Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Europie silne ożywienie gospodarcze zaczyna wracać do normy

Tarasy barów i restauracji, które zostały ponownie otwarte we Francji; Finał Ligi Mistrzów w sobotę 29 maja w Porto z udziałem 16 000 widzów; Portugalia, która zapowiada przybycie europejskich turystów na prostym pokazie negatywnego wyniku testu Covid-19 … w całej Europie, zaczyna normalizować codzienne życie. Pod względem mechanicznym gospodarka przeżywa nagłe i silne ożywienie.

W piątek indeks nastrojów gospodarczych Unii Europejskiej, miesięczne badanie konsumentów i przedsiębiorstw, podskoczył o cztery punkty do 114,5, znacznie powyżej długoterminowej średniej wynoszącej 100. To najwyższy poziom od czasu kryzysu finansowego z 2008 roku, z wyjątkiem kilku miesięcy w 2017 roku.

Artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Przeczytaj także Oczekuje się, że PKB strefy euro powróci do poziomu sprzed epidemii pod koniec 2021 r

Wszystkie sektory wykazują podobną poprawę: przemysł, budownictwo, usługi, handel i konsumenci. Uwaga obowiązuje we wszystkich krajach. Największe postępy odnotowały Włochy (+ 11 punktów), a następnie Polska i Francja (około + 5 punktów), natomiast Holandia, Niemcy i Hiszpania uzyskały od dwóch do trzech punktów.

„W czerwcu i latem nastąpi eksplozja konsumpcji, Daniela Ordonez, ekonomistka z Oxford Economics, powiedziała w piątek w notatce. Oczekiwania dotyczące bezrobocia gospodarstw domowych również gwałtownie spadły, co wskazuje, że konsumenci uważają, że ożywienie na rynku pracy będzie silne. „

Szczepienia i otwieranie granic

Według Komisji Europejskiej wzrost we Francji ma wynieść 5,7% w 2021 r., 5,9% w Hiszpanii, 4,2% we Włoszech i 3,4% w Niemczech. Dla całej strefy euro powinien on wynosić 4,3%. Należy zauważyć, że ograniczony wzrost PKB nie jest oznaką słabości gospodarczej, ale raczej wskazuje, że szok w 2020 roku był mniej gwałtowny i wymagał mniejszego ożywienia.

Poprawa sytuacji ekonomicznej jest bezpośrednim skutkiem szczepień. Po chaotycznym początku i dwóch miesiącach po Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii kraje UE wprowadziły stosunkowo skuteczne programy. Na dzień 30 maja 245 milionów Europejczyków otrzymało co najmniej jedną dawkę, czyli 46% dorosłej populacji. Obecnie, pomimo powtarzających się obaw, wydaje się, że szczepionki są skuteczne przeciwko nowym wariantom, w tym szczepionce z Indii, która obecnie rozprzestrzenia się w Wielkiej Brytanii.

READ  Dzisiejszy wykres - UK100 (23.03.2023)

Masz 58,55% tego artykułu do przeczytania. Reszta jest tylko dla abonentów.