Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wojna na Ukrainie: Eurokorpus infiltrowany przez rosyjskiego szpiega?  Jak po śledztwie odsunięto od dowództwa polskiego generała

Wojna na Ukrainie: Eurokorpus infiltrowany przez rosyjskiego szpiega? Jak po śledztwie odsunięto od dowództwa polskiego generała

niezbędny
27 marca Ministerstwo Obrony RP ogłosiło, że w następstwie dochodzenia prowadzonego przez kontrwywiad wojskowy „ze skutkiem natychmiastowym” wycofało i zwolniło polskiego dowódcę jednego dowództwa, Eurokorpusu.

Ministerstwo obrony Polski ogłosiło w środę, że „ze skutkiem natychmiastowym” odwołało i zwolniło polskiego dowódcę Eurokorpusu, jedynej jednostki sztabu generalnego.

Czytaj więcej:
Wojna na Ukrainie: „kompletna bzdura”… Władimir Putin zaprzecza chęci inwazji na Europę i oskarża zachodnich przywódców o sprzedawanie strachu

„LSłużba Kontrwywiadu Wojskowego Rozpoczęto proces przeglądu dotyczący poświadczenia bezpieczeństwa osobistego generała porucznika Jarosława Gromadzińskiego w związku z otrzymaniem nowych informacji na temat funkcjonariusza” – poinformował w środowym oświadczeniu rzecznik MON Janusz Sejmaj.

Badanie kontrolne

Polskie media wskazują, że zdarzenie to spowodowało szereg wypadków wśród żołnierzy polskiego wojska. naTemat. W komunikacie prasowym Ministerstwa Obrony Narodowej podano, że służby wywiadowcze „wszczęły śledztwo” w sprawie dostępu gen. broni Jarosława Gromadzińskiego do informacji niejawnych.

„W rezultacie zdecydowano o odwołaniu gen. Gromadzińskiego, który był dowódcą Eurokorpusu, z pełnionych obowiązków i natychmiastowym odwołaniu go do kraju” – podało ministerstwo, dodając, że „w celu zapewnienia ciągłości” powołany zostanie inny oficer. Stanowisko zajmowane przez generała do chwili obecnej ma charakter „ze skutkiem natychmiastowym”.

Wiele pytań, ale mało odpowiedzi

Polskie ministerstwo nie przekazało żadnych nowych informacji na temat przebiegu i szczegółów toczącego się śledztwa. Dymisja rodzi kilka pytań, biorąc pod uwagę międzynarodowy wymiar tej grupy wojskowej. „Mamy nadzieję, że zostanie to szybko i rzetelnie wyjaśnione. Ponieważ chodzi o osobę, nie sądzę, żeby to podważyło naszą wiarygodność jako kraju” – mówi dr Michał Piekarski, członek Polskiego Towarzystwa Bezpieczeństwa Narodowego. witryna z wiadomościami O2.pl.

Czytaj więcej:
Wojna na Ukrainie: Rakieta manewrująca narusza polską przestrzeń powietrzną, polskie wojsko w pogotowiu

READ  12-godzinny koncert poparcia dla Ukrainy

Zanim w czerwcu ubiegłego roku został dowódcą Eurokorpusu, generał Gromadziński był doradcą koordynacyjnym Szefa Sztabu Wojska Polskiego. W ostatnich miesiącach pełnił funkcję członka Międzynarodowego Zespołu Pomocy dla Ukrainy w Wiesbaden w Niemczech, gdzie był odpowiedzialny za szkolenie ukraińskich żołnierzy wraz z żołnierzami amerykańskimi.

Wyjątkowa siła militarna

Utworzony w 1992 roku Eurocorps jest wyjątkową siłą wojskową skupiającą żołnierzy Departamentu Obrony i Współpracy Międzynarodowej. Zrzesza tysiąc graczy z sześciu państw członkowskich zwanych „krajami składowymi” (Francja, Niemcy, Hiszpania, Belgia, Luksemburg i Polska). Siedziba Eurocorps mieści się w Strasburgu. Kilka „krajów stowarzyszonych” (Grecja, Turcja, Włochy, Rumunia i Austria) wspiera Eurokorpus, zapewniając funkcjonariuszy w służbie cywilnej.

Czytaj więcej:
Wojna na Ukrainie: czy Europa wkracza w „erę przedwojenną”? Niepokojące ostrzeżenie z Polski

Jej celem jest kierowanie i koordynowanie operacji międzynarodowych na dużą skalę w imieniu Unii Europejskiej i NATO.