Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Walka po śmierci ciężarnej kobiety w Warszawie

Lekarze ze Szpitala Pszczyńskiego na Śląsku powiedzieli, że zrobili wszystko, aby ją uratować. Dziesiątki tysięcy ludzi w całej Polsce było wstrząśniętych śmiercią Izabeli w sobotę 6 listopada we wrześniu.

„Nic więcej! „W Warszawie tysiące protestujących zgromadziło się przed Trybunałem Konstytucyjnym i trzymało zdjęcie Izabeli przed udaniem się do Ministerstwa Zdrowia. Podobne protesty miały miejsce w około 70 polskich miastach.

Protestujący z portretem Izabeli na ulicach Białegostoku w północno-wschodniej Polsce 6 listopada 2021 r.

Młoda kobieta, która była w dwudziestym drugim tygodniu ciąży, została przewieziona do szpitala po tym, jak pękła jej torba na wodę, jak powiedziała jej rodzina. USG wcześniej ujawniło wady płodu. Lekarze odmówili wówczas wykonania dobrowolnych aborcji (aborcji). Do śmierci płodu odkrytego przez USG zdecydowali się na cesarskie cięcie. Według prawniczki rodzinnej Jolandy Butsowskiej, Izabela zmarła na wstrząs septyczny, kiedy została zabrana na salę operacyjną. „Lekarze czekali na śmierć płodu. Płód jest martwy, a pacjent nie żyje. Wstrząs septyczny „Prawnik napisał na Twitterze 29 października.

Według niego Isabella była pierwszą kobietą, która straciła życie po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego z października 2020 r., które weszło w życie pod koniec stycznia. Po ukazaniu się jego tweeta odbywały się rajdy m.in. w Warszawie i Krakowie.

Prawo do aborcji zostało ograniczone

Trybunał Konstytucyjny, wspierany przez Nacjonalistyczny Rząd kierowany przez Prawo i Sprawiedliwość, zabronił dobrowolnego przerwania ciąży w przypadku poważnego poronienia, co skutkowało zakazem aborcji, z wyjątkiem przypadków gwałtu lub napaści na tle seksualnym. Kiedy życie matki jest w niebezpieczeństwie.

Według jego rodziny lekarze w szpitalu pszczyńskim „Zaakceptowałem postawę wyczekiwania”Izabela wyjaśniła, że ​​nie ma potrzeby przeprowadzania aborcji jako druga opcja. Każdy może zostać skazany na 3 lata więzienia, w tym lekarze, którzy pomagają w przeprowadzaniu aborcji.

Czytaj więcej W Polsce Trybunał Konstytucyjny opowiada się za dalszym zaostrzeniem prawa do aborcji

„Dziecko waży 485 gramów. Na razie muszę leżeć w łóżku z powodu prawa aborcyjnego. I nic nie mogą zrobić. Poczekają, aż umrze lub coś się zacznie, w przeciwnym razie mogę spodziewać się sepsy., Isabella napisała do swojej matki w jednym ze swoich reklamowanych wiadomości tekstowych. „Mam wysoką gorączkę. Mam nadzieję, że nie mam sepsy, bo inaczej nie zrezygnuję.Odpisała, „Wtedy to po prostu dotarło do nas. Muszę poczekać „. Po dziesięciu latach małżeństwa Isabella miała 9-letnią córkę.

Rząd zaprzecza zarzutom, mówiąc, że śmierć Isabelli była wynikiem błędu medycznego. Minister zdrowia Adam Nietzsky wezwał Krajową Komisję ds. Kobiet i Położnictwa i Ginekologii do opracowania zasad postępowania, które bez wątpienia pozwolą na aborcję w przypadkach, gdy ciężarna kobieta jest zagrożona śmiercią.

Po jego śmierci dwóch lekarzy ze Szpitala Pszczyńskiego zostało zawieszonych w obowiązkach, a miejscowa prokuratura wszczęła śledztwo. Według organizacji działających na rzecz praw kobiet kilka tysięcy Polek szukało pomocy, głównie za granicą, w celu dokonania aborcji.

Czytaj więcej Artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów W Polsce dążenie ultrakatolików do karania aborcji karą dożywotniego więzienia

Le Monde z AP, AFP i Reuters

READ  Energia elektryczna z węgla nadal pali Europę