Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wojna na Ukrainie: Konferencja pokojowa na Ukrainie rozpoczyna się w Szwajcarii, ale bez Rosji

Wojna na Ukrainie: Konferencja pokojowa na Ukrainie rozpoczyna się w Szwajcarii, ale bez Rosji

Nieobecność Rosji i jej sojuszników ograniczy wpływ tego spotkania.

Ukraińska konferencja pokojowa, w której weźmie udział 90 krajów i organizacji, rozpoczyna się w sobotę w Szwajcarii, ale oczekuje się, że nieobecność potężnych sojuszników Rosji, takich jak Chiny, ograniczy jej zakres.

Po tym jak powiedziała, że ​​rozważy wzięcie udziału w programie, Chiny ostatecznie odrzuciły zaproszenie W styczniu ubiegłego roku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wysłał list do swojego chińskiego odpowiednika Xi Jinpinga, w którym odnotował nieobecność Rosji na konferencji. Nadzieje na sukces w izolowaniu Moskwy zmniejszyły się po oświadczeniu Pekinu. „Szczyt ryzykuje pokazanie ograniczeń ukraińskiej dyplomacji” Zostało to ogłoszone przez Richarda Gowana, dyrektora Międzynarodowej Grupy Kryzysowej przy ONZ. „Jest to jednak szansa dla Ukrainy, aby przypomnieć światu, że stoi na straży wartości wynikających z Karty Narodów Zjednoczonych”.

Przeczytaj także:
Wojna na Ukrainie: Putin jest gotowy na natychmiastowe zawieszenie broni, ale stawia warunki!

Przeczytaj także:
Wojna na Ukrainie: Zełenski potępia ultimatum Putina w stylu hitlerowskim, żądające kapitulacji Kijowa

Prezydent Rosji Władimir Putin W piątek ustala warunki zawieszenie broni W przypadku Ukrainy, w szczególności formalnej aneksji czterech regionów na wschodzie i południu, żądania zostały natychmiast odrzucone jako „głupi„Przez władze Kijowa.

Szwajcaria ma nadzieję, że szczyt utoruje drogę do rozwiązania Przyszły proces pokojowy W którym Rosja będzie uczestniczyć. Na konferencji powinny zostać poruszone w szczególności kwestie bezpieczeństwa żywnościowego, wolności żeglugi i bezpieczeństwa nuklearnego. Europejscy urzędnicy prywatnie przyznali jednak, że bez wsparcia kluczowych sojuszników Moskwy wpływ konferencji byłby ograniczony. „Czego (Wołodymyr Zełenski) mógł się po tym spodziewać?”powiedział Daniel Walker, były ambasador Szwajcarii. „Nowy mały krok naprzód w międzynarodowej solidarności z Ukrainą, ofiarą rosyjskiej agresji”.