Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W jakich sportach wyróżniają się Polacy?

W jakich sportach wyróżniają się Polacy?

Pomimo popularności piłki nożnej, Polacy zawsze przodowali w siatkówce, skokach narciarskich i lekkoatletyce. W 40 startach w igrzyskach olimpijskich osiągnęli imponujące wyniki: 282 medale, w tym 64 złote. W jakich dyscyplinach Polacy stają na podium?

Kilka wielkich sukcesów Polski na igrzyskach olimpijskich XX wieku

To właśnie reprezentacja kolarstwa torowego zapewniła Polsce pierwszy (srebrny) medal na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu (1924). W 1928 roku dyskietka Halina Konopaka zdobyła pierwszy w Polsce złoty medal olimpijski. Polska piłka nożna wyróżniała się na igrzyskach olimpijskich: w 1972 roku zdobyła złoty medal olimpijski.

Piłka nożna, sport narodowy numer jeden w Polsce

W sumie Polska posiada 800 tys. licencji. W 1974 roku Polacy stanęli na podium Pucharu Świata zajmując trzecie miejsce. Również w 1982 roku pokonali francuską drużynę, która znalazła się na czwartym miejscu. Polska może nie ma takiego osiągnięcia jak inne europejskie drużyny, ale na mundialu brała udział aż 8 razy, w tym w 2018. W rankingach FIFA zajmuje 19. miejsce. Zbigniew Boniek to jeden z „Legendarnych Graczy”. Kolejny zawodnik ze słynnym rekordem: Robert Lewandowski, którego 54 gole w 87 meczach zapewniło mu czołowe miejsca na listach strzelców. Został uznany przez UEFA za najlepszego zawodnika w Europie.

Robert Lewandowski

Siatkówka drugim sportem narodowym

Głównym sportem w Polsce jest siatkówka, sport, w którym Polska jest czwartym krajem na świecie odnoszącym największe sukcesy.

  • Trzykrotna mistrzyni świata z 1974 r., co było symbolicznym zwycięstwem, gdy w Meksyku pokonała ZSRR 3 sety do 2. Brazylia również przyzna się do porażki w 2014 i 2018 roku.
  • Kobieca drużyna jest dwukrotną mistrzynią Europy (2003 i 2005).
  • Męska drużyna zdobyła złoty medal olimpijski w 1976 r. i mistrzostwo Europy w 2009 r.

Siatkówka zyskała ogromne znaczenie narodowe i stała się dla Polaków sportem symbolicznym od czasu zwycięstwa nad Związkiem Radzieckim. W Polsce w siatkówkę gra się już od najmłodszych lat, już w szkole. Do polskiej drużyny dołączyli Francuzi Julien Linel, Antoine Brizard i Benjamin Tonioti.

READ  L1: Lens wygrywa północne derby, które denerwują fanów

Polacy, Lodowi Wojownicy

Polacy mimo swojej nieobecności podczas podboju Himalajów w 1953 roku znaleźli coś, co zrobiło na nich wrażenie: zimowe zdobywanie szczytów Himalajów. Zaczęli od szczytu: Mount Everest (8848 m n.p.m.). Polacy dokonali dziesięciu z pierwszych trzynastu zimowych wejść na szczyty powyżej 8 tysięcy metrów. Leszek Cichy to polska legenda tych kampanii.

Nowym celem było zdobycie w 2018 roku K2 Nanga Parbat (8611 m n.p.m.), uznawanego za najtrudniejszy szczyt. Próbę pomocy Francuzce Elisabeth Revol i Polakowi Thomasowi Mackiewiczowi przerwano. Tomasz Mackiewicz nie przeżył.

Skoki narciarskie, długa tradycja

Ta dyscyplina olimpijska od ponad 50 lat zapewnia Polakom zwycięstwo. Aby zrozumieć ten prawdziwy fenomen skoków narciarskich, musimy cofnąć się do Zimowych Igrzysk Olimpijskich 1972. Wojciech Fortuna zdobył pierwszy zimowy złoty medal. W 2000 roku, kiedy Adam Misch stał się międzynarodową gwiazdą, sport stał się przedmiotem polskiej czci. Kamil Stoch, jeden z najbardziej utytułowanych skoczków na świecie, zdobył złoto na Igrzyskach Olimpijskich 2018.

Adam Male
Adam Male

Lekkoatletyka kopalnią medali dla Polaków

Polacy przodują w lekkoatletyce w kilku dyscyplinach:

  • Polska jest trzykrotną mistrzynią świata i dwukrotną mistrzynią olimpijską w rzucie młotem, a Anita Włodarczyk jest rekordzistką świata: 82,92 m.
  • Adam Czczot to trzykrotny mistrz świata na średnim dystansie.
  • Piotr Lesek jest posiadaczem 9 najlepszych medali w skoku o tyczce.
  • Irina Świńska zdobyła siedem medali, w tym trzy złote na 100 metrów.

Znani sportowcy

Inni mistrzowie i inne dyscypliny, które postawiły Polskę na podium: Michał Kwiatkowski (kolarstwo, pierwszy mistrz świata Polski w 2014 r.), Justyna Kowalczyk (narciarstwo biegowe), Robert Kubica (jedyny polski kierowca Formuły 1), Mariusz Czerkowski (hokej na lodzie) ) Agnieszka Radwańska (tenis).

Agnieszka Radwańska
Agnieszka Radwańska

W Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie można odkryć ponad 46 000 obiektów, w tym trofea, pamiątki i sprzęt wielkich polskich sportowców.

READ  Top 14 półfinałów stadionu Tolosin-Raising: napastnicy, Anoeta Kings! „Duzi chłopcy” odegrali główną rolę w zwycięstwie