Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Polsce na miesiąc przed wyborami powszechnymi zderzają się dwa wrogie poglądy na temat UE – EURACTIV.com

W Polsce na miesiąc przed wyborami powszechnymi zderzają się dwa wrogie poglądy na temat UE – EURACTIV.com

Ponieważ rządzący w Polsce blok konserwatywny stara się o trzecią kadencję, wynik przyszłomiesięcznych wyborów krajowych może radykalnie zmienić układ sił przed wyborami europejskimi w 2024 r.

Po brexicie brytyjscy konserwatyści opuścili grupę Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (CRE), a nowym kamieniem węgielnym ugrupowania stała się polska konserwatywna partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS).

W ciągu dwóch kadencji PiS nawiązał mroźne stosunki z Brukselą, naznaczone kontrowersyjnymi reformami sądownictwa, które Komisja Europejska i Trybunał Sprawiedliwości UE uznały za podważające niezawisłość sądów. Argument.

Mimo niepopularności w UE rząd PiS zdołał utrzymać popularność w kraju i ma obecnie duże szanse na zdobycie trzeciej kadencji w wyborach krajowych zaplanowanych na 15 października. The studia Daj mu 35% wsparcia.

Główny rywal PiS, liberalny centrowy Sojusz Obywatelski (KO), członek Europejskiej Partii Ludowej pod przewodnictwem byłego przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska oraz liberalno-konserwatywnej Platformy Obywatelskiej (PO) i mniejszych partii (m.in. ruchu rolniczego AgroUnia), zajmuje drugie miejsce z około 29% głosów.

Październikowa kampania wyborcza zapowiada się na walkę PiS z KO, a obie partie prezentują bardzo odmienne podejście do Europy: PiS zarzuca Brukseli próbę uzurpowania sobie kompetencji państw członkowskich, a KO podważa blok rządzący w Polsce. pozycję w Europie poprzez swoją antydemokratyczną politykę.

Sondaże to narzędzie propagandy

Referendum będzie towarzyszyć wyborom w kwestiach, które PiS uważa za istotne dla Polaków, ale partie opozycyjne postrzegają głosowanie jako kolejne narzędzie budowania poparcia dla rządu.

Nowy traktat UE o migracji i azylu, będący następstwem referendum, opiera się na obowiązkowej solidarności: kraje, które odmawiają relokacji osób ubiegających się o azyl, muszą wnieść wkład finansowy lub operacyjny w zarządzanie azylem w Unii.

Choć Polska i Węgry odrzuciły propozycję UE, BIS wybrał Polaków, zadając w referendum następujące pytanie w sprawie ich udziału w transferach: „Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki w ramach programu przymusowej relokacji narzuconego przez biurokrację UE?”. Dzieje się tak pomimo nalegania Komisji, aby przeniesienia nie były obowiązkowe w ramach nowego systemu.

READ  Nokia obsługuje DTT w Polsce

„PiS ponownie grozi Polsce uchodźcami. Jeśli nie jest skierowany do osób lub kobiet LGBTQ+, jest skierowany do osób ubiegających się o azyl”Lewicowy eurodeputowany Robert Biedroń powiedział EURACTIV Polska.

„Kwestie migracji należą do kompetencji państw członkowskich i UE, więc żadne referendum nie jest wiążące”.Powiedział, że PiS wykorzysta referendum jedynie do zmobilizowania wyborców do referendum.

Padają kolejne pytania dotyczące prywatyzacji majątku publicznego, podniesienia wieku emerytalnego i usunięcia bariery na granicy Polski z Białorusią, mającej na celu zapobieganie nielegalnej migracji ze wschodu.

Krytyka dotyczyła także sformułowania pytań, w którym zastosowano nieco podżegający język o charakterze sugestywnym. „Dobry” Targetowanie odpowiedzi i partii opozycji. Tym samym partie opozycji oskarżają partię rządzącą „Kpiny z Polaków”.

Jeśli BiS wygra wybory, a większość Polaków sprzeciwi się w referendum planowi transferów z UE, partia mogłaby zyskać wpływowe karty przetargowe w swoim ogólnounijnym sprzeciwie wobec planu zaproponowanego przez Komisję, co z pewnością nie pomoże. Reforma imigracji i azylu.

Tendencje „oligarchizacyjne” w EPP

Na fali rywalizacji dwóch różnych wizji Europy PiS atakuje nie tylko Sojusz Obywatelski (KO), jedyną partię zdolną do przejęcia władzy, ale całe ugrupowanie Europejskiej Partii Ludowej (EPP). PiS ostro krytykuje EPP za jej wizję Europy i zarzuca chadekom próbę wpływania na wolne wybory wyborcze Polaków.

Wywiad Frankfurter Allgemeine Zeitung W czerwcu lider EPP Niemiec Manfred Weber mówił o konieczności zbudowania tzw „Zapora sieciowa” EPP odrzuciła jakąkolwiek formę współpracy przeciwko PiS i partii rządzącej w Polsce, którą określił jako„Wróg polityczny” PiS-u.

Komentarze wywołały oburzenie partii rządzącej w Polsce, którą p. Weber oskarżył Polskę o próbę ingerencji w wybory. W odpowiedzi polski parlament przyjął uchwałę mającą na celu przeciwdziałanie wszelkim próbom wywierania wpływu przez inne państwa lub polityków zagranicznych na ogólnokrajowy proces wyborczy.

READ  WTA - Warszawa - Caroline Garcia na torze w Polsce już w poniedziałek #Warszawa #Caroline #Garcia #Tenis #WTA #Polska

Z panem ministrem rozmawiał ostatnio poseł PiS Tadeusz Cymański. Mówi się, że retoryka Webera, zwłaszcza użycie przez niego słów, jest taka. „wróg”To było jak „Hitlerowska propaganda”.

Pan o Polsce. Podejście Webera a „Opór” To pokazuje brutalność dyskursu politycznego – powiedział EURACTIV Polska Ryszard Legutko, współprzewodniczący grupy europosłów i CRE PiS.

Powiedział, że chce, aby pan Weber poniósł konsekwencje swoich słów, aby wielu polskich wyborców zdało sobie sprawę, że EPP próbuje je wykorzystać. „Polityka na siłę” i agresywne metody.

Zwolennicy UE opowiadają się za spokojniejszym podejściem, podczas gdy Weber stosuje bardziej wrogą retorykę, powiedział Legutko. „UE stała się miejscem agresji wobec nielicznych”.

Zapytany o możliwość rozważenia przez PiS wzmocnionej współpracy CRE i EPP z kimś innym niż pan Weber, odpowiedział, że jest to kwestia orientacji politycznej, a nie osobistej opinii.

Jeśli marginalizacja niektórych krajów i zastraszanie językowe będą się utrzymywać, trudno sobie wyobrazić współpracę między obiema stronami – stwierdził.

Doszedł do wniosku, że jesteśmy teraz świadkami „Oligarchizacja” Polityka europejska w ramach EPP jest jego zdaniem kierunkiem nie do końca podzielanym przez CRE.

Obietnica zmiany pozycji Polski w Europie

Sojusz Obywatelski p. Weber stanął w jego obronie i wierzył w zdolność Polski do odgrywania aktywnej roli w demokratycznej i liberalnej Europie.

„To niedopuszczalne, że populistyczna partia narodowa PiS atakuje demokratycznie wybranych polityków i używa antyeuropejskiej retoryki, szczególnie wymierzonej w EPP”Poseł Platformy Obywatelskiej (PO) Michał Szczerba powiedział EURACTIV Polska.

EPP chroni „Skonsolidowana demokracja, praworządność i Ukraina” i pan. Webera „Przyjaciel Polski i osoba tworząca potężną koalicję instytucji unijnych na rzecz Ukrainy”On zadeklarował.

„Celem Sojuszu Obywatelskiego jest przywrócenie pozycji Polski na arenie międzynarodowej i budowanie współpracy z demokratycznymi partnerami w Europie”.– stwierdził Szczerba.

The „Walka o Polskę” Może to stanowić duże wyzwanie dla całego Parlamentu Europejskiego. Ponieważ CRE zwiększyła swoją reprezentację w innych krajach, zwłaszcza we Włoszech i Czechach, jeśli PiS ponownie zwycięży w Polsce, stanie się kluczowym partnerem w wyborach europejskich w 2024 roku.

READ  Polska staje się wiodącą potęgą militarną w Europie

Zwycięstwo opozycji będzie kluczowe dla możliwości stania się przez EPP największego ugrupowania w Parlamencie Europejskim.

[EURACTIV Pologne et Sonia Otfinowska ont contribué à la rédaction de cet article.]