Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wieża uderzona piorunem w Charkowie i bronią nuklearną w Polsce

Wieża uderzona piorunem w Charkowie i bronią nuklearną w Polsce

Czy przegapiłeś najnowsze informacje na temat wojny na Ukrainie? 20 minut Robi dla Ciebie podsumowanie każdego wieczoru o 19:30. Pomiędzy mocnymi ogłoszeniami, wydarzeniami na linii frontu i wynikami bitew, oto najważniejsze wydarzenia dnia.

Dzisiejsza rzeczywistość

Prezydent Polski Andrzej Duda wskazał w poniedziałek, że NATO, którego Polska jest członkiem, jest gotowe przyjąć broń nuklearną w miarę rozmieszczania przez Rosję nowej broni w enklawie kaliningradzkiej i sąsiedniej Białorusi. . „Jeśli nasi sojusznicy zdecydują się na rozmieszczenie broni nuklearnej w naszym regionie w ramach podziału nuklearnego w celu wzmocnienia bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO, jesteśmy gotowi to zrobić” – zadeklarował polski przywódca w popularnym dzienniku. PRAWDA. Jednak w ciągu dnia stanowisko zostało złagodzone przez polskiego premiera, który nie należy do tego samego ruchu politycznego, co jego konserwatywny prezydent. „Chcę poznać wszystkie okoliczności, które do tego doprowadziły” – powiedział reporterom Donald Tusk [son] Prezydent powinien wydać takie oświadczenie.

Możliwość dotarcia broni nuklearnej na polską ziemię wywołała ostrą i chłodną reakcję Kremla: „Wojsko z pewnością zbada sytuację i w każdym razie podejmie wszelkie niezbędne środki zaradcze, aby zagwarantować nam bezpieczeństwo” – powiedział rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow reporterzy.

Liczba dni

240 metrów. Wysokość – opóźnionej – wieży telewizyjnej w Charkowie, drugim mieście Ukrainy, od poniedziałku nie jest emitowana. Dziennikarz AFP obecny na miejscu powiedział, że został trafiony rosyjskim ogniem i zawalił się w połowie. Strajk nie spowodował żadnych ofiar, ponieważ „w czasie ostrzeżenia robotnicy zniknęli” – powiedział gubernator obwodu Oleg Synegoubow. Charków, w którym przed wojną mieszkało 1,4 miliona ludzi, położony jest blisko granicy z Rosją.

Zdanie dnia

Jestem wdzięczny Joe Bidenowi za jego niezachwiane wsparcie dla Ukrainy i jego prawdziwe światowe przywództwo. » »

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował w poniedziałek Kongresowi USA za przekazanie jego krajowi pomocy wojskowej o wartości 61 miliardów dolarów. Podziękował swojemu odpowiednikowi Joe Bidenowi przez telefon. Ten ostatni podczas tej samej rozmowy telefonicznej obiecał „szybkie” wysłanie oczekiwanej pomocy na Ukrainę.

READ  Polska, kluczowa od początku wojny na Ukrainie, nadal osłabia Unię Europejską

Dzisiejszy trend

Rosja twierdziła w poniedziałek, że zajęła wieś Nowomychaliwka, na południowy zachód od Doniecka we wschodniej Ukrainie. Nad nowym krokiem musiałby przegłosować Senat, gdyż ukraińskie wojska byłyby przeciążone i nie mogłyby od razu skorzystać z efektów amerykańskiej pomocy.

Nasze akta dotyczące wojny na Ukrainie

„Nie chcę wdawać się w szczegóły, ale połowa maja i początek czerwca będzie trudnym okresem” – ostrzegł w poniedziałek szef ukraińskiego wywiadu wojskowego Kyrillo Budanov, kwestionując status linii frontu. Ukraiński serwis BBC. Wyjaśnił, że wojsko rosyjskie „prowadzi złożoną operację”. „Wierzymy, że w przyszłości czeka nas trudna sytuacja. Musimy jednak zrozumieć, że nie będzie ona katastrofalna” – dodał żołnierz. „Wbrew temu, co wielu teraz twierdzi, Armageddon nie nastąpi. Będą jednak problemy w połowie maja” – powiedział.