Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Węgry i Polska blokują (ponownie) wspólną deklarację UE ws. migracji

Węgry i Polska blokują (ponownie) wspólną deklarację UE ws. migracji

Artykuł ten został pierwotnie opublikowany na język angielski

Nieformalny szczyt UE w Granadzie w Hiszpanii został przyćmiony przez premierów Węgier i Polski, którzy sprzeciwili się imigracyjnej części wspólnej deklaracji.

reklama

W końcowej deklaracji ze szczytu odłożono na bok politykę imigracyjną. Oczywiste pominięcie, biorąc pod uwagę dużą liczbę nowo przybyłych uchodźców Włoska wyspa Lampedusa.

nie Nie pierwszy raz Aby premierzy Węgier i Polski Wiktor Orban i Mateusz Morawiecki połączyli siły, aby zablokować oświadczenie Rady Europejskiej. To wydarzyło się naprawdę w czerwcu.

W obu przypadkach był to Nowy Pakt o Migracji i Azylu, reforma polityki migracyjnej UE, która ustanowiła system „obowiązkowej solidarności”, aby zapewnić, że wszystkie 27 państw członkowskich, bez wyjątku, wniesie wkład w zarządzanie wnioskami o azyl i przyjmowanie ich . Naukowcy.

W środę nowy tekst, będący obecnie przedmiotem negocjacji, zrobił poważny krok naprzód. Rada Unii Europejskiej przyjęła długo oczekiwane stanowisko w sprawie piątego i ostatniego elementu tej złożonej układanki: Rozwiązanie kryzysu.

Ustawodawstwo musi zostać zatwierdzone w Większość kwalifikowana Oznacza to, że ani Polska, ani Węgry nie mogą skorzystać z prawa weta.

Nie boimy się nakazów (…) Berlina i BrukseliMatthews ostrzegł Morawieckiego po jego przybyciu, potępiając to, co opisał jako „Surowe kary„.

Viktor Orbán poszedł dalej, porównując zasady większości kwalifikowanej do napaści na tle seksualnym.

Nie ma szans na kompromis i porozumienie w sprawie migracji. Politycznie jest to niemożliwe. Nie dzisiaj, ale w ogóle, przez wiele lat, bo zgodnie z prawem, jak by to powiedzieć, jesteśmy gwałcicielami„, powiedział dziennikarzom Viktor Orbán z uśmiechem.

Jeśli zostałeś naruszony prawem i zmuszony do zaakceptowania czegoś, co Ci się nie podoba, jak możesz oczekiwać znalezienia kompromisu i porozumienia?

Uwagi te nadały ton temu spotkaniu i zwiastowały powszechnie oczekiwaną porażkę.

READ  W kierunku pracy zdalnej?

Blokada zmusiła przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela do wydania odrębnego oświadczenia w jego imieniu. Deklaracja z Grenady nie wspomina o imigracji, zamiast tego porusza kwestie gospodarcze, takie jak energia, technologia i konkurencyjność.

Deklaracja migracyjna cieszy się szerokim poparciem i zawiera to, co ja i Komisja (Europejska) przedstawiliśmy na temat zewnętrznego wymiaru migracji”, potwierdził prasie Charles Michel, odnosząc się do zobowiązań z krajami pochodzenia i tranzytu.

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez, który był gospodarzem spotkania, potwierdził istnienie „ryzyko„Próbować uwzględnić imigrację w ostatecznym tekście. Ale dla niego Najważniejsze jest wstępne porozumienie W środę zawarto porozumienie w sprawie rozwiązania kryzysu.

To jest naprawdę istotna część, to jest politycznie ważny fakt„Hiszpański premier nalegał.

Ze swojej strony przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, która również przemawiała na konferencji prasowej, wyraziła swój optymizm i stwierdziła, że ​​nowe porozumienie „na właściwym torze„.

Jest duża szansa, że ​​dotrze do mety„, wyjaśniła.

Wspólnym celem UE jest zakończenie negocjacji w sprawie nowego porozumienia przed kolejnymi wyborami do Parlamentu Europejskiego zaplanowanymi na czerwiec 2024 r.