Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wiatr przyśpiesza na krawędziach Wielkiej Czerwonej Plamy Jowisza

To największa burza w naszym Układzie Słonecznym. Wielka czerwona plama. Dzisiaj astronomowie mówią nam, że wiatry – przynajmniej te na granicy – przyspieszają.

ten duża czerwona plamaJest niemal mityczną postacią Jowisza. Jego znak rozpoznawczy. ogromny Tornado która rozciąga się wAtmosfera z gigantyczna planeta Ma ponad 15 000 kilometrów długości i prawie 12 000 kilometrów szerokości. Jest więc nieco większy niż rozmiar naszej Ziemi! i sloty Wiadomo, że wieją tam z szaloną prędkością przekraczającą 640 kilometrów na godzinę.

ale dzisiaj, Naukowcy astronomii z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley (USA), że średnia prędkość wiatru na granicy czerwonej kropki wzrosła o 8% w latach 2009-2020. Nawet w środkowym rejonie wysokiego ciśnienia wiatr wieje znacznie ciszej.

Taki wynik badacze uzyskali dzięki czasowemu zasięgowi – już ponad 30 lat – i dla Precyzja Kosmos – maszyna potrafi odróżnić na Jowiszu obiekty o średnicy zaledwie 170 kilometrów – od Kosmicznego Teleskopu Hubble’a. i do oprogramowanie Umożliwiło to śledzenie setek tysięcy wektorów wiatru za każdym razem, gdy Hubble obserwował Największa planeta w Układzie Słonecznym. „Tylko teleskop kosmiczny może bardzo szczegółowo uchwycić wiatry na Jowiszu”., jak mówi Amy Simon, z Centrum lotów kosmicznych Goddarda z NASA, w Raport de Lissy. Zaangażowany tutaj rozwój jest nadal słaby. Mniej niż 2,5 kilometra na godzinę na rok ziemski.

Zrozumienie fizyki Wielkiej Czerwonej Plamy

Astronomowie muszą teraz pracować, aby zrozumieć przyczynę tego wzrostu Prędkość wiatru. Trudniejsze zadanie, bo Hubble nie widzi zbyt dobrze spodu wysokiego ciśnienia. Ale naukowcy są podekscytowani. „To interesujący element układanki, który może pomóc nam zrozumieć, co napędza Wielką Czerwoną Plamę i jak utrzymuje swoją energię”.

Pamiętaj, że intrygowało to astronomów od lat 70. XIX wieku i od tego czasu zdali sobie sprawę, że zawiera strukturę tortu weselnego. Kilka pięter z Chmury Topy w środkowej kaskadzie na zewnątrz. Naukowcy zauważają również, że Wielka Czerwona Plama Jowisza zmniejszyła się i z czasem stała się bardziej okrągła.

READ  Niesie nieco większe ryzyko rozwoju choroby krwi

Na innych planetach, takich jak na Neptunastronomowie zauważają, że burze zwykle znikają w ciągu kilku lat. Tak więc Wielka Czerwona Plama jest wyjątkiem. Jednak ta najnowsza praca powinna pomóc naukowcom wyjaśnić mechanizmy fizyczne, które kształtują i utrzymują te mechanizmy Burze na planetach ten Układ Słoneczny.

Futura w gwiazdachTo niezapomniane miejsce spotkań miłośników astronomii i kosmosu. Każdego pierwszego dnia miesiąca spotkaj się z nami na pełną wycieczkę po efemerydach miesiąca z poradami, jak najlepiej obserwować, co dzieje się na niebie. Odcinek specjalny, publikowany co 15. każdego miesiąca, zaprosi do zapoznania się z konkretnym obiektem lub wydarzeniem, które będzie oznaczać nowości astronomiczne i kosmiczne.

Zainteresowany tym, co właśnie przeczytałeś?