Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Wenezueli miażdżące zwycięstwo Chavismo jest splamione stanowczym wstrzymywaniem się

Nic dziwnego: mapa Wenezueli jest czerwona. Przy okazji wyborów regionalnych, które odbyły się w niedzielę 21 listopada, faktycznie zwyciężyła Wenezuelska Zjednoczona Partia Socjalistyczna (PSUV). Dwadzieścia z dwudziestu trzech stanów jest zagrożonych, a stolica, Caracas, należy do pani Carmen Meléndez.

Nic dziwnego, że wstrzymanie się od głosu było kluczową wartością tego dnia, a 58% wyborców zostało w domu. Tym razem jednak liczba ta była wyczekiwana z niecierpliwością: głosowanie było de facto sygnałem powrotu sondaży do partii opozycyjnych, które zbojkotowały wybory prezydenckie w 2018 r. i parlamentarzystów w 2020 r. Ale radykalna prawica, ucieleśniona przez Leopoldo Lopeza i Marię Corina Machado wezwała do wstrzymania się od głosu. „Pytanie brzmi, czy głosując przyspieszamy upadek reżimu, czy odwrotnie, opóźniając go, ponieważ go legitymizujemy”. Tweeted przezi Machado w niedzielny poranek. Juan Guaido, opozycjonista na arenie międzynarodowej, przez całą kampanię utrzymywał niejednoznaczne stanowisko.

Przeczytaj także Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów W Wenezueli opozycja wraca do sondaży

Wyniki ogłoszono o północy, sześć godzin po zamknięciu głosowań i policzeniu 90,21% głosów. Inne wyniki – nazwiska 334 burmistrzów i ponad 2500 radnych – nie zostały podane do wiadomości publicznej, z wyjątkiem tych w Caracas.

„Żadnych poważnych wypadków”

„Ten dzień był spokojny, bez żadnego poważnego incydentu psującego demokratyczne głosowanie” Przewodniczący Krajowej Rady Wyborczej Pedro Calzadela powiedział przed ogłoszeniem wyników. Isabel Santos, szefowa Misji Obserwacyjnej Unii Europejskiej, powitała dziś z zadowoleniem przeprowadzenie sondażu. Obecność tej misji, pierwszej od piętnastu lat, jest jednym z zobowiązań, o które prosi opozycja do udziału w głosowaniu. Misja ma złożyć wstępne sprawozdanie we wtorek.

Przed kamerami, które towarzyszyły mu podczas głosowania w szkole w bazie wojskowej Fuerte Tiona w Caracas, prezydent Nicolas Maduro przyznał, że misja UE jest „na wysokości” Do teraz. Kilka godzin temu głowa państwa mocno przypomniał, że Wenezuela jest suwerennym krajem i nie może się od nikogo nauczyć.

READ  Premier Czech przegrał wybory parlamentarne
Przeczytaj także: Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów W osłabionej hiperinflacją Wenezueli krajowa waluta straciła od razu sześć zer

W ten słoneczny niedzielny poranek wyborcy nie kręcili się przed lokalami wyborczymi w Caracas. Dwie ulice od Plaza Francia, w eleganckiej dzielnicy Altamira, przyszedł 27-letni Simon, ubrany w joggery: „Głosuję, bo głosowanie jest słuszne, On tłumaczy. Ponieważ jest to jedyny sposób, aby Nicolas Maduro wiedział, że Wenezuela nie jest szczęśliwa. ”

Masz do przeczytania 46,92% tego artykułu. Reszta przeznaczona jest tylko dla subskrybentów.