Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Australia podpisuje umowę ze Stanami Zjednoczonymi i Wielką Brytanią

Jest to pierwsza umowa podpisana i ogłoszona od czasu ogłoszenia przez trzy kraje we wrześniu nowego sojuszu obronnego o nazwie AUKUS, który ma uporać się z rosnącymi napięciami strategicznymi między Stanami Zjednoczonymi a Chinami na Pacyfiku.

W poniedziałek Australia oficjalnie rozpoczęła kontrowersyjny program wyposażenia w okręty podwodne o napędzie atomowym w ramach nowego sojuszu obronnego z Wielką Brytanią i Stanami Zjednoczonymi. Sekretarz obrony Peter Dutton podpisał porozumienie z brytyjskimi i amerykańskimi dyplomatami umożliwiające wymianę„Informacje na temat morskiego napędu jądrowego” między ich krajami.

Jest to pierwsza umowa podpisana i ogłoszona od czasu ogłoszenia przez trzy kraje we wrześniu nowego sojuszu obronnego o nazwie AUKUS, który ma uporać się z rosnącymi napięciami strategicznymi między Stanami Zjednoczonymi a Chinami na Pacyfiku. Sojusz ten towarzyszył anulowaniu przez Australię ogromnego kontraktu na zakup 12 francuskich okrętów podwodnych o napędzie konwencjonalnym o wartości 90 miliardów dolarów australijskich (55 miliardów euro), co spowodowało odwieczny konflikt między Paryżem a Canberrą.

„Absolutnie nieodpowiedzialny”

„Porozumienie pozwoli na współpracę, która jeszcze bardziej poprawi naszą pozycję we wzajemnej obronie”.Prezydent USA Joe Biden powiedział w piątek w oświadczeniu przed poniedziałkową ceremonią podpisania w obecności Petera Duttona, amerykańskiego chargé d’affairs Michaela Goldmana i brytyjskiego wysokiego komisarza do Australii Victoria Triddle. Zgodnie z umową AUKUS, Australia otrzyma osiem zaawansowanych okrętów podwodnych o napędzie atomowym, zdolnych do dalekiego zasięgu ukrytych misji. Oferuje również możliwość wymiany możliwości elektronicznych, sztucznej inteligencji, zdolności kwantowych i niezidentyfikowanych pod wodą.

Sojusz rozgniewał Chiny, które określiły go jako zagrożenie „Absolutnie nieodpowiedzialny” obciąża stabilność regionu.