Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Waszyngton obiecuje dostarczyć 750 000 dawek szczepionek na Tajwanie; Ograniczenia dotyczące podnoszenia w Indiach

Indie, które zostały mocno dotknięte ostatnią falą skażenia SARS-CoV-2, zniosą pewne ograniczenia w niektórych głównych miastach kraju, ogłosiły lokalne władze w sobotę, 5 czerwca. Te środki demontażu pojawiły się, gdy ponad 344 000 osób zmarło z powodu Covid-19 w Indiach.

Epidemia spowodowana wirusem SARS-CoV-2 zabiła ponad 3,7 miliona ludzi na całym świecie od czasu jej pojawienia się pod koniec grudnia 2019 r., wynika z sobotniego raportu AFP z oficjalnych źródeł. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę wzrost zgonów – bezpośrednio i pośrednio – związanych z Covid-19, WHO szacuje, że rzeczywiste straty są „Dwa do trzech razy wyższa”. Po Stanach Zjednoczonych (597 000 zgonów), kraje o największej liczbie zgonów to Brazylia (470 000), Indie i Meksyk (228 000) oraz Peru (185 000).

  • Waszyngton obiecuje 750 000 dawek szczepionki na Tajwanie

Delegacja trzech amerykańskich senatorów przybyła na Tajwan w niedzielę, ogłaszając, że Waszyngton poda swojemu sojusznikowi 750 000 dawek szczepionki przeciw COVID-19. Tajwan oskarża Chiny o utrudnianie starań o uzyskanie antidotum, podczas gdy na 23,5-milionowej wyspie, która do tej pory otrzymała zaledwie 726 600 dawek szczepionki AstraZeneca i 150 000 dawek Moderny, grozi nagły wybuch wirusa Corona.

Senatorowie Tammy Duckworth, Christopher Coons i Dan Sullivan (Demokrata i jeden Republikanin) wylądowali na lotnisku Songshan w Tajpej w niedzielę rano na pokładzie amerykańskiego samolotu wojskowego. „Jesteśmy tutaj jako przyjaciele, ponieważ wiemy, że Tajwan ma obecnie trudności, co wyjaśnia znaczenie naszej wizyty we wszystkich trzech partiach, z obu stron powiedział pan Duckworth. Prezydent USA Joe Biden ogłosił w zeszłym tygodniu, że Stany Zjednoczone przekażą 25 milionów dawek krajom w potrzebie, głównie za pośrednictwem międzynarodowego systemu dystrybucji Covax.

Tajwan, od dawna uznany za model dobrego zarządzania epidemią, z zaledwie kilkoma setkami przypadków i mniej niż dziesięcioma zgonami związanymi z Covid-19, odnotował wzrost liczby przypadków w ostatnich tygodniach. Do tej pory liczba zgonów osiągnęła około 10 000 infekcji i 166 zgonów po tym, jak wirus został rozprzestrzeniony przez pilotów linii lotniczych.

  • Środki deregulacyjne w Indiach

Władze Indii ogłosiły dziś, w sobotę, że rynki i centra handlowe w New Delhi ponownie otworzą swoje drzwi w poniedziałek, co stanowi nowy etap w procesie demontażu, w kontekście spadku zanieczyszczenia Covid-19 w głównych miastach kraju, po tygodniach ograniczeń. W sobotę New Delhi odnotowało 400 nowych infekcji, w porównaniu do 25 000 codziennych przypadków siedem tygodni temu.

READ  Koronawirus na świecie: liczba zgonów jest trzykrotnie większa niż oficjalna liczba

Arvind Kejriwal, szef rządu stanu Delhi, powiedział, że metro metropolitalne również zostanie wznowione z 50% przepustowością. Rynki i centra handlowe będą działać co dwa dni, połowa z nich w każdy dzień otwarcia. Urzędy będą również mogły zostać ponownie otwarte z 50% pojemnością, mimo że pan Kejriwal nakłania swoich obywateli do pracy z domu. Rozluźnienie nastąpiło po tym, jak Delhi w zeszłym tygodniu pozwoliło na wznowienie prac zarówno w budownictwie, jak i fabrykach.

Tymczasem rząd stanu Maharashtra (w tym Bombaj) ogłosił pięcioetapowy plan złagodzenia ograniczeń, w zależności od wskaźnika infekcji i pojemności szpitala. Na poziomie 1 (przy współczynniku infekcji poniżej 5% i obłożeniu gospodarstw domowych poniżej 25%) wszystkie sklepy, restauracje i centra handlowe będą mogły zostać ponownie otwarte. Ale na poziomie 5 (wskaźnik infekcji przekracza 20%), ograniczenia będą nadal surowe.

  • Belgia otworzy szczepienia dla dzieci w wieku od 16 do 17 lat

Obywatele Belgii w wieku od 16 do 17 lat otrzymają szczepionkę Pfizer-BioNTech, która została zatwierdzona przez Europejską Agencję Leków dla tej grupy wiekowej.

Politycy ogłosili w sobotę na zakończenie wspólnej konferencji ministerialnej, że Belgia rozpocznie szczepienie przeciwko wirusowi Corona dla młodych ludzi w wieku 16-17 lat, począwszy od lipca. Ta grupa wiekowa zostanie zaszczepiona po szczepieniu 18-latków. Od lipca zaczną otrzymywać zaproszenia na pierwszą dawkę”., ogłosili ministrowie zdrowia tego kraju związkowego.

Te zastrzyki zostaną wykonane za pomocą szczepionki Pfizer-BioNTech, która uzyskała aprobatę Europejskiej Agencji Leków dla tej grupy wiekowej, powiedzieli.

Szczepienia dzieci poniżej 16 roku życia nie zostały jeszcze rozważone. W tym celu konieczne są uzupełniające analizy naukowe i etyczne.”– powiedziała w sobotę belgijska Międzyresortowa Konferencja Zdrowia Publicznego.

  • Rejestr szczepień we Włoszech

Według danych opublikowanych na stronie włoskiego rządu, od rozpoczęcia kampanii szczepień na półwyspie podano nieco ponad 37 milionów dawek.

Dziś, w sobotę, krajowe władze ds. zdrowia ogłosiły, że w piątek we Włoszech dostarczono 600 000 dawek szczepionek przeciwko Covid-19, podkreślając, że półwysep zajmuje teraz drugie miejsce wśród krajów europejskich pod względem liczby zaszczepionych obywateli.

READ  Rekord zgonów w ciągu 24 godzin w Indiach

„Liczba dostarczonych dawek przekroczyła już 37 milionów”Z zadowoleniem przyjął również organ rządowy odpowiedzialny za kampanię szczepień.

Włochy zajmują również drugie miejsce w Europie pod względem odsetka szczepionej populacji, tuż za Niemcami, a przed Francją i Hiszpanią.Dodał, że sukces ten jest częściowo spowodowany wzrostem liczby ośrodków szczepień, która obecnie osiągnęła 2666, w porównaniu z 1500 na początku marca. W nadchodzących tygodniach będzie również stopniowo otwieranych osiemset nowych centrów.

Włochy, które stopniowo znoszą ograniczenia nałożone w celu zwalczania Covid, spodziewają się tego lata 20% wzrostu liczby turystów, ogłosiła w sobotę Włoska Federacja Turystyki: „Pomiędzy czerwcem a sierpniem oczekuje się 33 milionów turystów i 140 milionów noclegów w oficjalnych ośrodkach recepcyjnych, co oznacza wzrost o 20,8% w porównaniu z 2020 r. i całkowitą sprzedaż 12,8 miliarda euro”. Euro”. Cisza nocna, obowiązująca od 23:00 do 5 rano, rozpocznie się w poniedziałek o północy. Bary i restauracje mogą ponownie serwować w pomieszczeniach, ze stołami ograniczonymi do 4 osób.

świat