Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Czterech Holendrów bliskich ISIS przekazano Holandii

W sobotę 5 czerwca władze kurdyjskie w Syrii przekazały Czterech obywateli Holandii blisko bojowników Państwa Islamskiego (ISIS), w tym troje dzieci, zostały wysłane do holenderskiej delegacji dyplomatycznej w celu ich repatriacji, wywołując ostrą krytykę w Holandii. Według kurdyjskich i holenderskich urzędników jest to kobieta i jej dwoje dzieci – dwóch chłopców w wieku 2 i 5 lat – oraz 12-letnia dziewczynka.

Firma przewozi obywatelkę Holandii podejrzaną o przestępstwa terrorystyczne wraz z dwójką małoletnich dzieci oraz ofiarą porwania dziecka z zagranicy z Syrii do Holandii, potwierdzili w sobotę wieczorem w liście do holenderskich deputowanych – wysłanym do francuskiej agencji informacyjnej (AFP) – minister spraw zagranicznych Sigrid Kaag oraz minister sprawiedliwości i bezpieczeństwa Fred Graberhaus.

„Podejrzany zostanie aresztowany po przybyciu do Holandii i zostanie mu postawiony zarzut karny”.Dodają, wyjaśniając, że a „Wyjątkowa okazja” Złożyła wniosek o przetransportowanie kobiety i jej dzieci, podczas gdy wielu holenderskich parlamentarzystów oburzyło operację, która nie została ogłoszona w mediach społecznościowych.

Tamara Boroma, prawniczka tej kobiety i jej dwójki dzieci, potwierdziła AFP, że była to kobieta o imieniu Ilham B. Z miasta Gouda i jej dwójki małych dzieci.

Przeczytaj raport: Powolne zabijanie więźniów dżihadystów w północno-wschodniej Syrii

silna krytyka

Kwestia repatriacji krewnych ISIS wywołała ostrą krytykę w Holandii i podzieliła ustępujący rząd. Niektórzy opowiadają się za podejściem humanitarnym, podczas gdy inni wolą wymiar bezpieczeństwa. To proces „Nie rozumiem”, opłakiwany Świergot Liberalna posłanka Ingrid Michonne. “Niedopuszczalne i nie do przyjęcia jest sprowadzanie tutaj wroga ISIS. Te terrorystki na zawsze straciły prawo do postawienia stopy na holenderskiej ziemi”., a dodany Poseł skrajnie prawicowy Geert Wilders.

Czterech Holendrów zostało przekazanych delegacji, w skład której weszli holenderski specjalny wysłannik do Syrii Emil de Bont oraz dyrektor ds. konsularnych w holenderskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych Dirk Jan Nieuwenhuis. „To bardzo specyficzna misja konsularna, którą mój rząd postanowił podjąć, ponieważ holenderski sąd wydał wyroki w tych konkretnych sprawach”, potwierdził pan de Pont podczas konferencji prasowej.

READ  Zamach stanu czy bezprecedensowy kryzys: 5 minut na zrozumienie sytuacji w Tunezji

Według władz holenderskich co najmniej 220 holenderskich dzieci mieszka w Syrii lub sąsiedniej Turcji, z których 75% ma mniej niż 4 lata. Około 75 z nich mieszka z 30 Holenderkami i 15 mężczyznami w obozach prowadzonych przez Kurdów.

niechęć Zachodu

Od upadku „kalifatu” ISIS w Syrii w marcu 2019 r. Kurdowie domagają się powrotu tysięcy cudzoziemskich kobiet i dzieci dżihadystów, których przetrzymują w przepełnionych obozach. Pomimo tych wielokrotnych próśb większość krajów, zwłaszcza europejskich, niechętnie przyjmuje swoich obywateli. Niektóre, w tym Francja, zwróciły ograniczoną liczbę nieletnich, w tym sierot. Holandia nie jest wyjątkiem, ponieważ w 2019 roku przywiozła tylko dwie sieroty.

„Ogólna polityka jest taka, że ​​Holandia nie pomaga ludziom pochodzącym ze stref walki”Anna-Sofia Postomos, rzeczniczka holenderskiego Krajowego Koordynatora ds. Zwalczania Terroryzmu i Bezpieczeństwa, wyjaśniła AFP. Ale dla Kurdów w Syrii ta niechęć Zachodu stanowi prawdziwe wyzwanie, zwłaszcza że jest to poważny problem, z którym trzeba się zmierzyć, zarówno pod względem finansowym, jak i bezpieczeństwa.

Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Przeczytaj także Belgia zwraca dzieci dżihadystów przetrzymywane w Syrii

W sobotę Abdul Karim Omar, urzędnik odpowiedzialny za sprawy zagraniczne w Kurdyjskiej Autonomicznej Administracji Północno-Wschodniej Syrii, ponowił swój apel do społeczności międzynarodowej „Ona bierze swoje obowiązki” Który “pole” z Kurdami.

z ich stronyja Pośmiertnie powiedział, że woli widzieć Sąd rejonowy Potrafi natychmiast osądzić winnych. „Dyskutowaliśmy, ale to dopiero początek”, ona dodała.

Organizacja Narodów Zjednoczonych wielokrotnie ostrzegała przed pogarszającą się sytuacją zdrowotną i bezpieczeństwa w przepełnionych obozach w północno-wschodniej Syrii. za Raport ONZ Opublikowano w lutym zgłoszono Przypadki ekstremizmu, szkolenia, pozyskiwania funduszy i podżegania do operacji zagranicznych. W tych obozach, zwłaszcza w obozie Al-Hol.

„Cieszymy się z powrotu naszych klientów do Holandii, ale wolelibyśmy, żeby stało się to wcześniej”, Conslo mja Buruma.

READ  Covid-19: Przebieg epidemii w Afryce jest „niezwykle niepokojący”
Przeczytaj także: Kontynuacja „kalifatu” Państwa Islamskiego w obozach północno-wschodniej Syrii

Świat z AFP