Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Unia Europejska osiąga „co do zasady porozumienie” na początku negocjacji akcesyjnych

Unia Europejska osiąga „co do zasady porozumienie” na początku negocjacji akcesyjnych

Decyzja ta musi zostać formalnie ratyfikowana podczas spotkania ministerialnego 21 czerwca.

Ambasadorowie 27 krajów Unii Europejskiej przedstawili swoje przesłania „Porozumienie w zasadzie” Belgijska prezydencja Rady Unii Europejskiej ogłosiła w piątek otwarcie negocjacji akcesyjnych z Ukrainą i Mołdawią, które rozpoczną się 25 czerwca.

„Ambasadorowie zasadniczo zgodzili się na ramy negocjacji akcesyjnych Ukrainy i Mołdawii Pierwsza konferencja międzyrządowa belgijskiej prezydencji planowana jest na 25 czerwca.”, podało źródło. Decyzja ta musi zostać formalnie ratyfikowana podczas posiedzenia ministerialnego w dniu 21 czerwca. W Holandii wymagana jest zgoda parlamentu.

Walcz z korupcją

W połowie grudnia szefowie państw i rządów Unii Europejskiej otworzyli drogę do negocjacji akcesyjnych z Ukrainą i Mołdawią. Węgry jednak dotychczas zwlekały z oficjalnym otwarciem negocjacji akcesyjnych z Ukrainą, uznając, że warunki nie zostały spełnione. Komisja Europejska 7 czerwca orzekła, że ​​Ukraina i Mołdawia spełniły wszystkie podstawowe wymagania, aby rozpocząć formalne negocjacje.

Europejska władza wykonawcza wezwała Kijów do podjęcia działań mających na celu walkę z korupcją i wpływami oligarchicznymi. Komisja zwróciła się także o lepsze uwzględnienie mniejszości, na co nalegał Budapeszt ze względu na obecność społeczności węgierskiej na Ukrainie.

Unia Europejska przyznała Ukrainie status kraju kandydującego w czerwcu 2022 r., co było wielce symbolicznym gestem kilka miesięcy po rozpoczęciu wojny sprowokowanej przez Moskwę i sąsiednią Mołdawię. Otwarcie negocjacji stanowi krok w długim i żmudnym procesie akcesyjnym. Potencjalne wejście na Ukrainę, kraj liczący ponad 40 milionów mieszkańców i będący potęgą rolniczą, wiąże się z wieloma trudnościami, począwszy od finansowania.

READ  Armie brytyjska i amerykańska twierdzą, że na Morzu Czerwonym udaremniły „największy atak Houthi”.