 r.