Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Mali pułkownik Asimi Guetta przebrany za prezydenta posiniaczonego Sahel

Pułkownik Assimi Goïta Wymiana, poniedziałek, 7 czerwca, jego zwykły mundur wojskowy z moim mundurem „Kierownik Przemiany” W Mali, czego dokonał, dokonując dwóch zamachów stanu w niecały rok, podczas gdy Sahel pozostaje bardziej niż kiedykolwiek w uścisku przemocy dżihadystów.

Ceremonia inauguracji 37-letniego oficera stojącego na czele tego ogromnego, zubożałego i niestabilnego kraju odbyła się od godziny 10.00 (GMT i czasu lokalnego) w Międzynarodowym Centrum Konferencyjnym Bamako (CICB). « Przysięgam przed Bogiem i ludem Mali, że wiernie zachowam system republikański re (…)Aby zachować demokratyczne zdobycze i zagwarantować jedność narodową, niezależność kraju i integralność terytorium narodowego”.– oznajmił pułkownik Goïta w uroczystym mundurze.

Przeczytaj także Mali potwierdza, że ​​będzie honorować swoje międzynarodowe „zobowiązania”

Pułkownik został zaprzysiężony, podczas gdy inni partnerzy w Mali i Francji domagali się gwarancji od wojska, że ​​wybory odbędą się w lutym 2022 r., w celu przywrócenia do władzy cywilów. Pułkownik Gotha potwierdził chęć zorganizowania „Wiarygodne, uczciwe, przejrzyste i terminowe wybory”. On dodał:

„Chciałbym zapewnić organizacje subregionalne i regionalne oraz ogólnie społeczność międzynarodową, że Mali wypełni wszystkie swoje zobowiązania dla dobra i dobra narodu”.

Mali, kraj ważny dla stabilności regionu Sahelu, było miejscem dwóch zamachów stanu w ciągu dziewięciu miesięcy, dokonanych przez stolice Gothy i jego grupę pułkowników. Podczas pierwszej kadencji, 18 sierpnia 2020 r., funkcjonariusze usunęli prezydenta Ibrahima Boubacara Keïtę, osłabionego wielomiesięcznym protestem kierowanego przez grupę dysydentów 5 Młodzieżowego Ruchu Zlotu Sił Narodowych (M5-RFP). , zarówno zakonnicy, jak i członkowie. dla społeczeństwa obywatelskiego.

Następnie rada wojskowa, pod presją międzynarodową, zobowiązała się do okresu przejściowego ograniczonego do osiemnastu miesięcy, kierowanego przez cywilów. 24 maja pułkownik Guetta, który pozostał prawdziwym siłaczem, zdeptał ten obowiązek, aresztując prezydenta i tymczasowego premiera, obu cywilów. Funkcjonariusz został od tego czasu ogłoszony przez Trybunał Konstytucyjny szefem transformacji.

READ  Żywe szczepienie: 10 milionów Francuzów otrzymało dwie dawki
Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Przeczytaj także Mali: Asimi Guetta, pułkownik w dwóch przewrotach

Shogoel Maiga, weteran polityki, został mianowany premierem

Zgodnie z dekretem odczytanym przez telewizję publiczną, Gota powołał w poniedziałek 7 czerwca na premiera weterana polityki narodowej Chogoela Kukala Maigę. W osobie 63-letniego Maigi pułkownik Gueta wybrał jednego z przywódców Ruchu 5 Czerwca – Zlotu Sił Narodowych (M5-RFP), grupy, która kierowała protestem w 2020 r. przeciwko prezydentowi Ibrahimowi Boubacarowi Keïcie. Wybierając pana Maigę, prezydent Gotha zgadza się na prośbę partnerów kraju o powołanie cywilnego premiera.

Z karierą trwającą ponad trzydzieści lat, Choguel Maïga początkowo będzie miał delikatne zadanie stworzenia nowego zespołu rządowego, który byłby jak najbardziej konsensualny. Były zwolennik dyktatora Moussy Traoré (1968-1991), obecnie sojusznik wojska, Chogoel Maiga poparł prezydenta Keitę, zanim stał się zaciekłym krytykiem. Od dwudziestu lat angażuje się we wszystkie walki o władzę, często na uboczu: kandydat na prezydenta w 2002, 2013 i 2018 roku otrzymał tylko od 2 do 3% głosów.

W międzyczasie wspierał prezydenta Amadou Toumani Toure (2002-2012), który był ministrem przemysłu. W 2013 roku dołączył do drugiej tury z Ibrahimem Boubacarem Keïtą, który był ministrem komunikacji w latach 2015-2016, zanim zakotwiczył się w opozycji. W ostatnich latach pan Maiga regularnie krytykował również porozumienie pokojowe podpisane w 2015 r. między byłym północnym buntownikiem a obozem pro-Bamako, którego realizacja jest nadal bardzo częściowa.

Jeszcze przed objęciem nowych obowiązków starał się uspokoić sygnatariuszy tego porozumienia i partnerów Mali, podkreślając, że jego kraj będzie respektował zobowiązania międzynarodowe, ostrzegając, że „Winy, sankcje i groźby tylko skomplikują sytuację”..

Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Przeczytaj także Mali: Paryż zawiesza współpracę wojskową z Bamako, by wywrzeć presję na radę wojskową

Uspokój byłych buntowników

Obawiając się nowego zamachu stanu, Francja ogłosiła zawieszenie wspólnych operacji z armią malijską, po ośmiu latach ścisłej współpracy z dżihadystami. Do odwołania jego siły „Barkhane”, które ingerują w kilku krajach Sahelu, nie opuszczą swoich baz operacyjnych w Mali, nawet jeśli będą kontynuować strajk, jeśli nadarzy się okazja. . Jednak sytuacja na obszarze roboczym „Barkhane” pozostaje niepokojąca.

READ  Indie przekraczają próg 4000 zabójstw dziennie

W Mali co najmniej 11 Tuaregów zostało zabitych w czwartek przez nieznanych napastników w pobliżu Menaki (północny wschód). Ze swojej strony sąsiednia Burkina Faso doświadczyła w piątkowe i sobotnie wieczory jednego z najbardziej śmiertelnych ataków przeprowadzonych przez podejrzanych o dżihadystę od 2015 roku. Według lokalnych źródeł przerażająca liczba ofiar śmiertelnych wyniosła co najmniej 160.

Mali żołnierze starają się również uspokoić byłych rebeliantów niepodległościowych z północy, zjednoczonych w Koordynacji Ruchów Azawad, którzy podpisali porozumienie pokojowe w Algierze w 2015 roku. Po tym, jak jego przywódcy wyrazili niechęć do tego, ogłosili, że są gotowi towarzyszyć. To nowy rozdział transformacji, z których wiele ma się otworzyć.

Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Przeczytaj także Afrykańska polityka Emmanuela Macrona, projekt odnowy w teście rzeczywistości

Świat z AFP