Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Widziane z Izraela.  Rozkwit polskiej gospodarki.

Widziane z Izraela. Rozkwit polskiej gospodarki.

Izraelscy producenci od wielu lat wiedzieli, że Polska stanie się poważnym rynkiem zbytu. Kraj ten nigdy nie był zaniedbany przez duży izraelski przemysł. Wiele grup izraelskich stworzyło wspólne projekty w Polsce.

Według Zurfiego: „Polski hydraulik żył jako symbol dumpingu socjalnego. Wystarczy kilka liczb, aby pokazać, jak Polska podchodzi do zachodnich standardów i jak jej „model biznesowy” uwalnia się spod niemieckiego nadzoru. Kiedy w 2004 r. przystąpiła do Unii Europejskiej, była dziewiątą potęgą gospodarczą, a obecnie znajduje się na szóstym miejscu. Zalane zostały Austria, Belgia i Szwecja. Jeśli chodzi o PKB na mieszkańca, stanowi on obecnie ponad połowę średniej Unii Europejskiej w porównaniu z nieco ponad jedną czwartą prawie dwadzieścia lat temu i jest wyższy niż jego odpowiednik w Grecji i Portugalii.


Kraj zmierzający w stronę luksusu.


Z perspektywy Francji polska gospodarka pozostaje jednak prostym niemieckim zapleczem, a jej przemysł jest zintegrowany z łańcuchem produkcyjnym sąsiada i zredukowany do roli taniego podwykonawcy. Ten ośrodek nerwowy widać na niemieckiej platformie wzajemnej wymiany handlowej z Niemcami: Niemcy, wiodący klient i dostawca, odpowiadają za ponad jedną czwartą polskiego handlu zagranicznego. Pozycjonuje się także jako główny posiadacz bezpośrednich inwestycji zagranicznych w kraju, zaraz za Holandią, której dane nie są istotne ze względu na prywatność finansową.


Obraz ten nie odzwierciedla jednak kraju, który pnie się w górę i coraz bardziej ugruntowuje swoją pozycję głównego bastionu gospodarczego krajów Europy Środkowo-Wschodniej. O wzroście efektywności polskiej gospodarki świadczy w szczególności wzrost PKB w stosunku do dostępnej siły roboczej. To podsumowuje ewolucję produktywności i zdolności kraju do mobilizacji siły roboczej w celu tworzenia bogactwa. Jest to wskaźnik, który rósł w ciągu ostatnich trzydziestu lat. Polska radzi sobie jeszcze lepiej niż Korea Południowa, ale sprawa wymaga zastrzeżenia. Tak naprawdę Imperium Porannego Spokoju rozpoczęło swoją modernizację dużo wcześniej, bo w latach 60. i 70. XX w., podczas gdy Polska aż do upadku muru berlińskiego pozostawała zamknięta za żelazną kurtyną. Może jednak spotkać go ten sam los: będąc podwykonawcą Japonii, pod wpływem technologii koreańscy producenci stają się groźnymi konkurentami dla swojego byłego mentora.

READ  Polska, kraj, który (jeszcze) nie doświadczył kryzysu


Biegun przyciągania inwestycji


Ze swojej strony Polska może rzucić wyzwanie krajowi, który najbardziej przyczynił się do jej industrializacji. Tym bardziej, że posiada niezbędne aktywa: siłę roboczą. Nie ze względu na koszt (miesięczna płaca minimalna w Polsce wynosi blisko 1000 euro), ale ze względu na poziom kwalifikacji, produktywność i dostępność w 37-milionowym kraju; Drugim atutem jest atrakcyjny system podatkowy i pomocowy. Są też transfery z UE za aktualizację. Wreszcie jest to zdolność przyciągania bezpośrednich inwestycji zagranicznych.


Polska jest głównym odbiorcą napływu BIZ z Europy Środkowej, przyciągającym bardzo dużych inwestorów, takich jak Google, a ostatnio Intel. Te przepływy kapitału pozwoliły na sfinansowanie części bieżącego deficytu, a także skorzystanie z transferu technologii, ulepszenie niektórych obiektów historycznych lub przejęcie innych: w dziedzinie lotnictwa z tzw. „Doliną Lotniczą” na południowym wschodzie kraju . Kraj, przemysł samochodowy i IAA. Lista jest długa. Do tego dochodzą konsekwencje oszałamiającego wzrostu wydatków wojskowych kraju.


Baza sektorowa się powiększa


Warszawa dąży do posiadania budżetu obronnego stanowiącego około 4% produktu krajowego brutto, co jest rekordem w NATO. Jest to dobre dla tradycyjnych zagranicznych dostawców, ale także dla przemysłu zbrojeniowego, na którego czele stoi grupa PGZ złożona z 17 spółek skarbu państwa. Świadectwem tego boomu przemysłowego jest to, że choć bogactwo wytworzone przez polski przemysł przetwórczy stanowi zaledwie połowę tego, co ma Francja, to liczba ta stale rośnie i od 2004 r. zyskała prawie 30 punktów. Kolejnym znakiem jest udział przemysłu w polskim PKB jest o prawie 7 punktów wyższa od Francji.


Baza sektorowa jest zintegrowana z efektywnym sektorem pierwotnym (bliski suwerenności żywnościowej, Polska posiada także duży sektor wydobywczy) i szybkim rozwojem działalności trzeciego stopnia (głównie finansów, B+R oraz IT). Nie ma wątpliwości, że Polski nie da się przekształcić w wyspę dobrobytu w upadającej Europie. Podobnie jak jego sąsiedzi, borykał się z trudną sytuacją gospodarczą wynikającą ze szczególnie wysokich stóp inflacji. Aktywność ucierpiała, ale ścieżka wzrostu została utrzymana i według prognoz Komisji Europejskiej wzrost w tym roku wyniesie 2,7%, co umożliwi krajowi wykonanie kolejnego kroku w stronę G20.

READ  Bruno Le Maire jedzie do Luksemburga w ramach spotkań Eurogrupy i ECOFIN od poniedziałku 4 października do wtorku 5 października