Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Izraelu Benjamin Netanjahu nie tworzy rządu

Izraelski premier Benjamin Netanjahu jest sądzony pod zarzutem terroryzmu ’Korupcja’ W serii spraw, w środę, 5 maja, nie udało mu się na czas sformować rządu, torując drogę swoim przeciwnikom, którzy próbują odsunąć go od władzy.

W poniedziałek izraelskie kanały rywalizowały w scenariuszach, czasem najciekawszych, pozwalających Netanjahu (prawicowemu) Likudowi pozostać przy władzy, mobilizując wszystkie siły prawicowe, nawet islamistów, w celu uzyskania większości parlamentarnej.

Na jego czele, mając 30 ze 120 mandatów w Knesecie, podczas wyborów parlamentarnych 23 marca – czwartego od niespełna dwóch lat w Izraelu – Netanjahu uzyskał w kwietniu od prezydenta Rivlina mandat do utworzenia rządu.

Ale po tygodniach intryg, debat na korytarzu, a czasem sprzecznych plotek, najtrwalszy premier w historii Izraela nie zdołał zebrać większości 61 posłów do utworzenia rządu.

Na krótko przed północą Netanjahu poinformował prezydenta, że ​​nie jest w stanie utworzyć rządu i dlatego zwrócił mandat prezydentowi.Biuro prezydenta Rivlina powiedział w krótkim oświadczeniu.

Artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Przeczytaj także W Izraelu Benjamin Netanjahu walczy o utworzenie rządu

’Niekończąca się opowieść’

Więc co się dzieje dalej? Prezydent Izraela, według jego służb, już w środę rano powinien skontaktować się z wybranymi członkami Knesetu w celu omówienia procedur, których należy przestrzegać, a tym samym spróbować zakończyć ten serial telewizyjny w eterze. „Niekończąca się opowieść”.

Yasser Lapid Al-Wusta, były dziennikarz i prezenter Star TV, który przez prawie dziesięć lat prowadził szkolenie Yesh Atid („Jest przyszłość”), powiedział, że jest gotów powierzyć mu zadanie utworzenia rządu. Nadszedł czas, aby utworzyć nowy rząd (…). To historyczna okazja, aby przełamać bariery dzielące społeczeństwo izraelskie, zjednoczyć religię, świeckość, lewicę, prawicę i centrum ”.Pan Lapid został zwolniony.

Jednocześnie zarzucił premierowi Netanjahu i jego zespołowi, że nie zapobiegają temu Tragedia ’Nieunikniony’ Monte MeronW piątek 45 osób zginęło w masowej panice podczas występu Umrah, który zgromadził dziesiątki tysięcy ultraortodoksyjnych Żydów.

READ  Strzelanina na Times Square, turysta ranny, strzelec nadal poszukiwany
Artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Przeczytaj także W Izraelu, po śmiertelnym upadku Merona, był to dzień żałoby i kontrowersji

Netanjahu próbował repatriować prawicowych rebeliantów

W ciągu ostatnich kilku tygodni Benjamin Netanyahu próbował stworzyć A. „ Prawicowy rząd ” Ze swoimi sojusznikami z partii ultraortodoksyjnych, prawicowej skrajnej prawicy i skrajnych religijnych formacji syjonistycznych. Ale po dodaniu tego poparcia jego licznik polityczny zatrzymał się na 59 wybranych przedstawicielach i dwóch deputowanych bliskich większości parlamentarnej.

Pour tenter d’atteindre ce seuil, le premier ministre a tenté sans succes de rapatrier des frondeurs de droite ayant quitté le Likoud pour były le parti conservateur Nouvel Espoir et a courtisé le parti islamiste RAAM de Mansour Abbas, ce qui a ulcéré l’extrême prosto.

Ale czy opozycja odniesie sukces dzisiaj, tak jak Benjamin Netanjahu zawiódł wczoraj? Po pierwsze, lider opozycji musi zapewnić sobie mandat do utworzenia rządu.

Jako taki, były dowódca armii, Benny Gantz, powiedział, że we wtorek wieczorem będzie „Rozmawiali ze wszystkimi liderami partii popierających zmianę, żądając rekomendacji, by pan Lapid uzyskał mandat na utworzenie rządu”.Następnie wspólnie stwórzcie rząd „Za kilka godzin”.

Artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Przeczytaj także W Izraelu Benjamin Netanjahu i Benny Gantz przypieczętowali porozumienie po 484 dniach politycznego impasu

Ale kiedy głosy zebrały się otwarcie „Anty-Netanjahu” Wewnątrz lewej, środkowej i prawej lady „ Masowa zmiana ” Zatrzymaj się przy 51 zastępcach. W konsekwencji musiałby zebrać dodatkowe dziesięć mandatów spośród partii arabskich (w sumie 10 wybranych) lub utworzyć skrajnie prawicową prawicę kierowaną przez Naftalego Bennetta, któremu Netanjahu zaoferował w poniedziałek pierwsze stanowisko, ale bez powodzenia. W rotacji mocy.

Jeśli opozycji uda się utworzyć rząd, przewróci to kartkę historii Izraela wraz z odejściem Benjamina Netanjahu, który spędził u władzy ostatnie dwanaście lat. W przeciwnym razie Izraelczycy ryzykują powrót do sondaży … po raz piąty w ciągu nieco ponad dwóch lat.

READ  Co najmniej 36 zabitych i 56 zaginionych w osuwisku

Świat z Agence France-Presse