Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wołodymyr Zełenski powiedział, że w rosyjskim nalocie na Zaporoże zginęły co najmniej trzy osoby

Wołodymyr Zełenski powiedział, że w rosyjskim nalocie na Zaporoże zginęły co najmniej trzy osoby

Nowe sankcje wobec Białorusi

Stany Zjednoczone i Kanada ogłosiły w środę (9 sierpnia) nowe sankcje wobec Białorusi, trzy lata po wielkich protestach kwestionujących reelekcję prezydenta Aleksandra Łukaszenki, które rząd określił jako „fałszywe oskarżenia” krytyka ze strony Unii Europejskiej.

Po wyborach prezydenckich 9 sierpnia 2020 r. masowy ruch protestacyjny wyprowadził na ulice setki tysięcy Białorusinów, aby potępić sfałszowaną kartę do głosowania i uznaną za sfałszowaną reelekcję Łukaszenki, sprawującego władzę od 1994 r. Demonstracje zostały przymusowo rozproszonych, setki ludzi uwięzionych i dziesiątki tysięcy zesłanych na wygnanie.

Stany Zjednoczone, które już nałożyły sankcje na Białoruś, poinformowały, że podejmują nowe środki, w tym wymierzone w linię lotniczą Belavia i towarzyszącego Łukaszence biznesmena tytoniowego.

Oprócz sankcji Departamentu Skarbu USA wobec ośmiu osób i pięciu podmiotów, Departament Stanu poinformował w środę, że nałożył zakaz wydawania wiz na 101 urzędników. „Stany Zjednoczone nadal stoją po stronie dzielnego narodu białoruskiego, który chce żyć w kraju z rządami prawa, poszanowaniem praw człowieka i demokratycznie wybranym rządem”.— powiedział sekretarz stanu USA Anthony Blinken w oświadczeniu.

W Ottawie sekretarz stanu ogłosił, że Kanada opisuje wybory w 2020 roku jako „oszustwo”oraz nałożyła sankcje na dziewięć osób i siedem podmiotów „W odpowiedzi na poważne i systematyczne naruszenia praw człowieka”. „Sprawcy naruszeń praw człowieka nie mogą mieć prawa do bezkarności”— napisała Melanie Jolie w oświadczeniu „zapewnione wsparcie” z Białorusi Haniebne działania rosyjskich przywódców nie pozostaną bezkarne.. Zaznaczyła, że ​​Unia Europejska, Wielka Brytania i Nowa Zelandia planują równoległe działania.

Sojusznik Moskwy, Białoruś, pozwolił Rosji wykorzystać swoje terytorium do ataku na Ukrainę, który rozpoczął się w 2022 roku, zaostrzając napięcia z krajami zachodnimi.