Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska zawiera z Rosją umowę o gazociągu jamalskim

Marek Strzelecki

Warszawa (Reuters) – Polska zdecydowała się zakończyć umowę z Rosją dotyczącą gazociągu Jamał-Europa – poinformowała w poniedziałek polska minister klimatu Anna Moskwa na Twitterze.

Minister napisał, że agresja Rosji na Ukrainę potwierdziła dążenie Warszawy do całkowitego uniezależnienia się od rosyjskiego gazu.

Powiedział, że logiczną umową następczą było zawieszenie rosyjskich dostaw do Polski w zeszłym miesiącu z naruszeniem warunków umowy.

Jak powiedział polskiej agencji PAP, zakończenie umowy nie wpłynie na przepływ gazu z Niemiec do Polski tym samym gazociągiem.

Polska wielokrotnie powtarzała, że ​​nie ma zamiaru przedłużać długoterminowej umowy, która wygasa z końcem 2022 roku. W 2019 roku polska spółka gazowa PGNiG poinformowała Gazprom, że planuje rozwiązanie umowy z datą jej wygaśnięcia.

Chociaż polska część gazociągu jamalskiego, łączącego Rosję z Europą Zachodnią, jest wspólnym przedsięwzięciem polskiej spółki Gazprom i PGNiG, obsługiwana jest przez polską spółkę publiczną Gaz-System.

Polski minister obrony energetycznej Piotr Nymski powiedział w poniedziałek w państwowym radiu, że 13 maja rząd ratyfikował umowę z 1993 r. dotyczącą dostaw rosyjskiego gazu do Polski. Oficjalne ogłoszenie ukaże się w poniedziałek.

(Sprawozdawczość Anny Kober, Pavela Florkievicha i Marka Streleckiego; wydanie francuskie pod redakcją Valentine Balthasari, Kate Entringer)

READ  UE kontynuuje ofensywę, rozpoczynając operacje przeciwko Węgrom i Polsce