Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Polsce władza uderza w ostatnie pomniki gloryfikujące Armię Czerwoną

W Polsce władza uderza w ostatnie pomniki gloryfikujące Armię Czerwoną

List z Warszawy

Niejasna w historii tożsamość związku stała się królową w sztuce obalania i odbudowywania polskich pomników i pomników historycznych, instrumentalizacji przeszłości w politycznych bitwach. W następstwie inwazji na Ukrainę publiczna debata na temat „komunizmu” wielokrotnie od 1989 roku była świadkiem nowego zrywu. W tle, w obliczu ujawnionych nadużyć popełnianych przez żołnierzy rosyjskich, po obchodach 8 i 9 maja Kwestia Odwieczna, w polskiej pamięci zbiorowej wąż morski z upadku komunizmu: stworzyła go armia sowiecka. , 1945, Armia Wyzwolenia czy okupacja?

Dziesięć dni po wybuchu wojny Polski Instytut Pamięci Narodowej ogłosił odkrycie w całym kraju 60 pomników, które wciąż gloryfikują Armię Czerwoną, wzywając lokalne władze do ich zniszczenia. „Czas dowiedzieć się o naszych opóźnieniach w tym obszarze. Zamiast tego musimy pamiętać o naszych prawdziwych bohaterach. 4 marca potwierdziła prezes IPN Carol Navroki. Jednak wielu uważało, że problem został rozwiązany, gdy w latach 90. usunięto z przestrzeni publicznej najbardziej oczywiste symbole komunizmu, a w 2016 r., kiedy prawo komunikacyjne doprowadziło do usunięcia prawie 560 pomników i przemianowania 1300 nazw ulic.

„Sowieckie symbole w miejscach publicznych są dziś pretekstem do egzekucji większej liczby ludzi” – powiedział. Carol Navrocki, Prezes IPN

Od 24 lutego kilkanaście pomników zostało usuniętych w Polsce w następstwie rzezi, często w czasie pokoju. We wsi Chrzowice w południowo-zachodniej części kraju, ufundowanej przez IPN, 11 maja odsłonięto w ruinach pomnik ku czci Armii Czerwonej. „Pamięci ofiar dwóch dyktatur” Radziecki i nazistowski, pamiętajcie o tym „Sojusz między tymi dwiema dyktaturami, który doprowadził do wybuchu II wojny światowej”. Pomnik zdobią dwa imponujące krzyże, katolicki i prawosławny, które mają na celu zjednoczenie w długiej erozyjnej debacie. W odwecie za inicjatywę IPN władze rosyjskie wycofały groźby ataku na pomnik ku czci 22 tys. polskich urzędników zabitych podczas zbrodni katyńskiej w 1940 r.

READ  Mundial w Katarze: Polska chce „hulajnogi”, żeby dogonić Mbappé

Powinieneś przeczytać 56,42% tego artykułu. Poniższe są tylko dla subskrybentów.