Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W stronę trzeciej fali, która jest bardziej zabójcza niż poprzednie

Zbyt szybkie zniesienie ograniczeń w Brazylii może doprowadzić do trzeciej, bardziej śmiercionośnej fali Bruna Prado / AP / SIPA

Ameryka Południowa jest świadkiem niekończącej się tragedii. Z jednym z najgorszych wskaźników śmiertelności na świecie, wynoszącym ponad 220 na 100 000 mieszkańców, Brazylia Do końca miesiąca powinna osiągnąć 500 000 zgonów
COVID-19. Ze względu na powolne tempo szczepień, wczesne złagodzenie restrykcji i rozprzestrzenianie się zmiennych, niektórzy epidemiolodzy obawiają się, że trzecia fala będzie bardziej śmiertelna niż dwie pierwsze w tym kraju liczącym 212 milionów ludzi.

I w przeciwieństwie do krajów europejskich nie ma Prawdziwy spokój między falami : Od połowy maja krzywa zgonów ustabilizowała się na bardzo wysokim płaskowyżu, średnio około 2000 zgonów dziennie. Krzywa zanieczyszczenia stale rosła w ostatnich tygodniach, jako bezpośredni skutek złagodzenia środków restrykcyjnych dotykających ludność.

„Skończyło się na bezprecedensowym zdrowym, sześciokątnym kacu, który stał się powszechny”

W swoim najnowszym biuletynie epidemiologicznym Instytut Vuecruz, główny instytut zdrowia publicznego, ostrzega, że ​​to właśnie ten wzrost liczby infekcji, podczas gdy zgony pozostają wysokie, „zaostrza kryzys zdrowotny”. W szczytowym momencie drugiej fali, w marcu, a zwłaszcza na początku kwietnia, kiedy Brazylia doświadczyła dwóch dni z ponad 4000 zgonów, większość burmistrzów i gubernatorów stanów wprowadziła godzinę policyjną i zamknęła niekomercyjne firmy, co jest konieczne. Jednak według specjalistów te ograniczenia zostały zniesione kilka tygodni później, zbyt wcześnie.

“W Brazylii bezprecedensowa katastrofa zdrowotna staje się powszechna. Większość ludzi żyje tak, jakby nie było pandemii” – mówi Jose David Orbez z Centrum Chorób Zakaźnych w Brasilii. Innym źródłem niepokoju jest wariant delta, który pojawił się w Indiach , z potwierdzeniem Pierwsze przypadki w ostatnich tygodniach w Brazylii dotyczą osób, które przebywały w kraju azjatyckim.

Tylko 10,8% populacji jest odpornych

Trzecia fala prawdopodobnie uderzy w kraj w czasie Copa America, turnieju piłki nożnej dla skrajnie prawicowego prezydenta. Jair Bolsonaro Po wycofaniu się Argentyny i Kolumbii postanowiłem powitać z otwartymi ramionami. Rozgrywki mają rozpocząć się w niedzielę, ale pogłoski o bojkocie piłkarzy podają w wątpliwość, a burmistrz Rio de Janeiro zagroził zakazem meczów w swoim mieście, jeśli sytuacja zdrowotna się pogorszy.

I nie ma się poprawiać w kraju, w którym tylko 10,8% populacji zostało zaszczepionych dwiema dawkami szczepionki. W przemówieniu prezydenckim w ubiegłą środę Jair Bolsonaro obiecał, że „wszyscy Brazylijczycy” zostaną zaszczepieni do końca roku, co według specjalistów jest trudne do osiągnięcia.

Wysoki rekord bezrobocia

W tym telewizyjnym przemówieniu, nękanym ogłuszaniem koncertów w największych miastach kraju, prezydent powiedział, że Brazylia jest „jednym z krajów o najsilniejszym wzroście gospodarczym w pierwszym kwartale (+1,2%)”, ponieważ „nie kazało nikomu zostać w domu”. ”. Pomimo tych zachęcających danych ekonomicznych, bezrobocie osiągnęło rekordowy poziom w pierwszym kwartale (+14,7%), a sytuacja zdrowotna nadal się pogarsza.

„Jeśli szczepienia nie zrównoważą negatywnego wpływu złagodzenia restrykcji, trzecia fala może być silna”, powiedział Mauro Sanchez, epidemiolog z University of Brasilia (UNB).

masowe szczepienia

Korzyści z masowych szczepień zostały wykazane podczas próby przeprowadzonej przez Putantan Institute w Serrana, 45-tysięcznym mieście w stanie São Paulo (południowy wschód), gdzie zaszczepiono 95% dorosłych. Liczba zgonów z powodu Covid-19 spadła o 95%, a hospitalizacje spadły o 86%.

– Epidemia została opanowana w Serranie i możemy zrobić to samo w całej Brazylii – powiedział gubernator Sao Paulo Joao Doria, zaciekły przeciwnik prezydenta Bolsonaro. Głowa państwa skrytykowała w szczególności umowę, którą Joao Doria podpisał z chińskim laboratorium Sinovac na lokalną produkcję szczepionki Coronavac, która stanowi blisko 60% dawek wstrzykiwanych dotychczas w Brazylii.931

Zaangażowany

READ  Minneapolis opłakuje nową ofiarę policji