Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W maju inflacja wyniosła 13,9% rok do roku, najwyższa od 1997 r.

Ceny konsumpcyjne w Polsce dalej wzrosły w maju, z 13,3% w kwietniu do 13,9%, najwyższego wskaźnika inflacji od 1997 r. według GUS. W ciągu miesiąca ceny wzrosły w maju o 1,7%, po wzroście o 2% w kwietniu. Według GUS do wzrostu cen konsumpcyjnych przyczynił się wzrost cen paliw (+35,4% r/r) oraz energii (+31,4%). Artykuły spożywcze wzrosły o 13,5%.

Według prognostów inflacja w Polsce nie wzrosła. „Inflacja w czerwcu wyniesie ponad 15% rocznie. Wtedy działka może być płaska„Sandander Bank powiedział, że analitycy Goldman Sachs przewidują w czerwcu stopę na poziomie 14,5%”.Trudność w wyjaśnieniu i zrozumieniu przebiegu inflacji”.

Według cytowanych przez PAP ekspertów ING Banku, kiedy „Wiele krajów walczy z inflacją poprzez podnoszenie stóp procentowych (banku centralnego) i zacieśnianie polityki pieniężnej, w którym to przypadku (z Polski) budżet zamiast tego wspiera znaczny wzrost konsumpcji, co dodatkowo komplikuje sytuację.„Według ING inflacja w Polsce może wzrosnąć do 15%, a nawet 20% rocznie. Polski Bank Centralny (NBP) zapowiedział na początku maja, że ​​podniesie swoją kluczową stopę do 5,25%. A stopa może osiągnąć 7,0 % W tym roku.

READ  Kovit: Australia zaostrza restrykcje i kupuje szczepionki z Polski