Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Waszyngton ogłasza nową pomoc wojskową dla Ukrainy w wysokości 270 milionów dolarów – rts.ch

Ukraina i Rosja, wraz z Turcją i Organizacją Narodów Zjednoczonych, podpisały umowę o eksporcie ukraińskiego zboża do Morza Czarnego podczas bezprecedensowej ceremonii między krajami będącymi w stanie wojny.

Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres i prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. [Sedat Suna – Keystone]Kijów i Moskwa podpisały dwa identyczne, ale odrębne teksty, na prośbę Ukrainy, która odmówiła podpisania jakiegokolwiek dokumentu z Rosją.

Cztery delegacje zebrały się w Pałacu Dolmabahce nad Bosforem w Stambule w obecności sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa, prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, ministrów obrony Turcji i Rosji oraz ministra infrastruktury Ukrainy. .

Uroczystość odbyła się pod flagami dwojga bohaterów, flagami Rosji i Ukrainy starannie rozdzielonymi niebieskimi sztandarami ONZ i czerwonym Turcji, która od początku rosyjskiej inwazji przedstawiła się jako mediator. 24.

„Bezpieczne pasy”

Porozumienie to, zaciekle negocjowane od kwietnia pod przewodnictwem Antonia Guterresa, który pilnie przybył do Stambułu w czwartek wieczorem, zwolni kraje zależne od rynku rosyjskiego i ukraińskiego – 30% światowego handlu pszenicą między nimi.

Przedstawiciel ONZ, który prosił o zachowanie anonimowości, powiedział, że zgodnie z warunkami tej umowy „bezpieczne korytarze” pozwolą na ruch statków handlowych po Morzu Czarnym, które „obie strony zobowiązały się nie atakować”.

Negocjatorzy zrezygnowali z rozminowania Morza Czarnego – założonego przez Ukraińców głównie w celu ochrony ich wybrzeży: „usunięcie min zajęłoby dużo czasu” i uzasadniło ONZ, który określił, że „ukraińscy piloci” oczyszczą drogę dla statków towarowych na wodach terytorialnych.

Ważny przez 120 dni

Ukraina zaproponowała rozpoczęcie eksportu z trzech portów – Odessy, Pewdeny i Czarnomorska – i liczy na zwiększenie ich liczby w przyszłości.

Umowa będzie obowiązywać przez „120 dni”, czyli cztery miesiące, czyli czas na wywiezienie prawie 25 milionów ton spiętrzonych w silosach na Ukrainie w miarę zbliżania się nowych zbiorów.

READ  Lwów, miasto schronienia dla firm z Donbasu

>> Posłuchaj na forum:

Rosja i Ukraina podpisują pierwszą umowę zbożową pod czujnym okiem Turcji / Forum / 2 min. Wczoraj o 18:02