Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Przywódca sikhijski zamordowany w Kanadzie: Ottawa wyznacza Indie i wydala ich dyplomatów

Przywódca sikhijski zamordowany w Kanadzie: Ottawa wyznacza Indie i wydala ich dyplomatów

Doha: Pięciu byłych amerykańskich więźniów w Iranie zostało zwolnionych na mocy prawa Porozumienie o wymianie więźniów z Waszyngtonem, w którym pośredniczy KatarTeraz są w drodze do Stanów Zjednoczonych.

Byli więźniowie i dwóch członków ich rodzin opuścili Iran i wylądowali na pasie startowym międzynarodowego lotniska w Doha około 14:40 czasu GMT (17:40 czasu lokalnego), po czym wyruszyli „do Waszyngtonu”, według źródła bliskiego AFP. Temat.

W Waszyngtonie Biały Dom potwierdził, że byli więźniowie i członkowie ich rodzin opuścili już Doha samolotem wracającym na terytorium Ameryki.

Biały Dom podał, że prezydent Joe Biden odbył „emocjonalną” rozmowę z rodzinami siedmiu Amerykanów, którzy w poniedziałek opuścili Iran.

W Nowym Jorku szef amerykańskiej dyplomacji Anthony Blinken powiedział, że rozmawiał z uwolnionymi Amerykanami po ich przybyciu do Doha, gdzie zostali powitani na wybiegu uściskami, wspominając „poruszającą” rozmowę.

„Rozmawiałem z nimi, kiedy przyjechali do Doha. Mogę powiedzieć, że dla nich, dla mnie, była to poruszająca rozmowa” – powiedział, dodając, że „naprawdę dobrze jest móc powiedzieć, że nasi obywatele są teraz wolni .”

Poprzedziło to ogłoszenie w Doha transferu zamrożonych irańskich środków do Korei Południowej na kwotę sześciu miliardów dolarów, co Iran potwierdził.

Przekazanie to stanowi część umowy, która przewiduje również, że Stany Zjednoczone zwolnią pięciu irańskich więźniów. W poniedziałek irańskie media podały, że dwóch z nich, korzystając z ułaskawienia, również przybyło w poniedziałek do Doha, aby wrócić do Iranu.

Pozostali trzej uwolnieni więźniowie nie chcą jechać do Iranu.

Przelej pieniądze na sześć irańskich kont w dwóch bankach w Państwo Katar Został on wdrożony w poniedziałek.

Mohammad Reza Farzin, prezes Banku Centralnego Iranu, powiedział w Teheranie: „Dzisiaj równowartość 5 573 492 000 euro została zdeponowana na irańskich rachunkach bankowych w dwóch katarskich bankach”.

zaspokoić

READ  Donald Tusk oskarżony o przemianę w Donalda Trumpa przez socjalistów w Parlamencie Europejskim - EURACTIV.com

Porozumienie ogłoszono 10 sierpnia, a pięciu Amerykanów irańskiego pochodzenia przetrzymywanych w Iranie zostało następnie w sierpniu przeniesionych z więzienia w celu umieszczenia w areszcie domowym.

Wśród nich jest biznesmen Siamak Namazi, aresztowany w 2015 r. i skazany w 2016 r. na dziesięć lat więzienia pod zarzutem szpiegostwa. „Dziękuję prezydentowi (Joe) Bidenowi za przedłożenie życia ludzkiego ponad politykę” – stwierdził w oświadczeniu.

Brytyjski premier Rishi Sunak również z zadowoleniem przyjął uwolnienie więźniów, w tym Murada Tahbaza, który również posiada obywatelstwo brytyjskie.

Służby Sunaka stwierdziły w oświadczeniu, że Iran „musi przestać wykorzystywać cudzoziemców jako kartę przetargową”.

Wśród pięciu Irańczyków, którzy mają zostać uwolnieni przez Stany Zjednoczone, są Reza Sarhangpour i Kambez Attar Kashani, oskarżeni o „przesunięcie amerykańskich sankcji” wobec Iranu.

Część ekspertów uważa, że ​​porozumienie to wskazuje na względne złagodzenie napięć między Iranem a Stanami Zjednoczonymi, nie przesądza jednak o możliwym porozumieniu w irańskiej kwestii nuklearnej.

Rzecznik Sekretarza Generalnego ONZ wyraził w poniedziałek nadzieję, że doprowadzi to do „zacieśnienia współpracy i zmniejszenia napięć” między obydwoma krajami, które nie utrzymują już stosunków dyplomatycznych.

Ale choć Waszyngton z zadowoleniem przyjął porozumienie, chciał złagodzić oczekiwania.

Blinken podkreślił, że „ten proces oraz zobowiązania niezbędne do uwolnienia tych bezpodstawnie przetrzymywanych Amerykanów zawsze były oddzielone od naszych zobowiązań lub ich braku wobec Iranu” w sprawie energii nuklearnej i nie pozostawiły oczekiwanych żadnych nowych dyskusji, nawet pośrednich te. W niedalekiej przyszłości.

Negocjacje pod przewodnictwem Europy nie doprowadziły w 2022 r. do ożywienia irańskiego porozumienia nuklearnego z 2015 r., które pozostaje w opłakanym stanie od czasu jednostronnego wycofania się z niego Stanów Zjednoczonych w 2018 r. za prezydentury Donalda Trumpa.

„ścisły nadzór”

Wymiana więźniów odbywa się tego samego dnia, w którym irański prezydent Ebrahim Raisi ma przybyć do Nowego Jorku, aby wziąć udział w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ.

READ  Immobel: lider w indeksie MSCI Global Small Capital Index

Przypadkowo lub przypadkowo administracja Bidena, krytykowana przez republikańską opozycję, określającą tę wymianę jako „okup”, ogłosiła w poniedziałek nałożenie sankcji na irańskie Ministerstwo Wywiadu i byłego prezydenta Mahmouda Ahmadineżada. W poniedziałek prezydent USA zapowiedział „kontynuowanie nakładania sankcji na Iran ze względu na jego prowokacyjne działania w regionie”.

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby upierał się, że nie jest to „czek in blanco” wobec Iranu i że wykorzystanie tych funduszy wyłącznie na „cele humanitarne” będzie podlegać „ścisłemu monitorowaniu”. Ze sprzedaży węglowodorów przez Iran środki te zostały zakazane po amerykańskich sankcjach.

Teheran ze swojej strony potwierdził, że ma możliwość wykorzystania tej koperty w inny sposób, a nie tylko na zakup leków i żywności.

Rzecznik irańskiej dyplomacji Nasser Kanani powiedział w poniedziałek, że po tej płatności Iran nie będzie miał „tak wielu zasobów zablokowanych w innych krajach”.