Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Port Ethernet 10G nie jest ograniczony w komputerze Mac mini M1

Jedno z największych ograniczeń Apple M1, które było używane na wszystkich komputerach Apple Silicon Mac od czasu jego premiery tej jesieni, można znaleźć po stronie wejścia i wyjścia, I / O w języku komputerowym. Pierwszy chip stworzony przez Apple dla komputerów Mac nie jest w stanie obsłużyć więcej niż dwóch ekranów, a komputery, na których uruchamiasz, mają tylko ograniczoną liczbę portów.

Mac mini M1 ma mniej portów z tyłu niż Intel Mac mini ze względu na ograniczenia chipów (fot McGeneration).

W Macu mini inne ograniczenie związane z nową architekturą dotyczyło sieci Ethernet i było ograniczone do gigabitów, gdy modele Intela mogły osiągnąć 10 Gb / s. Jednak to ograniczenie było tylko tymczasowe, biorąc pod uwagę, że producent je posiada Dodano w kwietniu Opcja 10G Ethernet. Za 115 euro możesz zamówić mini PC z gniazdem Ethernet dziesięciokrotnie szybszym, co stawia mini M1 na równi z modelami Intela.

W każdym razie teoria równości. W praktyce Apple mógł być zmuszony do udostępnienia niektórych istniejących zasobów, aby zaoferować tę opcję. Producent nie wyjaśnił, jak będzie działać Apple M1, więc nie wiemy, ile jest dostępnych linii PCIe. Czy port Ethernet 10G ma własną linię zapewniającą stałe prędkości, czy też dzieli ją z innym komponentem, co oznacza pogorszenie jego wydajności?

Youtubeur Linus Tech Tip zdecydowanie to ma Rozwinięty Przetestowano na Macu mini z 10G Ethernet. Po sprawdzeniu, że prędkości są dobre w okolicach 10 Gb / s, gdy Mac mini jest podłączony tylko przez port sieciowy, dodał Pro Display XDR, a następnie dyski SSD, które działają z maksymalną wydajnością. Celem jest sprawdzenie, czy prędkości są utrzymywane w każdych warunkach lub czy następuje spadek wydajności, gdy wszystkie wejścia / wyjścia komputera są wywoływane.

Przepustowość zmierzona przez Linusa na Macu mini: 10G Ethernet żółty, niebieski i czerwony ekran oraz zielone krzywe dopasowane do dysków SSD podłączonych do monitora lub Thunderbolt Dock. W sumie (magenta) komputer ma fizyczną przepustowość ponad 50 Gb / s.

Wynik testu jest pozytywny: prędkości portu Ethernet 10G nigdy się nie zmieniły, niezależnie od warunków testowych. Podłączenie Pro Display XDR niczego nie zmienia, nie dodaje trwale aktywnych dysków SSD do wyświetlacza, a nawet podłącza Thunderbolt Dock z maksymalną pojemnością. We wszystkich przypadkach gniazdo sieciowe pozostaje na maksimum i jest dość stabilne, co dowodzi, że ma własne dedykowane połączenie.

READ  Wideo. „Widzenie ISS na niebie sprawia, że ​​jestem naprawdę dziwny”, mówi francuski astronauta Thomas Pesquet we Francji 2:

Ta notatka pozwala nam dowiedzieć się więcej o połączeniach wewnętrznych Apple M1. Można określić cztery tory PCIe: dwa dla portów USB4 / Thunderbolt 3, jeden współużytkowany dla gniazd USB A i ewentualnie Wi-Fi oraz jeden dedykowany dla gniazda Ethernet 10G. W Macu mini jest też łącze do gniazda HDMI, które w drugim Macu M1 zostało zastąpione złączem monitora wewnętrznego, ale nie przechodzi to przez PCIe.

Diagram zaczerpnięty z wideo Linusa na liniach PCIe komputera Mac mini M1.

Dodajmy, że dysk SSD również nie pożycza czcionek PCIe, Apple używa określonego natywnego złącza do podłączenia pamięci do Apple M1, a zwłaszcza do kontrolera sprzętowego. To właśnie pozwala producentowi zaprojektować układ dla komputera Mac ze stosunkowo niewielką liczbą czcionek PCIe, w każdym razie znacznie mniej niż w komputerach Intel Mac. Liczba czcionek dostępnych w świecie x86 różni się w zależności od procesora, ale w 13-calowym MacBooku Pro Intela było 16 wierszy, aby dać przykład.

W każdym razie widzimy, że firma od początku planowała mieć gniazdo 10G Ethernet na Macu M1. Nie jest jasne, dlaczego Mac mini został początkowo wprowadzony na rynek bez wyboru, być może decyzji marketingowej lub opóźnienia w produkcji. Tak czy inaczej, to dobra wiadomość dla tych, którzy chcą ultraszybkiego gniazda sieciowego na swoim Macu mini, nie trzeba czekać na następcę Apple M1 lub jego mocniejszą wersję.

Apple z pewnością doda więcej linii PCIe do Apple M2 lub M1X, możemy sobie wyobrazić, że byłyby co najmniej dwa, aby dodać jeszcze dwa porty Thunderbolt. Pozostanie to Mac Pro, który obecnie ma do 64 gniazd PCIe. Nie bez powodu ten komputer jest ostatnim, który przeszedł z Intela na Apple Silicon …