Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Według japońskich badań w sytuacjach awaryjnych ssaki mogą oddychać … przez odbyt

Zespół japońskich naukowców wykazał w opublikowanym w piątek badaniu, że ssaki mogą wchłaniać tlen przez odbyt.

Zaintrygowany sposobem, w jaki niektóre zwierzęta oddychają przez jelita w nagłych wypadkach, według naukowców z Uniwersytet Medycyny i Stomatologii Z Tokio wykazał, że to samo było możliwe w warunkach eksperymentalnych u myszy, szczurów i świń.

Według ich pracy opublikowanej w magazynie ZMoże to również dotyczyć ludzi, którzy cierpią na niewydolność oddechową, na przykład podczas niedoboru aparatu oddechowego, jak to miało miejsce podczas Pandemia COVID-19, Lub gdy te urządzenia nie są odpowiednie dla pacjenta.

Oddychanie zwykle obejmuje wdychanie tlenu i wydychanie dwutlenku węgla przez płuca lub skrzela.

Inne mechanizmy oddechowe …

Ale gatunki wykształciły inne mechanizmy. Niektóre ryby, pająki, a nawet ogórki morskie mogą wykorzystać swój tyłeczek do pozyskania tlenu, aby przetrwać w sytuacji awaryjnej.


Przeczytaj także : W peruwiańskiej Amazonii odkryto nowy gatunek żab


Zjawisko zwane EVA, które można przetłumaczyć jako oddychanie jelitowe przez odbyt.

W odbytnicy znajduje się sieć drobnych naczyń krwionośnych tuż pod powierzchnią jej ściany, co oznacza, że ​​leki dostarczane przez odbyt są łatwo wchłaniane do krwiobiegu.Taka jest zasada czopków, mówi główny autor badania, Ryo Okapi.

Dlatego zespół naukowców zastanawiał się, czy tlen można podawać w ten sam sposób.

Aby to udowodnić, postanowili przeprowadzić eksperymenty na myszach, świniach i szczurach pozbawionych tlenu. Przetestowano dwie metody: dostarczanie tlenu w postaci gazu lub wykonanie lewatywy wzbogaconej w tlen.

Droga do … ludzi?

W pierwszym przypadku naukowcy przygotowali ściany odbytnicy z tarciem, aby wywołać stan zapalny i zwiększyć przepływ krwi, co poprawia efektywność dostarczania tlenu.

Ponieważ jednak takie leczenie nie byłoby tolerowane u ludzi, zastosowali również płyn bogaty w tlen, perfluorodekalinę, o której wiadomo, że jest nieszkodliwa.

W rezultacie tlen dostarczany w postaci gazowej i ciekłej zwiększa natlenienie, normalizuje zachowanie zwierząt i wydłuża życie.

READ  Rozpocznij | Struktura SCW1: niezidentyfikowany toczący się obiekt

Naukowcy stwierdzili, że niewielka ilość płynu wchłoniętego wraz z tlenem nie powodowała żadnych szkodliwych skutków i nie uszkadzała bakterii jelitowych, co wskazuje, że metoda jest bezpieczna.

Ostatecznie mają nadzieję udowodnić skuteczność metody u ludzi.

To prowokacyjny pomysł i ci, którzy odkryją go jako pierwsi, będą zaskoczeni.

Pacjenci cierpiący na niewydolność oddechową mogą dzięki tej metodzie zaspokoić swoje zapotrzebowanie na tlen podczas leczenia swojej choroby.Jeden ze współautorów, Takanori Takibi, powiedział.

W komentarzu towarzyszącym badaniu Caleb Kelly z Yale University School of Medicine podkreślił, że tę technikę należy traktować bardzo poważnie.

To prowokacyjny pomysł i ci, którzy odkryją go jako pierwsi, będą zaskoczeni.„, Przyjąłem do wiadomości.

Biorąc jednak pod uwagę rolę kliniczną, jaką może odegrać, i dane dostarczone (w ramach tego badania), VAS wydaje się obiecującym leczeniem, które zasługuje na uwagę społeczności naukowej i medycznej.


Przeczytaj także : Ogromna śmierć ryb, toksyczne algi… globalne ocieplenie zagraża ekosystemowi jeziora