Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Tenis – sprawa Peng Shuai: WTA grozi odejściem z Chin, a ONZ interweniuje

WTA naraża jeden ze swoich największych rynków na ryzyko. Organ zarządzający światowego tenisa kobiecego grozi odejściem z Chin Po zniknięciu bohatera Peng Shuai, chociaż konsekwencje finansowe mogą być ograniczone. Przed Covid co roku organizował 10 turniejów w Chinach (z ponad 60), w tym turniej Masters na koniec sezonu, najbardziej lukratywny, w Shenzhen. Turnieje łącznie 30 milionów dolarów (26,4 miliona euro).

Organizacja usłyszała swój głos po zniknięciu Peng Shuai, byłego numer 1 na świecie w dwóch egzemplarzach, który na początku listopada oskarżył byłego działacza Chińskiej Partii Komunistycznej Zhang Gaoli o w szczególności zmuszenie jej do złożenia raportu o seksie. WTA wezwało do śledztwa.przejrzyste i uczciweTymi oskarżeniami dyrektor generalny Steve Simon zagroził w czwartek na antenie CNN, że wycofa swoje konkursy z kraju.

Finały ATP

Wrong jest bardziej niż zadowolony ze swojego sezonu: „Dorastałem jako zawodnik i jako osoba”

2 godziny temu

Jesteśmy w pełni przygotowani do wycofania (z Chin) naszej działalności i stawienia czoła wszelkim komplikacjom z tym związanym– Powiedział szef kobiecego tenisa.Ponieważ (te oskarżenia) są ważniejsze niż czynyPan Simon powiedział amerykańskiemu kanałowi telewizyjnemu, że pan Simon zakwestionował również autentyczność e-maila przypisywanego graczowi przez chińskie media, w którym zamierzają zapewnić ją o jej losie i wycofać oskarżenia przeciwko panu Zhangowi.Myślę, że to wcale nie jest prawda– powiedział Simon, dzwoniąc do niej.StartowyWiadomość, o której mowa.

35-letnia Peng Shuai została oskarżona w mediach społecznościowych o byłego wicepremiera Zhanga Gaoli, który w latach 2013-2018 był jednym z siedmiu najpotężniejszych chińskich polityków, o zmuszenie jej do seksu trzy lata temu, zanim uczynił ją swoją kochanką. Oskarżenie zostało krótko opublikowane 2 listopada na oficjalnym koncie Weibo, chińskim odpowiedniku Twittera gracza.

READ  Skoki narciarskie. Letnia Grand Prix Courchevel: dublet Austrii w kwalifikacjach

represje

Kilku ekspertów powiedziało AFP, że ta zdecydowana postawa grozi rozgniewaniem Chin w świetle represji wobec innych sportowców, którzy krytykowali reżim. Platforma sportowa chińskiego giganta technologicznego Tencent nie transmituje już meczów NBA dla Boston Celtics, a jeden z jej koszykarzy, Enes Kanter, dzwoni do prezydenta Xi Jinpinga „brutalny dyktatorPotępił chińską politykę w Tybecie. NBA straciła 200 milionów dolarów (170,25 miliona euro), kiedy dyrektor generalny Houston Rockets Daryl Morey napisał na Twitterze w 2019 roku swoje poparcie dla protestujących w Hongkongu.

Bing Shuai

kredyt: Getty Images

Premier League również ucierpiała, gdy były pomocnik Arsenalu Mesut Özil potępił traktowanie Ujgurów, muzułmańskiej grupy etnicznej w północno-zachodnich Chinach. W świetle tych wydarzeń stanowisko WTA to „Bardzo dziwnySimon Chadwick, specjalista ds. finansów sportowych w Emilion School of Business.Chińskie władze nie lubią, gdy mówi się im, co mają robić„Według US Sports Illustrated, Chiny stanowiły jedną trzecią dochodów WTA przed pandemią, a liczba ta była kwestionowana przez Steve’a Simona”.Mamy duże dochody z ChinPo prostu powiedział magazynowi Time.

obliczone ryzyko?

Jednak w kontekście naznaczonym perspektywą dyplomatycznego bojkotu przez Stany Zjednoczone Zimowych Igrzysk Olimpijskich zaplanowanych na luty w Pekinie, WTA może podjąć wykalkulowane ryzyko. Według Chadwicka tenis kobiecy jest mniej zależny od chińskiego rynku niż bardzo popularna w Chinach NBA.

Zwłaszcza, że ​​Pekin ma niewielki wpływ na organizację: konkursy zawieszono już na dwa lata z powodu wybuchu epidemii. I nie wydaje się, by ligi kobiece były gotowe do powrotu do Chin, biorąc pod uwagę niezwykle surowe przepisy zdrowotne obowiązujące w tym kraju. Związek Tenisowy Kobiet”Nauczyłam się żyć bez ChinWedług Marka Dreyera z China Sports Insider,Konsekwencje zajęcia stanowiska są dziś mniej ważne niż w przeszłości”.

Chiński bloger tenisowy Ouyang Wensheng powiedział, że władze mogą przyjąć mniej inwazyjne podejście, na przykład zakazać chińskim internautom komentowania meczów za granicą. W ostatnich dniach osoby ze świata tenisa wyraziły na Twitterze zaniepokojenie Peng Shuai pod hashtagiem #WhereIsPengShuai.

Chińska cenzura usunęła wszelkie ślady oskarżeń graczy w sieciach społecznościowych. Post pierwotnie opublikowany na Weibo został szybko usunięty, a AFP nie było w stanie zweryfikować jego autentyczności. Od tego czasu gracz nie komunikował się bezpośrednio ani nie występował publicznie, a Zhang Gaoli nigdy publicznie nie zareagował na oskarżenia. Władze chińskie, Narodowa Federacja Tenisowa i WTA nie odpowiedziały na prośby AFP.

Zaangażowana jest Organizacja Narodów Zjednoczonych

W piątek Organizacja Narodów Zjednoczonych zażądała dowodów na to, że Peng Shuai ma się dobrze. „Ważne będzie, aby mieć dowód, gdzie jest i czy wszystko z nią w porządku. Wzywamy do przejrzystego śledztwa w sprawie jego zarzutów o napaść na tle seksualnym.„Biuro Wysokiego Komisarza ds. Praw Człowieka, rzeczniczka Liz Throssell, powiedziała na konferencji prasowej w Genewie.

Finały ATP

Kolejny film triumfował nad krawędzią przepaści i nie pokonał Miedwiediewa przed dwiema połowami

14 godzin temu

Finały ATP

„Służba będzie kluczem”: między Rublevem a Rodem niespodziewany gość w półfinale musi narzucić swoją naturę

15 godzin temu