Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Transmisja na żywo – Wojna na Ukrainie: Ogłoszona przez Stany Zjednoczone nowa pomoc o wartości 1,5 miliarda dolarów

Poniżej podstawowe informacje z ostatnich 24 godzin związane ze sporem:

– Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybył w piątek do Szwajcarii przed ważną konferencją pokojową na Ukrainie, która ma się rozpocząć w sobotę i ma zgromadzić kilkudziesięciu szefów państw i rządów.

W piątek prezydent Rosji Władimir Putin określił zamrożenie rosyjskich aktywów na Zachodzie i wykorzystanie ich, aby pomóc Ukrainie w przeciwstawieniu się Rosji, jako „kradzież” i obiecał zareagować po osiągnięciu porozumienia w tej sprawie w celu monitorowania G7. Opisał także ukraiński szczyt pokojowy jako „wybieg dywersyjny” i przedstawił swoje warunki: Kijów musi wycofać swoje siły z czterech swoich regionów i opuścić NATO w zamian za wynegocjowany pokój.

– Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla włoskiego kanału informacyjnego SkyTG24 odrzucił „w stylu hitlerowskim” ultimatum prezydenta Rosji Władimira Putina, żądającego od Kijowa oddania terytorium w zamian za rozmowy pokojowe.

Rzeczniczka rosyjskiej dyplomacji Maria Zacharowa oceniła w piątek, że podpisana wczoraj umowa o bezpieczeństwie między Stanami Zjednoczonymi a Ukrainą to tylko zwykła „kartka papieru” bez żadnej wartości.

Rosja ogłosiła, że ​​w ciągu nocy zestrzeliła 87 ukraińskich dronów, z czego 70 wycelowało w obwód rostowski (południe), w którym znajduje się kwatera główna rosyjskiej operacji na Ukrainie.

Ze swojej strony Ukraińskie Siły Powietrzne ogłosiły, że udaremniły ataki „31 rosyjskich baz ataku powietrznego” w nocy z czwartku na piątek, w tym 10 rakiet manewrujących i 3 rakiety balistyczne.

Ambasadorowie 27 państw członkowskich Unii Europejskiej wyrazili „wstępną zgodę” na rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Ukrainą i Mołdawią, które rozpoczną się 25 czerwca, ogłosiła belgijska prezydencja Rady Unii Europejskiej.

READ  Wołodymyr Zełenski obiecuje „uczciwą reakcję” po atakach rakietowych w Odessie