Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wojna na Ukrainie: Chiny mogą odciąć ukraińskie drony

Wojna na Ukrainie: Chiny mogą odciąć ukraińskie drony

Od początku rosyjskiej ofensywy drony zajmują pierwsze miejsce wśród używanej broni. Istnieją zatem dowody na znaczenie tej technologii we współczesnych konfliktach, które w praktyce wojennej przetasowują karty.

Na miejscu Rosja, a zwłaszcza Ukraina, nie waha się angażować w wymiany polegające na zestrzeliwaniu wybuchowych dronów. Dla Kijowa produkcja tego sprzętu wymaga mobilizacji kilku grup ochotników. Ci ostatni zajmują się montażem dronów dla wojska.

Jednak niektórzy technicy są zaniepokojeni pozycją strony trzeciej: Chin. Według doniesień azjatycki gigant, który eksportował części do dronów na Ukrainę, ma znaczną siłę ofensywną Od środka Czwartek, 14 września 2023. Piloci zmuszeni są założyć konto, za pośrednictwem którego będą mogli ominąć ograniczenia nałożone przez chińską firmę DJI. Ta gigantyczna firma projektuje maszyny do celów cywilnych, dalekich od zastosowań wojskowych, jakim poddawani są ukraińscy żołnierze.

>>> Sześć AK-74 sklejonych razem: ukraińska obrona z zaskoczenia przed dronami

Tanie drony

Na zdjęciach, na zdjęciach Broń używana podczas wojny na Ukrainie

Oprócz zaawansowanego arsenału zapewnianego przez Zachód, takiego jak myśliwce F-16 czy działa carskie, Ukraina w walce z Rosją polega na tych małych dronach. Domowa technologia, wyceniana na kilkaset euro, pozwala uniknąć inwigilacji radarowej. „Pozwala nam przeprowadzać ukierunkowane operacje z niespotykaną dotąd precyzją”.W sierpniu ubiegłego roku ukraiński generał Założny został naczelnym dowódcą ukraińskich sił zbrojnych. Dynar.

Jednak procesy rzemieślnicze prowadzone przez ukraińskich techników nie mogą uwolnić się od chińskiej technologii, która przoduje w tej branży. Co niepokoi jednego z techników z jednostki Grupy Taktycznej Adam. Jeżeli konto zostanie zawieszone przez Pekin, „Cały ten sprzęt zamieni się jedynie w podstawkę pod Twoją kawę.” Dane szacunkowe, cytowane anonimowo przez gazetę Niepodległy Kijów.

W kraju nie ma żadnej działalności

Na razie po stronie ukraińskiej to tylko kwestia obaw. DJI nie wydało żadnego komunikatu dotyczącego możliwej ingerencji w użytkowanie ukraińskich dronów. Wiodący na świecie producent dronów wstrzymał działalność w Rosji i na Ukrainie po wybuchu wojny. Nie uniemożliwia to dostaw dronów do Moskwy i Kijowa.

READ  W Warszawie pierwsze święta Bożego Narodzenia dla ukraińskich uchodźców od czasu inwazji rosyjskiej - 01.07.2023 o 13:38

>>> Rosja twierdzi, że zestrzeliła pięć ukraińskich dronów w pobliżu moskiewskiego lotniska

według NomiramaWiele sieci wsparcia obu armii prosi o modele DJI na kanałach Telegramu. Ze strony ukraińskiej armia zaapelowała do krajów sojuszniczych o przekazanie datków. Fińscy wolontariusze, polska firma, a nawet amerykański startup odpowiedzieli na to zapotrzebowanie, dostarczając setki dronów DJI.

Na ten sam temat:

⋙ Według doniesień Ukraina zniszczyła rosyjski system obrony powietrznej S-400 Trioumf. wartość ? 1,2 miliarda dolarów

⋙ W okopach Ukrainy zaimprowizowane (i zakamuflowane) sauny podtrzymują morale i zapewniają przetrwanie

⋙ Szwecja mogłaby dostarczyć Ukrainie myśliwce Gripen