Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Więcej projektów dla nowych elektrowni węglowych w 34 krajach, w tym w Chinach

Więcej projektów dla nowych elektrowni węglowych w 34 krajach, w tym w Chinach

Opublikowany we wtorek raport mówi, że około 30 krajów na całym świecie nadal planuje budowę nowych elektrowni węglowych, pomimo wpływu na klimat.

Pomimo szkód dla klimatu, planeta wciąż ma projekty budowy lub rozbudowy elektrowni węglowych w 34 różnych krajach, zwłaszcza w Chinach, potępiając roczny raport World Energy Monitor opublikowany we wtorek. W sumie świat, który posiada ponad 2400 elektrowni węglowych w 79 krajach, nadal planuje zwiększyć moce produkcyjne energii elektrycznej o 457 gigawatów poprzez nowe projekty elektrowni węglowych, zauważa raport, jednocześnie przyjmując globalny trend. W kierunku spowolnienia nowych podmiotów, z wyjątkiem ostatniego roku.

„Obecnie działa tylko 170 elektrowni (89 gigawatów) lub 5% floty, na które nie ma wpływu data wycofania ani cel neutralności węglowej”, stwierdza raport think tanku. przez osiem innych międzynarodowych organizacji ekologicznych: Sierra Club w USA, Kiko w Japonii, Can Europe w Europie, Life w Indiach, BWGED w Bangladeszu, a także Crea, E3G i SFOC.

Według raportu, w 2021 r. flota elektrowni węglowych działających na całym świecie wzrosła o kolejne 18,2 gigawatów, co jest wynikiem ożywienia związanego z Covid. Autorzy zauważają, że Chiny „pozostały zdecydowanym wyjątkiem w obecnym upadku elektrowni w fazie rozwoju”.

W Afryce 12 krajów nadal prowadzi projekty związane z węglem

Raport potępia „wznowienie pozwoleń na budowę” elektrowni węglowych w Chinach na początku 2022 r., co umożliwiło „przepisanie polityki energetycznej kraju”, które nastąpiło po niedoborach energii elektrycznej i racjonowaniu w ponad połowie prowincji z 2021 r.

W OECD 86% krajów nie prowadzi obecnie nowych projektów węglowych. Jednak sześć krajów nadal oficjalnie rozważa nowe projekty: Stany Zjednoczone, Australia, Polska, Meksyk, Japonia i Turcja, nawet jeśli wiele z nich nie ma „szansy na ujrzenie światła”, jak twierdzą autorzy.

Na przykład jest „mało prawdopodobne”, aby projekt, który Donald Trump wspierał w Stanach Zjednoczonych, gdy był prezydentem, „skończy się”. Raport przekonuje też, że nie powinno się budować polskiej elektrowni o mocy 500 MW w Łycznej „ze względu na europejską politykę klimatyczną”.

READ  Nowy dostawca biletów na następny sezon w Jupiler Pro League

W Afryce, gdzie odbędzie się kolejna międzynarodowa konferencja klimatyczna (COP27 w Egipcie, przyp. red.), projekty związane z węglem nadal prowadzi 12 krajów, o trzy mniej niż w 2021 r. (Wybrzeże Kości Słoniowej, Maroko i Dżibuti).