Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Polsce do dymisji złożyło się dwóch wyższych dowódców wojskowych

W Polsce do dymisji złożyło się dwóch wyższych dowódców wojskowych

Szef sztabu i szef operacji polskiej armii złożył rezygnację ze swoich stanowisk – poinformowali we wtorek AFP ich rzecznicy. Decyzja zapadła pięć dni przed wyborami do organów legislacyjnych w sąsiednim kraju, na Ukrainie.

Obaj generałowie nie podali powodów swojej decyzji, powołując się na medialny konflikt z ministrem obrony.

Wielki kryzys w polskiej armii od wielu lat

„Generał Rajmund Andrzejczak złożył w poniedziałek rezygnację ze stanowiska szefa sztabu” – powiedział AFP jego rzecznik, pułkownik Jonah Klejschmidt. „Jak każdy żołnierz ma prawo podać się do dymisji bez podawania powodów swojej decyzji” – dodał.

Ze stanowiska zrezygnował także szef operacji gen. Tomasz Piotrowski.

Z doniesień medialnych wynika, że ​​obaj oficerowie, pełniący swoje stanowiska od 2018 roku, zdecydowali się na odejście w związku z długotrwałym konfliktem z ministrem obrony narodowej Mariusem Błaszczakiem i sprzeciwem wobec prób zaangażowania wojska w kampanię wyborczą.

To największy kryzys w polskiej armii od wielu lat.

Po ogłoszeniu wyników obu żołnierzy opozycja zażądała dymisji ministra obrony narodowej.

„Wojna na Ukrainie, wojna na Bliskim Wschodzie, armia polska się rozpada. Działania Prawa i Sprawiedliwości (PiS u władzy) czynią nas bezbronnymi w czasach wielkiego kryzysu” – powiedział Krzysztof Gawkowski, szef X (były Twitter) Grupa parlamentarna Nowa Lewica.

Warszawa jest głównym dostawcą broni na Ukrainę i kluczowym punktem tranzytowym zachodniego uzbrojenia i sprzętu wojskowego do Kijowa.

READ  Minimalny podatek dla międzynarodowych korporacji: Burmistrz ma nadzieję na zniesienie oblężenia Polski w czerwcu - Gospodarka