Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Polsce bezprecedensowa ilość oprogramowania szpiegującego Pegasus autorstwa poprzedniego rządu wywołuje skandal polityczny.

W Polsce bezprecedensowa ilość oprogramowania szpiegującego Pegasus autorstwa poprzedniego rządu wywołuje skandal polityczny.

Sprawa ta jest już przez wielu obserwatorów uznawana za najważniejszy skandal polityczny w Polsce od upadku komunizmu, będący wyrazem autorytarnego wysunięcia się konserwatywnej, nacjonalistycznej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS), sprawującej władzę w latach 2015–2023. Wykorzystanie oprogramowania szpiegującego Pegasus, potężnego narzędzia do włamań do smartfonów, przez służby wywiadowcze partii byłego siłacza Jarosława Kaczyńskiego będzie przedmiotem prac parlamentarnej komisji śledczej, która rozpoczęła działalność 19 lutego. Wśród pierwszych świadków wezwanych do stawienia się: sam Jarosław Kaczyński, którego proces zaplanowano na 15 marca, była szefowa rządu Beata Szydło, byli ministrowie sprawiedliwości i spraw wewnętrznych Zbigniew Ziobro i Mariusz Kamiński.

„Naszą misją jest doprowadzenie do wszczęcia dochodzeń sądowych, pociągnięcie osób odpowiedzialnych za nadużycie władzy do odpowiedzialności za swoje czyny, potwierdza świat Magdalena Sroca, szefowa komisji śledczej konserwatywnego PSL. Mamy podstawy wierzyć, że system Pegasus działa poza wszelkimi ramami prawnymi w sprawach karnych o podłożu politycznym i w przypadku mniej niż wiarygodnych dowodów. »

Od ujawnienia sprawy w grudniu 2021 r. przez Associated Press Agency, na podstawie informacji przekazanych przez kanadyjską organizację Citizen Lab, wykorzystanie kontrowersyjnego oprogramowania przez izraelską firmę NSO Group w Polsce nie zostało rozwiązane. Przestańcie elektryzować opinię publiczną i klasę polityczną. Kolejne doniesienia polskiej prasy prowadzą do obserwacji, że poziom wykorzystania tego narzędzia w kraju był niespotykany wśród demokracji zachodnich.

Przeczytaj także | Nowy rząd twierdzi, że w Polsce istnieje „długa lista” ofiar oprogramowania szpiegującego Pegasus

Miało to na celu uzyskanie blisko 7 tysięcy pozwoleń (prawo do „epidemii” dla wielu setek osób), w tym kilku czołowych członków opozycji demokratycznej, którzy wówczas walczyli z PiS, o przestrzeganie przepisów. Praworządność. Niektórzy członkowie Komisji Śledczej wspominają nawet o stu przypadkach „Wątpliwy”.

Okoliczności te skłoniły rząd izraelski do wycofania licencji na oprogramowanie polskiemu rządowi na miesiąc przed wyjściem sprawy na światło dzienne – to samo zrobił z rządem węgierskim.

READ  Bułgaria, Rumunia, Polska... Jakie są następne kraje, które przyjmą euro po Chorwacji?

Wybitne osobistości

Dotychczasowa lista znanych osób docelowych, obejmująca około dwudziestu nazwisk, mówi sama za siebie. Niektóre przypadki są szczególnie symboliczne. Po pierwsze, Krzysztofowi Brejzie, liderowi kampanii Platformy Obywatelskiej (centroprawicy), wówczas głównej partii opozycyjnej, podczas kampanii przed wyborami europejskimi i do organów legislacyjnych od marca do października 2019 r. czterdzieści razy włamano się do jego telefonu. Później był to Roman Giardich, jeden z najbardziej wpływowych prawników w Warszawie oraz przedstawiciel wielu marzycieli politycznych i liberalnych biznesmenów, w tym byłego i obecnego premiera Donalda Tuska, byłego i obecnego ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego czy byłego ministra finansów Jacka Rostowskiego.

W tym artykule powinieneś przeczytać 61,41%. Reszta jest zarezerwowana dla abonentów.