Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Grecji kilka wiosek zostało ewakuowanych z powodu dużego pożaru

Greccy strażacy ogłosili w sobotę (31 lipca), że cztery wioski na północno-zachodnim Peloponezie zostały ewakuowane z powodu dużego pożaru lasu, który wybuchł przy wysokich temperaturach.

Wysuszone przez upały greckie lasy każdego lata padają ofiarą pożarów, które są podsycane przez silne wiatry, które regularnie wieją nad krajem. Według strażaków przed nowym pożarem lasu, który wybuchł w rejonie Zirii, zmobilizowano 95 strażaków, 33 ciężarówki, 4 wyrzutnie wody i helikoptery.

Według tymczasowej oceny greckiej ochrony ludności dziesiątki domów zostało spalonych, a pięć osób zostało rannych. Z problemami z oddychaniem zostali zabrani do okolicznych szpitali.

Władze wysłały przez telefony komórkowe komunikaty alarmowe, aby ostrzec mieszkańców o konieczności ewakuacji wiosek Ziria, Kamaris, Achias i Leberi. Pod koniec sobotniego popołudnia ewakuowano również nadmorski kurort Logos, a pożar rozprzestrzenił się w kierunku wybrzeża. Policja portowa zaopiekowała się mieszkańcami i turystami, zabierając ich do portu Aegio, kilka kilometrów od wioski.

Szpitale są w pogotowiu

Szpitale w Patras i Ijeu zostały postawione w stan pogotowia, podobnie jak straż przybrzeżna, która prawdopodobnie zostanie przywieziona, aby pomóc zatrutym dymem pływakom. Grecka agencja informacyjna ANA wyjaśniła, że ​​autostrada przecinająca dotknięty obszar jest zamknięta dla ruchu, podobnie jak most Rion-Antirion, który łączy Peloponez z Grecją.

Przeczytaj także W Grecji strażacy leczą pożar w górach Geranii

Grecja zmaga się od piątku z nową falą upałów, a temperatury wahają się od 42 do 44 stopni, według serwisów pogodowych. Kilka dni temu na górze Bentley niedaleko Aten wybuchł pożar.

Według stanu na lipiec 2018 r. w nadmorskim mieście Mati niedaleko Aten zginęły 102 osoby. To najpoważniejsze żniwo śmierci spowodowane pożarem w kraju.

Świat z AFP