Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

„W Polsce rząd przygotowuje się do zadania śmiertelnego ciosu demokracji”

„W Polsce rząd przygotowuje się do zadania śmiertelnego ciosu demokracji”

Ja jestemW poniedziałek 29 maja prezydent RP Andrzej Duda zapowiedział, że podpisze ustawę uchwaloną przez Sejm. „Wpływy rosyjskie w Polsce w latach 2007-2022”.. W rzeczywistości jest to bezprecedensowa próba zastraszenia opozycji i społeczeństwa obywatelskiego.

Wojna na Ukrainie była dla polskiego rządu narodowo-populistycznego szansą na odbudowanie wizerunku. Jego niezachwiane poparcie dla Kijowa słusznie przyniosło mu uznanie i podziw na całym kontynencie. Jednak wraz ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi (w październiku lub listopadzie) partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) Jarosława Kaczyńskiego została zdyskredytowana: pokusa wykorzystania wojny jako pretekstu do dalszej transformacji rządów prawa w autorytaryzm jest większa.

Stawka dla PiS jest bardzo wysoka. Jesienna utrata władzy będzie miała tragiczne konsekwencje dla wielu polityków i urzędników uwikłanych w korupcję, nadużycia władzy, a przede wszystkim rażące łamanie Konstytucji. Tym samym Komisja ds. Wpływów Rosyjskich wydaje się być skutecznym narzędziem wzmacniania kontroli partii rządzącej nad państwem.

Przeczytaj także artykuł redakcyjny: Polska i Węgry, granice liberalizmu

Nowa komisja będzie miała ogromne uprawnienia. Można stwierdzić, że osoba działała pod wpływem Rosji przeciwko interesom Polski i nałożyć na nią sankcje gospodarcze, które uniemożliwią jej prowadzenie działalności publicznej przez dziesięć lat. Nie ma jednak dokładnej definicji tego, co stanowi takie zachowanie przestępcze. Tym samym Komisja miałaby nieograniczoną swobodę decyzyjną w zakresie wyznaczania konkretnych osób jako rosyjskich agentów bez możliwości odwołania się od jej decyzji. Ponadto ludzie mogą zostać ukarani za wcześniejsze czyny, które w tamtym czasie nie stanowiły przestępstwa.

Dziewięciu członków komisji jest mianowanych przez rządzącą większość na czas nieokreślony iw związku z tym nie ponoszą odpowiedzialności politycznej za swoje funkcje. Łamiąc Konstytucję i trójpodział władz, system będzie pełnił jednocześnie funkcje Specjalnego Trybunału Karnego, Sądu Ludowego i Sądu Państwowego.

READ  Polska odwołuje ambasadora w Pradze za krytykę swojego kraju

Totalne zamachy na wolności obywatelskie

Członkowie PiS nie ukrywają, że ich głównym celem jest atak na lidera opozycji Donalda Tuska (PO, centroprawica), aby go zastraszyć, uniemożliwić start w wyborach lub zdelegalizować. Wsadź go do więzienia. Po uchwaleniu ustawy wiceminister zamieścił na Twitterze zdjęcie Dusk, wyjaśniając: „Donald Tusk (na tym zdjęciu jeszcze wolny) jest na szczycie listy polityków do usunięcia z demokracji. »

W tym artykule powinieneś przeczytać 64,52%. Poniższe informacje są przeznaczone wyłącznie dla subskrybentów.