Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Polsce pokłosie bolesnej komunistycznej przeszłości

Jest to wydarzenie, które wciąż wyryło się w pamięci starszych, a historie młodszych są fragmentaryczne. Polska Wciąż naznaczone postkomunizmem. Dokładnie czterdzieści lat temu, w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r., obecny generał Jerusselsky ogłosił stan oblężenia (stan wojenny). Wtedy w gospodarce kraju nie było krwi. Wchłonie ok. 10 tys. dyrektorów i działaczy Solidarności. Działalność związku schodzi do podziemia do 1989 r. (Przeczytaj definicje).

Wojna wspomnień

Dziś, w wysoce spolaryzowanym krajobrazie politycznym, radykalna konserwatywna prawica u władzy, zdominowana przez Prawo i Sprawiedliwość (PiS) i Liberalną Opozycję, stawia w obliczu tych czasów wszelkiego rodzaju oskarżenia. Generał Zaruzelsky wyraża zło po obu stronach, ale z różnych powodów.

Analiza. Solidarność: 40 lat zmiany władzy w Polsce

Lider PiS Lech Kaczyński, były doradca Lecha Wałęsy, był jednym z kluczowych graczy ruchu Solidarność w latach 80. XX wieku. W rządzie od 2015 roku jego partia uważa, że ​​proces „dekomunizmu” nigdy nie zakończył się sukcesem. Kompromis przywódców, którzy go poprzedzili w kierowaniu państwem.

Ich przeciwnicy ze swej strony nadal upierają się, że metody stosowane obecnie przez administrację są podobne do tych stosowanych pod sowiecką dominacją. L ’„Nagły wypadek”, Zamówione trzy miesiące temu na granicy z Białorusią, Wywoływał emocje. Zmobilizowano 10 000 żołnierzy. Ochotnicze organizacje charytatywne i dziennikarze mają zakaz zbliżania się do granicy.

Georges Ming, ekspert Kolegium Europejskiego w Warszawie, unika niewłaściwych analogii: „Jeśli istnieją dobre stosunki między obecnym rządem a rządem Zaruzelskiego, to jest to porównanie odwrotne” – powiedział. PodświetlonyKierownik Katedry Historii im. Bronisława Geremka (od nazwiska jednego z pionierów Solidaroskin, architekta przemian demokratycznych). „Z jednej strony mamy niedawną próbę stania się organem zarządzającym przez reżim, aby zapobiec upadkowi modelu. Z drugiej strony demokratycznie wybrany rząd zmierza w kierunku autorytaryzmu”. PodświetlonyMiędzy innymi biegły powołujący się na odebranie władzy wykonawczej w sądownictwie.

READ  Francja pokonała Polskę w Lidze Narodów

Socjolog Michael Viviorca potwierdza zmianę epoki: „Polska całkowicie zmieniła się w gospodarkę rynkową i obserwujemy powrót wzorców z przeszłości”.

Bolesne echa

Zdaniem historyka filmów Ani Szczepańskiej (2), korzystanie z mediów PiS jest dobrym przykładem tego echa Polski zdominowanej przez Moskwę i tej części społeczeństwa obywatelskiego, która do dziś może czuć się bardzo mocno. „Wznowienie kontroli nad kanałami telewizji publicznej sprawi, że pomyślisz o wiadomościach nakręconych w czasach komunizmu i kampanii „zwycięstwa”. Różnica polega na tym, że nadal istnieją prywatne kanały i media kontrwładzy. „ Niemniej jednak niedawną dymisją dyrektora Muzeum Sztuki Współczesnej w Warszawie badaczka potępia stopniową kontrolę kultury.

Rząd w sporze z UE o poszanowanie praworządności zaciera granice swojego stanowiska na Wschodzie. Georges Ming wskazuje na sprzeczności większości w apelu europejskich skrajnie prawicowych i nacjonalistycznych partii w Warszawie 4 grudnia, z których część jest blisko Moskwy. Ustaw się przeciwko fali, która może przywrócić złe wspomnienia. „Rządu nie można powiedzieć, że jest rosyjski, wręcz hoduje pewną antyrosyjską dzikość, ale to, co robi z tym gestem, jest coraz bardziej satysfakcjonujące dla Putina, który nie jest zainteresowany zjednoczeniem UE”.

——-

Upadek komunizmu na wielu etapach

1980. W stoczni Lenina wybuchł strajk. Lider związkowy Lek Wałęsa podpisał w sierpniu porozumienie gdańskie (podwyżki płac, prawo do regulacji itp.). Współzałożyciel Solidarności.

1981. 13 grudnia generał Zaruzhelsky wypowiedział wojnę.W obliczu pogorszenia się stanu gospodarki, które stało się społecznie niedopuszczalne m.in. Lech Wałęsa przebywa w areszcie domowym. Solidarność zostaje rozwiązana.

1989. Na czele negocjacji tzw. „okrągłego stołu” Okręg Lecha Wałęsy otrzymuje wolne wybory i legalizację Solidarności.

1990-1995. Pierwszym prezydentem zostaje Leg Wałęsa Został wybrany swobodnie po upadku komunizmu.