Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Polsce rzadkie odkrycie setek metalowych przedmiotów z okresu średniowiecza

Archeologia – Złota ostroga, dekolt, biżuteria itp. W tej niepotwierdzonej wiosce Ponyatti Wilkie, na północ od Warszawy, badacze zastanawiają się, dlaczego zdeponowano tak wiele obiektów o tak wyjątkowej wartości.

W Polsce odnaleziono około 200 metalowych przedmiotów, w tym złoconą ostrogę, biżuterię oraz biżuterię z wizerunkiem miejscowego szlachcica. Wynalazek na wsi z XI wieku ”Rzadko spotykanyW okresie i dla tego centralnego regionu kraju. Archeolog odpowiedzialny za wykopaliska, Jacob Afelski, twierdzi, że takie szczątki są powszechnie spotykane w ufortyfikowanych wioskach.

Jeden z metalowych przedmiotów znalezionych w kucyku Wilk. Jacob Afelsky

Dlaczego więc we wsi Ponyatti Wilki na północ od Warszawy przechowywanych jest tak wiele cennych metalowych przedmiotów? To jest pytanie, które zadaje sobie teraz archeolog. „Nie ma co powiedzieć, że było to wynikiem inwazji i nie znajdujemy niczego, co wskazywałoby na konflikt zbrojny. To wciąż dla nas wielka zagadka, Wyjaśnia Jacob Afelsky.

Choć wspomina się tam już o śladach ludzkiej egzystencji z okresu średniowiecza, do ubiegłego roku nie prowadzono na tym terenie badań archeologicznych na dużą skalę.

Jednak w 2019 i 2020 roku archeolodzy odkryli pozostałości pieca ceramicznego, a także doły i studnie przeznaczone do przechowywania materiałów. Wiele z nich było metalowych i ceramicznych. „Takie bogactwo było rzadkością w przysiółkach otwartych tego okresu, w tej części Mazowsza i nie tylko., Wyjaśnia Jacob Afelsky.

Szczególnie interesująca jest płyta ołowiana pokryta ornamentem wykonanym ze stopu miedzi. Zdaniem archeologa praca ta odznacza się niezwykłą jakością i elegancją. Uszy, oczy, broda i włosy … wszystkie te szczegóły są widoczne. Po konsultacji z ekspertami z Polskiej Akademii Nauk Afleski uważa, że ​​jest to materiał charakterystyczny dla szczątków znalezionych na granicy euroazjatyckiej zamieszkałych przez plemiona koczownicze.

READ  W Polsce spółka górnicza oferuje węgiel ze zniżką
Archeolodzy pracujący w Ponyatti Wilkie. Jacob Afelsky

Kolejny niezwykły wynalazek wykonany na stronie, dekolt. Zawiera krzyż noszony przez chrześcijan na piersiach oraz pomniki lub cytaty z Biblii. Chociaż wieś znajdowała się wówczas w granicach Polski, wielu przybyło z miejscowości położonych dalej na wschód, w tym z Rusi. Wszystkie zostaną przeanalizowane, aby można było ustalić ich właściwe źródło.

Zdaniem Jacoba Afelsky’ego wieś Ponyadi Wilkie mogła pełnić wiele funkcji, w tym hutnictwo. Dowody na obecność metalowych fragmentów i niedokończonych przedmiotów. Wiele metalowych stempli twierdzi, że jest to biznes na dużą skalę. Wszystkie przedmioty znajdą się w zbiorach Muzeum Regionalnego Bulldog, gdzie będą eksponowane.

S Zobacz też – Odkryj zawartość tego archeologicznego skarbu znalezionego w domu francuskiego rabusia